וידאו

וידאו: בישול רוחני

כחלק מיחסי האהבה עם האל, אנו מבשלים לו בשמחה מאכלים ערבים. בזמן הבישול, איננו חושבים על ההנאה שלנו אלא על הנאתו של אלוהים. האל, בחסדו, שמח לקבל את מנחתנו, ומעניק למזון איכות אלוהית מיוחדת שניכרת בטעמו. בעולם היוגה, מזון כזה נקרא פְּרַסָאד – חסד.

סרטון זה צולם בהודו על-ידי "יוגה של אהבה" – בבתים פרטיים ובמקדשים של קרישנה.

וידאו: חכמת היוגה

וידאו: שירת העשבים – קוסמטיקה רוחנית

אני ונו. חייה את דרך הבהקטי – בהקטי יוגה – יוגה של אהבה.

יוגה היא דרך של השקיה ועישוב. השקיית צמח הבהקטי שבליבנו ועישוב כל העשבים השוטים שמפריעים לו לצמוח. שירת העשבים.

הנה הם, אבא אגו או הרצון להיות במרכז, להיות הכי. הוא העשב הראשי. ממנו נולדים שאר העשבים: תאווה, קנאה, כעס, גאווה, אנוכיות, צביעות, חמדנות, אטימות, עוינות, ועוד ועוד… כולם קשורים זה בזה. הם מקור הסבל שלנו. שירתם אינה נעימה לנו, אך אינה פוסקת מניגונה.

העשבים השוטים הם כמו קוצים. לפעמים נראה לי שהם מגנים עליי. שאף אחד לא יחיה בלי. אבל הקוצים פונים גם אליי. חודרים אל מעמקי נפשי ופוצעים אותה. זהו טבעם של העשבים השוטים שבלב.

לפעמים אנחנו מזייפים. אנחנו מסגלים לעצמינו דפוסי התנהגות חיצוניים שיוצרים אשליה שאנחנו אנשים טובים ויפים. אנחנו נראים כביכול כמו אדם נקי ויפה. כמו הפרחים האלו, כולם נראים ורודים ויפים, אבל כשמתקרבים רואים שזה רק צבע. רואים שזה עשב.

בפילוסופיה של היוגה יש משפט בסנסקריט: "אָתְמַוַן מַנְיַתֵא גַ'גַת". כפי שאני כך אני רואה את העולם.

כולנו פרחים מוקפים בעשבים שוטים. מכיוון שכולנו במהותנו נשמות רוחניות, הלב שלנו במקורו רך ואוהב, רק שלרוב הוא מכוסה בכל העשבים השוטים, אלו שהזכרנו קודם. אינספור פעמים אנחנו נוטים לשפוט את האחרים על העשבים השוטים שמכסים אותם, מבלי לראות את הלב שלהם, שכמונו, גם הוא סובל מהעשבים וגם הוא רוצה להשתחרר מהם.

כשאנחנו מצביעים על מישהו, אצבע אחת מופנית אליו ושלוש אצבעות מופנות אלינו, כי כמו שאנחנו, כך אנחנו רואים את האחרים.

הזבוב נמשך לזה… אני לא רוצה להיות כמו הזבוב. אני רוצה להיות כמו הדבורה.

הדבורה נמשכת לפרחים. ללב ליבם של הפרחים. כך אני רוצה להיות – לראות את הלב, את הטוב, את הרוחני באחרים. לא לשפוט אותם על העשבים. לראות את הלב שלי, ולנקות אותו מכל העשבים השוטים שמפריעים לצמח הבהקטי, אהבה, לגדול בתוכו. לחזור להיות אני.

לחזור… להיות… אני…

בבהגווד גיטה, קרישנה אומר לארג'ונה: "נטוש את כל האמונות הכוזבות, את כל הזהויות החיצוניות, את כל עשבי האגו וחזור ליחסי אהבה איתי, בהקטי. אני אגן עלייך. אל תירא."

וידאו: בהקטי יוגה

אנחנו כאן, לשרת ולרומם את העולם. לב מלא אהבה, מחובר לעליון, יכול לגעת בכולם. אהבת העליון היא האהבה הגדולה ביותר. חכמי היוגה מדברים על האהוב, השוכן עמוק בליבנו. אני רוצה להתעורר מחדש ליחסים אתו. אז בהקטי תוכל לזרום מתוך ליבי.

שיווה רי: בהקטי היא המהות של היותנו חיים. זו זרימה טבעית שאנחנו יכולים לפתח, לא משנה מאיזה רקע אנחנו באים, לא משנה מה היא הנטייה הדתית רוחנית שלנו.

פראנדה קומטויס: בשבילי בהקטי זה הלב, זה השורש, של מי שאנחנו כאנשים, כישויות חיים.

מהאנידהי סוואמי: בהקטי היא אנרגיה, זו האנרגיה של אהבה. ואהבה, מקורה באלוהים. אלוהים הוא אהבה, אהבה היא אלוהים.

שרון גנון: אתה מקבל הלך רוח של קבלה, של מסירות, ואתה מקשיב למה שאלוהים רוצה לומר לך. אתה מקשיב למסר של אלוהים.

ג'אנווי האריסון: לאלה שגדלים במסורת של בהקטי, האמא נחשבת לאחד האנשים החשובים ביותר.

וורינדה וווישוואמבר שת': אני חייב לומר שאמא שלי היא המורה הראשונה שלי, היא הראתה לי את הדרך הרוחנית, אמא שלי דאגה שהתרגול הרוחני יהיה מלא וכייף בשבילי.

אננגה מנג'ארי שת': הייתה להם ילדות שמחה בתוך המסגרת של בהקטי. בהקטי הייתה החוט שחיבר אותם לחיים.

ארצ'אנה סידהי: אתה עושה את הבחירה הזאת… אני בוחרת להיות אדם נותן, אדיב יותר, אוהב יותר.

שיווה רי: אני מרגישה מאוד אסירת תודה שבהקטי יוגה הופכת להיות משהו שהוא לא זר לנו, אלא דרך מרפאת.

רוקמיני ווקר:רק כשהלך הרוח הוא שאין לי שום דבר בעולם, אבל יש לי אותך, אני שלך, זה בהקטי. אני פה רק עוברת אורח… אני עוברת בעולם הזה: היום או מחר… אני כבר לא אהיה.

ימונא דווי: אני מתרגלת בהקטי יוגה כבר 44 שנים, כל יום. כן, כל יום. כשאתה שומע על בהקטי ממקור נכון, אז אתה מתחיל להבין את הגדולה של בהקטי. וזה מדהים, זה לא משהו שאנחנו יכולים לומר: "כבר שמעתי את זה". ככל שאתה שומע יותר על בהקטי, אתה רוצה לדעת יותר על בהקטי.

רדהאנאת' סוואמי: בדרך הבהקטי, יש את האוהב והאהוב. ואנחנו מבינים שאין כוח יותר חזק ועצום, בכל הקיום הרוחני או החומרי, מאהבה.

פרופ' וואסודהא נאריאנה: הסיפור האמיתי הוא, שכל נשמה מאוחדת עם העליון כמו כלה. כל אחד מאיתנו, נאהב על ידי האחד העליון.

פראנדה קומטויס: יש טעם של אהבה שהוא ייחודי והוא רק כלפי אלוהים. אהבה משוללת אנוכיות, אהבה שאתה נותן בה את כולך, והיא מיוחדת רק לאלוהים.

ימונה דווי: יש לנו כל כך הרבה עליות ומורדות בחיים, אנחנו מטפסים בגבעות, הולכים במורדות, פעם למעלה ופעם למטה, אבל אני יכולה לומר שבהקטי יוגה זה… מקלט. יסודות שמאפשרים לאדם לראות את המצבים הללו כברכה. זה מאוד חזק, זה כמו גוש זהב שאתה חושב שהוא מאוד קטן, אבל למעשה זה תכשיט ענק, מדהים ביופיו. ובהקטי זה – שרות לאלוהים, שרות לאדם, שרות לעצמי. זה כל כך חזק. איפה שתתפוס טיפה מזה: שם, בכל מקום… זה מאוד רלוונטי לחיים של כולנו, שלך ושלי.

פראדנה קומטויס: אני לא יכולה להביע את עומק האהבה שיש בי כלפי בני אדם, אני מרגישה שהיא קיימת בי, ואני נותנת לה ביטויי. אבל יש אהבה מסויימת שהיא רק לאלוהים, ושרק אלוהים יכול להכיל אותה ולתת אהבה כזאת בחזרה.

סרטון זה על בהקטי לקוח מתוך הסרט Women of Bhakti.

וידאו: החיים בורינדאוון – הכנת צ'פאטי בתנור בוץ (טאבון)

וידאו: החיים בורינדאוון – כוסות חד פעמיות מתכלות מחרס

וידאו: החיים בורינדאוון – הכנת צלחות להבערת אש מגללי פרות

וידאו: החיים בורינדאוון – פרות שמחות – פרק 3

וידאו: החיים בורינדאוון – פרות שמחות – פרק 2

וידאו: החיים בורינדאוון – פרות שמחות – פרק 1

ארגון "הגנה על פרות" בורינדאון נותן מחסה לפרות שאין להן בית, פרות פצועות וחולות ופרות מבוגרות. בסדרת הסרטונים על ארגון "הגנה על פרות" אפשר לראות את יחסי האהבה בין האדם לפרה ובין הפרות עצמן. זוהי סדרה מדהימה ביופיה, מלאה בהפתעות, רגש, אהבה, רוחניות, ואנושיות, ומחברת את הצופה בה לאדמה ולאל בדרך של אהבה וחמלה.

וידאו: ריקוד הודי קאטאק ראפ

וידאו: ריקוד הודי קאטאק – מקצב הודי קלאסי

וידאו: האם אלוהים הוא זכר או נקבה?

רָאדְהָאנת סְוָאמי עונה על השאלה הגדולה, האם אלוהים הוא זכר או נקבה, על-פי הספרות ההודית העתיקה - תוך השוואה והקבלה לדתות השונות. למאמר המלא »

מהי תנועת הרא קרישנה

הארי קרישנהכבר שנים שתנועת הרא קרישנה אפופה במסתורין, בשמועות ובסיפורי מעשיות כאלה ואחרים. למאמר המלא »

הרא קרישנה – הסיפור של אליאן

הרי קרישנה
כמו כולם, אחרי הצבא החלטתי שאני צריכה לעבוד כדי לחסוך כסף שיוכל לממן לי את ה"טיול הגדול"! למאמר המלא »

וידאו: ריקוד הודי מתוק

בתרבות של הרא קרישנה כל תחום וכישרון מוקדשים לעליון. תחומי היצירה השונים נועדים לשמח את אלוהים, להלל אותו, ולספר אודותיו. בריקוד זה מתכוננות נערות הרועים לפגישתן עם קרישנה. הן קוטפות פרחים, מתרחצות בנהר, מסתרקות ומחפשות אחריו, כאשר לשימחתן קרישנה מופיע ומצטרף אליהן לריקוד שמח ומתוק.

וידאו: מדברים הרא קרישנה 6

ימונה, גופה, איה ורז מדברים על יוגה, איור-ודה, תרבות הרא קרישנה, ותפיסת אלוהים אוניברסאלית.

 
 
 

וידאו: תשובות פשוטות לשאלות נפוצות – חלק 1

מראיין: ברוכים השבים! כפי שכבר אמרתי, היום נדבר על האנשים שוודאי כבר ראיתם מתישהו ותהיתם לגביהם, ואולי אפילו חששתם מפניהם; לבטח יש לכם שאלות עליהם; ואלה חברי תנועת הרא קרישנה בארצות-הברית. האורח שלי הוא שְׂרִילַה גוּרוּדֵוַה, שביקש ממני פשוט לקרוא לו גוּרוּדֵוה. הוא, כפי שכבר הזכרתי, מורה רוחני מסמיך וחבר בוועד הניהול בתנועת הרא קרישנה, כאן בארצות-הברית. הוא מבלה זמן רב בטקסס וביוסטון. טוב לראות אותך כאן.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: תודה רבה.

מראיין: אנחנו מעריכים שבאת לתוכניתנו. ספר לנו קצת, כדי לתת לנו רקע על ההיסטוריה של קרישנה, על התנועה ועל התרגול. היכן זה התחיל? איך זה הגיע לכאן?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: קרישנה הוא השם של אלוהים בסנסקריט, אז אני מניח שניתן לומר שהתנועה התחילה מאלוהים. באופן מסורתי סוגדים לקרישנה בהודו. סוגדים לאלוהים שם בשם קרישנה. התנועה הגיעה לארצות-הברית ב-1965,כשהמורה הרוחני שלי, ששמו שרילה פרבהופאדה, הביא את התנועה מהודו; על-פי ההוראה של המורה הרוחני שלו, והתחיל את התנועה. כמובן שזו איננה תנועה חדשה.

לעיתים יש מי שמגדירים אותנו ככת; אך, זה רחוק מלהיות כך; הכתבים שלנו הם בני 5,000 שנה. זוהי דת מאוד מסורתית ושמרנית. למעשה בהודו היא נחשבת לדת המסורתית ביותר מכל הדתות שמתרגלים שם.

מראיין: מדוע הוא הרגיש מחויב להביא את התנועה לארצות-הברית?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: מכיוון שמי שיש לו אהבה לאלוהים, רוצה להפיץ אותה לאחרים. והיופי שבתנועת הרא קרישנה הוא, שהיא מספקת תהליך יום-יומי, שעה אחר שעה, של שירות ואהבה לאלוהים. דרך מאוד פשוטה לפתח אהבה לאלוהים, היא דרך זמרת הרא קרישנה; התמצית של התרגול הוא לשנן את המנטרה הרא קרישנה.

שלושת המילים הללו: הרא, קרישנה, וראמה, הם שמות שונים של אלוהים והם מטהרים. נוכח אי-דתיות שפשטה בכל העולם, העולם נעשה מאוד חומרני בימינו, פרבהופאדה חש כי יש צורך אמיתי להביא הקלה בקרב אנשי העולם והוא חשב שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא על-ידי הפצה של זמרת שמותיו של קרישנה.

מראיין: תחילה הוא הקים מרכז בניו יורק…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: זה נכון.

מראיין: ואתה באופן ברור אמריקאי ואני מוכן גם להתערב שאתה ניו-יורקי…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: אני ניו יורקי…

מראיין: אתה הצטרפת ב-67', זמן לא רב אחרי שהוא הגיע. מה משך אותך לזה? מה בחיים שלך גרם לך לחשוב שזוהי דרך טובה עבורך?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: בקולג' למדתי פילוסופיה, ובאופן טבעי חיפשתי פילוסופיה מושלמת כדרך חיים. למעשה הצטרפתי בסן-פרנסיסקו, בחוף המערבי. אחרי שסיימתי את הקולג', נסעתי לחוף המערבי; במקרה פגשתי דבקים של קרישנה שהזמינו אותי למקדש המקומי שם. זו הייתה הפעם הראשונה שפגשתי את פרבהופאדה, המורה הרוחני שלי. כמובן בפעם הראשונה  ששמעתי אותו מדבר הייתי מעט ספקן, אם להיות לגמרי כנה. ראיתי כל-כך הרבה אנשים רוחניים ומנהיגים, וחשתי שרבים מהם מעט רמאים, אם להיות כנה.

מראיין: באיזה מובן?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: בכך שהם אמרו הרבה דברים יפים אך למעשה לא תרגלו בעצמם את הדבר שאליו הטיפו. עשיתי מחקר מעמיק מאוד; ראשית אודות הדברים שלימד ושנית, לגבי סגנון החיים הפרטי שלו ושל שאר הדבקים שחיו שם. ואז השתכנעתי  מעט.

מראיין: ממה שקראתי, זהו תרגול מאוד קפדני והבנתי שישנם ארבע עקרונות בסיסיים שיש לעקוב אחריהם…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: כעת אני רוצה לומר, זה לא אומר שכל חברי התנועה שלנו ממלאים אחר ארבע ההוראות הללו; אך, כדי להיות דבק מוסמך ו"מיניסטר" של התרגול שלנו, עליך לעקוב אחר ארבע העקרונות: אי-אכילת בשר או דגים וביצים.

מראיין: אני סקרן לדעת למה ביצים כלולים בזה.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: ובכן, יש להם הפוטנציאל…

מראיין: להפוך לחיים?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: כן.

מראיין: אה, או קיי.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: אז לא בשר, דגים או ביצים, אסור להמר ואיסור על שימוש במסממים למיניהם; למעשה זה כולל גם קפה.

מראיין: קפה, תה וסיגריות…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: איסור על יחסי מין בלתי חוקיים, שמשמעו, אי קיום יחסי מין מחוץ לנישואין; ואפילו במסגרת הנישואין, רק למטרת הבאת ילדים לעולם.

מראיין: ולשם מה השינון? הוא יכול להישמע לאדם מבחוץ – מעט בלתי פוסק ואפילו מונוטוני.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: ובכן, נקודה אחת היא, שאם מישהו היה מנסה לשנן כל מילה שהיא; לדוגמה "קפה קפה קפה", זה היה נמאס לו אחרי זמן קצר והוא לא היה מרווה את צימאונו. אך בדרך זו או אחרת, אנחנו יכולים לשנן הרא קרישנה במשך כל היום, לאורך כל חיינו ולא להתעייף; למעשה אנחנו מתענגים מכך יותר ויותר. וזה משום שלמעשה אנחנו מבינים שהשם של אלוהים ואלוהים עצמו – אינם שונים.

במילים אחרות, אלוהים נוכח בשמות הקדושים שלו, וקרישנה הוא אחד השמות של אלוהים. אנחנו לא אומרים שזה השם היחיד שלו. אנחנו מוצאים שעל-ידי חזרה על שמותיו הקדושים של אלוהים, אנחנו מרגישים את עצמינו בקשר עם אלוהים, ובאופן טבעי חשים אקסטטיים ביחס לזה.

וידאו: מחווה לג'ורג' האריסון

וידאו: לאהוב את אלוהים – לאהוב את כולם

שיחה עם שרילה פרבהופאדה– לוס אנג'לס, קליפורניה, 1975

                                                                                                                                                                                                                                                                       שרילה פרבהופאדה: אתם תיאולוגים, על כן, אתם ודאי יודעים מהו אלוהים.

מה דעתך ד"ר ג'ודה? מה דעתך על נקודה זו?

ד"ר ג'ודה: ובכן, אני חושב שכעקרון אתה צודק. אני חושב שבייחוד בימינו הנוכחיים, רובנו לא יודעים את האל.

שרילה פרבהופאדה: אם כן, אלו אינם תיאולוגים. זהו תיאוסוף.

ד"ר ג'ודה: אנחנו יודעים אודות אלוהים. אולם את אלוהים איננו מכירים. אני מסכים.

שְׂרִילַה פרבהופאדה: זוהי תיאוסופיה. תיאוסופיה משמע שהם מניחים שיש משהו עליון. אולם מיהו אותו עליון? את זה הם מחפשים. הדבר דומה לילד שיודע כי יש לו אבא, אבל "מיהו אבי?" זאת הוא איננו יודע. כדי לדעת עליו לשאול את אמו. לבדו הוא לא יגלה זאת.                                                                                                                                                     

אז ההנחה שלנו היא, שאם אינך מכיר את אלוהים; והנה אלוהים, קרישנה, אז למה שלא תקבל זאת?  בהתחלה, אינך יודע. והנה, אני מציג בפניך: הנה אלוהים. אז למה שלא תקבל זאת? מה התשובה? אנחנו מציגים את אלוהים. הנה אלוהים…. וגדולי המורים הרוחניים קיבלו זאת; רָאמָאנוּגָ'ה, מַדְהָאוה, וִישנוּסְוָאמי, צ'איטניה, ובשושלת המורים שלנו, המורה הרוחני שלי ואני מורים "הנה אלוהים". אינני מציג את אלוהים על-פי גחמה אישית שלי. אני מציג את אלוהים כפי שידוע ומוכר. אז מדוע שלא תקבל זאת? מה הבעיה?

ד"ר ג'ודה: בכל זאת, אחד הקשיים אצל רבים בדור המבוגרים הוא שאנו עוקבים אחר אורח חיים מסוים ו…

שְׂרִילַה פרבהופאדה: ושאתם לא רציניים לגבי אלוהים.

ד"ר ג'ודה: וזה קשה לשנות…

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אז אינך רציני. על כן, קרישנה אומר: סרווה דהרמאן פריטיאג'ה, מאם אקאם סרנאם וראג'ה. עליך להרפות. ואם אינך מוכן להרפות, אז אינך יכול לקבל את אלוהים.

ד"ר 1: אני חושב שהיית קצת לא הוגן כלפי ד"ר קראוסלי. אני חושב שזה נכון כשאתה אומר שהדבר הכי חשוב שביכולתנו לעשות זה לחפש את אלוהים ולהכיר את אלוהים. אך אינני חושב שזה נכון לומר שזה דבר רע לראות איך אנשים אחרים….

שְׂרִילַה פרבהופאדה: לא אמרתי שזה רע. אני אמרתי שאם אתה רציני לגבי אלוהים, אז הנה אלוהים.

ד"ר 1: האקדמיה מנסה לחקור את דרכי הראייה השונות…

שְׂרִילַה פרבהופאדה: זה בסדר. אני רק טוען שאם אתה מחפש אחר משהו, ונותנים לך אותו, מדוע שלא תקבל אותו?

ד"ר 1: האם אתה מאמין שישוע טען שקרישנה הוא אביו?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: רק השם אולי שונה. ממש כפי שבארצי אנו קוראים לפרח הזה בשם מסוים, ואתה מכנה אותו בשם אחר – אך הנושא הוא אותו נושא; אומנם השם שונה. אתה יכול לכנות אותו בשם שונה, לפי הבנתך, אך אלוהים הוא אחד. אלוהים לא יכול להיות שניים. גם אם תכנה אותו בשמות שונים. זה השוני. אך אלוהים הוא אחד. לא יתכן שאלוהים הוא שניים.                                                                                                                                                                                                                                                               

אתה משלם מיסים לממשלה. והמס מחולק בין משרדים כה רבים. אין זה תפקידך לעבור בין משרדי הממשלה ולהעביר לכל אחד את המס. שלם לרשות המיסים, וזה כבר יעבור הלאה. זו הדבר הנבון. ואם תאמר: "למה שאשלם לרשות המיסים? אני אשלם בנפרד למשרד הזה והזה והזה וכן הלאה." אך זה לעולם לא יספיק, ולעולם לא ייגמר.                                              

אם כן, אתם יכולים לאהוב את המין האנושי, אך מכיוון שאינכם אוהבים את קרישנה, הלא שאינכם אוהבים את הפרות ושולחים אותן לבתי-מטבחיים, וכך אהבתכם תישאר פגומה. היא לעולם לא תהייה שלמה. ואם אתה אוהב את קרישנה, הרי שתאהב אפילו את הנמלה הקטנה – לא תרצה להרוג אפילו נמלה. זו אהבה אמתית.

משתתף: אני מסכים איתך שזו צורה גרועה של אהבה, להרוג בעלי-חיים…

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אהבה גרועה היא לא אהבה.

משתתף: אך מה בנוגע לצד השני? אם אנחנו מזמרים היטב, ואוהבים את קרישנה, אך איננו אוהבים את אחינו בני האדם?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: לזמר מנטרות זה תהליך. זה לא שאנו פשוט יושבים ומזמרים מנטרה. מכיוון שאנו מזמרים, הרי שאנו אוהבים את כולם. זו עובדה. אלו שמזמרים "הרא קרישנה", לעולם לא יסכימו להרוג חיה או אפילו צמח. כי הם יודעים שכל דבר הינו חלקיק של אלוהים. אז למה להרוג שלא לצורך? זו אהבה.

משתתף: אהבת אלוהים משמע לא להרוג?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: יש דברים כה רבים, וזה אחד מהם. כן, זה בסדר גמור. האם תהרוג את בנך שלך?

משתתף: לא.

שְׂרִילַה פרבהופאדה: מדוע? כי אתה אוהב אותו.

וידאו: מה זה הרא קרישנה?

שְׂרִילַה א.צ. בהקטיוֵדָאנְתַה סְוָאמי פרבהופאדה – ראיון משנת 1974

מראיין: ברוך הבא!

שרילה פרבהופאדה: תודה.

מראיין: ייסדת את תנועת "הרא קרישנה" לפני כ-7 שנים ב- 1967, הלא כן?

שרילה פרבהופאדה: כן..

מראיין: בקצרה, מה היא התנועה?

שרילה פרבהופאדה: מטרת התנועה היא לעורר "תודעת אלוהים" בבני האדם. כי בן האדם נבדל מהחיה, בכך שהחיה לא יכולה להבין מהו אלוהים. ואם האדם לא מבין מהו אלוהים, אז הוא משול לחיה.

מראיין: הבנתי. ומטרת תנועתך היא לתת הבנה לגבי אלוהים לבני האדם.

ומה משמעות "הרא קרישנה"?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: "הרא קרישנה " משמע פנייה אל אונו של אלוהים. "הרא", משמע אונו של אלוהים, ו"קרישנה" משמע, אלוהים.

מראיין: אוקיי. אתמול היית כאן כדי להשתתף בפסטיבל השנתי שלכם שנערך כאן בגולדיין-גייט פארק, וגם אנו היינו שם. כמה אלפי אנשים באו כדי להיות בפסטיבל…

נכון לעכשיו, כמה מתרגלים מונה "התנועה לתודעת קרישנה"?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: מתרגלים המסורים לאורח החיים, ישנם בסביבות עשרת אלפים.

מראיין: כעשרת אלפים מתרגלים?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: בארצות המערב…

מראיין: כבודו, האם יש משמעות כלשהי לגילוח הראש? מדוע ראשיכם מגולחים?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אנו משתדלים לשמור על עצמינו מאוד נקיים. זה העניין.

מראיין: זה למטרת ניקיון?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: כן.

מראיין: האם יש משמעות לצבע הבגדים?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: (בהמשך לשאלה הקודמת…) בימינו, אנשים נוטים לחשוב שהארכת שיער עושה אותם ליפים… אנחנו חולקים על כך…

מראיין: זה הכל…? האם יש משמעות למלבושים הצהובים?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: מלבושים צהובים הם בגדיהם של אלו שהתחייבו לאורח החיים.

מראיין: באותה המידה זה היה יכול להיות גם מלבוש כחול?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: כן. זה צבע "זעפרן".

מראיין: כבודו, מדוע לדעתך אנשים כה רבים עוזבים את הדתות המסורתיות של ארצנו, כגון נצרות וכדו, ופונים ללמוד על דתות המזרח? אנחנו שומעים על סוואמים, גורואים ויוגים שונים.

מדוע לדעתך אנשים נוטשים את המסורת הנוצרית המקובלת?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אנו רואים שהכנסיות הנוצריות הן לרוב סגורות, במיוחד ראיתי בלונדון.

אנשים לא מוצאים עניין. או שאנשי הדת הנוצריים, אינם גורמים להם למצוא עניין.

מראיין: מדוע? האם הנצרות הכזיבה אותם ולכן הם מחפשים דברים אחרים?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אני חושב שכן.

מראיין: אתה טוען שתודעת קרישנה לוקחת את האמת מתוך התנ"ך, הקוראן, התורה והוֵדוֹת?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: מכל מקום.

מראיין: מכל מקום…?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: דת משמע להבין את אלוהים.

מראיין: אני מבין. אך האם אתה חושב שעל-ידי לקיחת אמיתות ממקורות שונים, כגון התנ"ך, הקוראן וכן הלאה, לא מוצאים סתירות כלשהן בין התפיסות השונות?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: אינני מוצא שום סתירה, משום שהתכלית הסופית היא אלוהים. לכן, עליך להבין את אלוהים ולנסות לאהוב אותו. אז אתה יכול לפנות לכל תהליך דתי שהוא, אם המטרה מושגת ואתה מבין מהו אלוהים ואתה מנסה לאהוב אותו, אז חייך מושלמים.

מראיין: מדוע אנחנו רואים מתרגלים כה רבים ששרים כל-כך הרבה?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: השירה משמעה לשמור על קשר עם אלוהים תמיד.

מראיין: אז צריך לשיר "הרא קרישנה"?

שְׂרִילַה פרבהופאדה: כן. זהו תדר נשגב. ממש כמו שידור רדיו; אם אתה שומר על קשר עם תשדורת הרדיו, אז אתה יודע מה קורה בחוץ. באופן דומה, אם אתה מבטא את הצליל הנשגב הזה, "הרא קרישנה", אז אתה שומר על קשר ישיר עם אלוהים.

מראיין: תודה רבה לך, כבודו. היה לי לעונג לפגוש אותך ולשוחח איתך.

שְׂרִילַה פרבהופאדה: תודה לך.

מראיין: נקווה לראותך שוב.

שְׂרִילַה פרבהופאדה: הרא קרישנה.

וידאו: עולם מעבר לשמים

עולם מעבר לשמים / מאת: מייקל קסידי

לוּ היה עולם
בו אפשר לחיות לנצח
לוּ היה עולם
חיים של עונג אינסופי
מקום בו כל מילה היא שיר
האם הייתם מצטרפים?
לוּ היה עולם…

לוּ היה עולם
נחלים זורמים של נקטר
לוּ היה עולם
בו אנשים רוקדים לנצח
?התגלמות האושר – מי יכול שלא להימשך
לוּ היה עולם…

לא ניתן להתכחש לטבע
עמוק בנשמה
כמהים לחיים טובים יותר
בהם אהבה אינה רק מילה כי אם מציאות
אני יודע ששמעתם על אותו עולם שמעבר לשמיים
בו לא צריך למות אף פעם…

לוּ היה עולם
בו יכולנו לחיות את ייעודנו
לוּ הייתה הזדמנות כזאת
לפתוח את ליבנו
קשרי אהבה עמוקים אני בטוח שהייתם הולכים לשם
לוּ היה עולם…

לא ניתן להתכחש לטבע
עמוק בנשמה
כמהים לחיים טובים יותר
בהם אהבה אינה רק מילה כי אם מציאות
אני יודע ששמעתם על אותו עולם שמעבר לשמיים
בו לא צריך למות אף פעם…

לוּ היה עולם…
לוּ היה עולם…
לוּ היה עולם…

A World Beyond the Sky / Michael Cassidy
http://itunes.apple.com/us/album/a-change-of-heart/id251007198

וידאו: מהי מטרת החיים?

ראיון עם רָאדְהָאנת סְוָאמי מַהָארָאגַ'ה:

הצורך הבסיסי של כל בני האדם הוא לאהוב ולהיות אהוב. ללא זה, דבר לא יכול לספק באמת את הלב. אובייקטים שונים יכולים לספק את החושים של הגוף, וחוויות ריגשיות שונות יכולות לספק את הנפש. אך הלב משתוקק, כמה, לאהוב ולהיות אהוב.

בברהמה-סֻוּתְרַה נאמר: "אָנַנְדַה מאיו בישאת": טבעה הפנימי של כל ישות חיים הוא חיפוש אחר עונג. זהו דבר משותף לכולנו. אפילו הנמלה הקטנה שהולכת על הרצפה מחפשת הנאה בגרגר סוכר. הרבייה של כל ישויות החיים מבוססת על הכמיהה הזו לעונג. אך רק אהבה יכולה לספק עונג ללב. אנו יכולים לראות, לדוגמה בילד – אם נותנים לילד בית יפיפה, צעצועים ומשחקים נפלאים… אך אם הילד אינו חש אהוב הוא יהיה חסר ביטחון, לא יציב ולא מסופק.

זהו הטבע שלנו, בין אם אנו בעלי צבע שחור, לבן, צהוב או אדום. בין אם אנחנו אמריקאים, רוסים, הודים, פקיסטאנים, פלסטינאים או ישראלים. בין אם אנחנו צעירים או זקנים, עשירים או עניים, יהיה התפקיד שלנו בעולם אשר יהיה – הצורך הטבוע בנו הוא לבטא ולחוש אהבה כלפי מישהו אחר, ולחוש אהובים על- ידי מישהו אחר. מדוע הדבר משותף לכולנו? על פי השרימד בהאגותם, הסיבה היא משום שזהו טבעה של הנשמה.

הנשמה היא חלק מאלוהים. אהבה לאלוהים קיימת במצב רדום בליבה של כל ישות חיים. אך שכחנו את האהבה הזאת ולכן אנחנו מנסים למצוא את חווית העונג בכל כך הרבה דרכים בעולם הזה. ומפני שהדבר אינו באמת מספק את הצורך שלנו – ישנו כל כך הרבה תסכול. ובגלל התיסכול הזה בני אדם מסוגלים להתנהג בצורה כל כך מוזרה ואפילו מסוכנת – כלפי עצמם, כלפי אחרים וכלפי כדור הארץ. הכל מתוך חיפוש אחר אהבה.

אם כך, מטרת החיים היא לכוון מחדש את הנטייה של הנשמה לאהוב – בחזרה כלפי אלוהים. כך נחווה את אהבתו האינסופית של אלוהים ונרגיש את האהבה האינסופית של הנשמה לאלוהים – ובתוך החוויה הזאת כלולה חמלה ואהבה כלפי כל ישויות החיים. זהו הדבר שכולם מחפשים. זוהי התמצית של כל דת וזו המטרה העליונה של החיים.

וידאו: הו גווינדה, אלוהים שבליבי

הו גווינדה / מאת: מייקל קסידי

הו אלי זוהר השמש מסתיר את פניך
דמותך המאושרת נמצאת מעבר לתפיסתי
אך כעת נפלאותיך פותחות את סגור ליבי
כשהשחר חושף את יופייך בשמיים

הקשת בענן מציג את צבעי מלבושיך
תנועות הירח משקפים את נפשך
החיוך שלך הוא סיבת השמחה
אהבה קיימת בזכות טוב ליבך

הו גווינדה שבליבי
רועה בקר עליון עם עיני הלוטוס
אהבה היא המתנה יקרת הערך שאתה מעניק
אתה הוא זה שנמצא מאחורי השמש

אתה האחד
אתה האחד
בליבי
בליבי

נהרות שוצפים זורמים מתוך עורקיך
העננים שממלאים את השמיים מקורם בִּשְׂעָרְךָ
זרעי החיים מושקים בגשמייך
ומנשימתך ננשף האויר אדיר העצמה

אלי אתה המקור של כל מה שעיניי חוזות
תנועותייך הן חלוף הימים והזמן
אתה מקום מנוחתו של כל היש
אהבה קיימת בזכות טוב ליבך

הו גווינדה שבליבי
רועה בקר עליון עם עיני הלוטוס
אהבה היא המתנה יקרת הערך שאתה מעניק
אתה הוא זה שנמצא מאחורי השמש

אתה האחד
אתה האחד
בליבי
בליבי

Lyrics: Jeffrey Armstrong Music: Michael Cassidy
http://itunes.apple.com/us/album/a-change-of-heart/id251007198

וידאו: מדוע קיים סבל בעולם?

ראיון עם רָאדְהָאנת סְוָאמי מַהָארָאגַ'ה:

לפי בהגווד גיטה, כמו גם לפי תורתו של בודהה, המקור לסבל הוא שהגוף הוא זמני, החיים זמניים, ולכן הכל נתון ללידה – ובסופו של דבר חולי, זקנה ומוות.

על-פי הוֵדוֹת ישנם שלושה סוגים של סבל בעולם: "אריאתמקה" – סבל של הגוף והנפש, "אריבוטקה" – סבל הנגרם על-ידי ישויות חיים אחרות, ו"ארידיוקה" – סבל כתוצאה מנסיבות טבעיות כמו חום, קור ורעידות אדמה. הסבל הזה נמצא כל הזמן באופן פוטנציאלי, בכל רגע, עבור הגוף הפיזי הזה.

הבהגווד גיטה מסבירה שמקור החיים שבתוך הגוף, מקור התודעה, הינו ה"אָתְמָא" — הנשמה. הנשמה היא טרנסדנטלית (נשגבת), בסנסקריט "סַת צ'ית אָנַנְדַה", הנשמה הינה נצחית, מלאה בידע, ומלאה בחדווה. וזה מי שאנחנו. הנשמה, היא כמו הנהג של המכונית והגוף הוא כמו המכונית. אנחנו רואים דרך העיניים, שומעים באמצעות האוזניים, מריחים עם האף, טועמים בעזרת הלשון, חשים בעור, חושבים בעזרת השכל, אוהבים בלב. אך מי אנחנו‏? האם אנחנו לב, שכל, עין, או אוזן‏? אנחנו העד, אנחנו הנשמה, זה מי שאנחנו.

נשמה זו מטבעה מלאה באהבה, מלאה בהגשמה. אך כאשר הנשמה מזהה את עצמה עם הגוף וחושבת לעצמה: "זה אני" ולחלוטין שוקעת במצב זה, אז הנשמה חייבת להזדהות עם כל הפגיעויות והחולשות של הגוף הזה וזה המקור לכל הסבל. אך במובנים רבים הסבל בעולם הזה הוא למעשה ברכה משום שהוא גורם לנו לקחת מאוד ברצינות (אם אנחנו עושים את הבחירה הזאת) ולהבין באמת מה עמוק יותר, מה גבוה יותר.

כל ההנאות והכאב הזמניים – כבוד ואי-כבוד, שמחה וצער, בריאות וחולי, הצלחה וכישלון, לידה ומוות – טבע העולם שסביבנו מבוסס על דואליות. אחד מביא הנאה השני מביא כאב. ובאותה מידה שאנחנו קשורים לדבר שמביא לנו הנאה, אנחנו סובלים כשהדבר אובד. ובסופו של דבר משום שהכל נתון להשפעת הזמן, הכל בר-חלוף, אז כשאנו חווים את הדברים הללו אנו מהרהרים האם קיים דבר גבוה יותר, האם קיים דבר עמוק יותר, האם ישנו משהו בחיים אלה שהוא מעבר לזה‏. כל המורים הקדושים וכל הספרים הקדושים מובילים אותנו לכיוון הזה -שקיים משהו מעבר לכך.

העולם הזה הוא זמני בלבד אך הוא יכול להיות קרש קפיצה לעזור לנו להבין לעומק את האוצרות הפנימיים נמצאים בתוך ליבנו, ובדרך כלל הסבל בעולם הוא זה שמשמש כמאיץ עבורנו – לא רק להבין באופן תיאורטי מה נמצא מעבר, אלא לחוש רצון בוער לעשות משהו בנידון, להבין לעומק ולחוות את מהות העצמי. בבהגווד גיטה קרישנה אומר שהטבע של העולם הזה – בזמן שאנו בבערות לגבי העצמי האמיתי שלנו – הוא סבל. באופן פוטנציאלי אנו עלולים לסבול בכל רגע, לא משנה מי אנחנו, לא משנה כמה אנו עשירים, מלומדים ובעלי כוח. מחלה, אדם אחר ונסיבות טבעיות יכולים להביא אסון, ליצור טרגדיה. אם כך כל שמחה שמישהו חווה בעולם הזה היא כל כך פגיעה. הדבר דומה לטיפת מים על עלה של לוטוס – בכל רגע היא יכולה להחליק מטה.

אם כך היכן ישנה שמחה תמידית? היכן החופש מסבל? הם קיימים רק במישור הרוחני וזה מה שכל הקדושים הגדולים אומרים לנו. בברית החדשה נאמר – צור את האוצר שלך לא בעולם זה אלא צור את אוצרך בממלכת אלוהים – משום שבעולם הזה האוצר שלך ייגנב על ידי שודדים, או יחליד על ידי גורמים טבעיים, או יאכל על ידי עש. אך אם תיצור את אוצרך בממלכת אלוהים – הוא מושלם וללא-רבב. ואז אומר ישוע שממלכת אלוהים היא בתוכינו. ובאופן דומה קרישנה אומר בגיטה שעלינו למצוא הנאה בתוכינו, עלינו להיות מסופקים מבפנימים. זהו אדם בעל איכות חיים עם ערך מוסף ואינטליגנציה אמיתית. עלינו לחפש את אותה מציאות נצחית שמעבר לכל הסבל של העולם הזה ולמצוא שמחה אמיתית.

וידאו: מאוהב באלוהים

מוקדש לשרילה פרבהופאדה


מאוהב באלוהים / מאת: מייקל קסידי

נשמה עדינה וטובת לב
ליבו לעולם איננו קר
כה שָׁלֵו ופיוטי
עם מסר אמיתי ונועז

לעולם אינו מבקש הלל
כה שקט ורציני
ואהבתו הטרנסדנטלית
היא הקסם באורחותיו

וכשאני רואה את אהבתו אני יודע
שדרכי עוד ארוכה
מתי אטעם את האהבה
שהוא חווה בתוכו

תמיד צנוע ונעים
עם חיוך חם וידידותי
כה פשוט אֹרַח חייו
מזמר כל הזמן

הוא שר אודות שמו של קרישנה
גדולתו ותהילתו
לשרת את האל שלו ואדונו
בשמחה ובכאב

וכשאני רואה את אהבתו אני יודע
שדרכי עוד ארוכה
מתי אטעם את האהבה
שהוא חווה בתוכו

לא תמצא תאווה או חמדנות
בלב טהור וחופשי
הוא אוהב את אלוהים
וחייו אקסטטיים

הוא מת כדי לחיות
ובחייו מנסה לתת
את השמחה שמצויה
בצליל שמותיו של קרישנה

וכשאני רואה את אהבתו אני יודע
שדרכי עוד ארוכה
מתי אטעם את האהבה
שהוא חווה בתוכו

Lover of the Lord / Michael Cassidy
http://itunes.apple.com/us/album/beyond-illusion/id273509861

וידאו: אובייקט TV – פרק 1

את אובייקט TV יוצרים כמה אנשים טובים אוהבי הומור, שמתרגלים בהקטי יוגה — הידועה יותר כהרא קרישנה.

הרא קרישנה היא מנטרה מעולם היוגה, מנטרה שמחברת אל העצמי ואל העצמי העליון בדרך של מדיטציה. מנטרה זו היא חלק מתרגול הקרוי "בהקטי יוגה" — התחברות לעליון דרך אהבה.

זוהי תרבות עתיקת-יומין שמקיפה את כל תחומי החיים: פילוסופיה, מדע, חברה, יחסים, תזונה, אקולוגיה, ועוד. תרבות זו מעודדת לערכי חיים כאהבת הזולת, כבוד לכל חי ותרומה חברתית.

וידאו: מדוע דת הינה לעיתים קרובות מקור לאלימות ושנאה?

ראיון עם רָאדְהָאנת סְוָאמי מַהָארָאגַ'ה:

…מציאות כה עגומה. הבסיס של כל דת הוא לאהוב את אלוהים בכל לבבך נפשך ונשמתך, וכן לאהוב את רעך כמוך, ובסופו של דבר כל אדם הוא רֵעַ שלנו. השרימד בהאגותם מספר שהשירות הנפלא ביותר שמשמח את אלוהים הוא להביע חמלה כלפי יישויות חיים אחרות. מטרת כל הדתות היא ללמד אהבה אוניברסלית נטולת אנוכיות.

הדהרמה העליונה או הדת העליונה עבור כלל האנושות היא – לא להיות הינדי נוצרי או יהודי, מוסלמי או זניסט או זורואסטרי או בודהיסט. הדת העליונה עבור כלל האנושות היא זו שמעירה בלב של כל אחד – אהבה, אהבה לאלוהים, חמלה כלפי כל יישויות החיים. אהבה זו צריכה להיות ללא תנאים ונטולת מוטיבציה אישית כדי שנהיה מסופקים, משום שזהו טבענו האמיתי. לכן, אם זוהי המטרה והבסיס לכל הדתות, איך זה ייתכן שאנו מוצאים, לכל אורך ההיסטוריה, שהדת מסיתה לקנאות עיוורת, כיתתיות צרת-אופקים, פילוג, שנאה, אלימות?

משום שדתות שונות מלמדות את אותם העקרונות בזמנים שונים ובמקומות שונים – יש להן פולחנות שונים ולעיתים גם דרכים שונות להסביר. כאשר אנשים מזדהים ומתחברים לאספקטים החיצוניים והמלאכותיים של הדת אז הם ייראו כל כך הרבה הבדלים והדבר יכול לעורר סוג כזה של גאוותנות, אגו .ואפילו שנאה ואלימות.

אלימות בשם הדת היא בעצם בשם האגו הכוזב, היא אינה באמת בשם הדת. אנשים מרחיבים את האגו שלהם דרך לאומניות, גזענות ואפילו באמצעות דת. אנחנו רוצים להיות הכי, אנחנו רוצים להיות צודקים וכל האחרים טועים. המשמעות היא שאנחנו לא מבינים את המהות של הדת. בסנקסקריט ישנה מילה "בהאווה גרהי" – אדם רוחני באמת הוא אחד שתמיד מחפש אחר המהות. כשאנו מבינים את המהות אז אנו יכולים להבין באמת את המטרה של הפולחנות והדמויות – שנועדו לאפשר ולהעניק מתוך ידיעת המהות.

אך לעיתים קרובות מידי יש לנו תפיסה מאוד שטחית, חיצונית ולא מציאותית של הדת שלנו. לפני שנים רבות, בזמן שגרתי בהודו, היה לי חבר יקר מאוד שהיה גבר בן 80. הוא היה הינדי, דבק של האל ראמה, וחברו הטוב ביותר היה מוסלמי. היו להם שיחות בין-דתיות מידי כמה ימים ואני הייתי מצטרף ומשוחח איתם. יום אחד, כשישבנו על גדת הגנגס, שאלתי אותו – "במדינה שיש בה כל כך הרבה סכסוכים וחשדנות בין המוסלמים וההינדים, איך ייתכן ששניכם חברים כל כך טובים?" הוא נתן לי תשובה שמעולם לא שכחתי. הוא אמר שאם לאדם יש כלב, ואם האדם הזה עומד לפני הכלב בחליפה מלאה או בחולצת טי או בפיז'מה או בתחתונים, או אם הוא עומד לפני הכלב עירום, הכלב תמיד יזהה את הבעלים שלו, אפילו בבגדים שונים או תפאורות שונות. הוא אמר שאם אנו לא יכולים לזהות את האל שלנו, כשהוא מופיע בבגדים שונים, בצורות שונות, בדרכים שונות ומלמד דרך מסורות שונות… אם איננו יכולים לזהות את האלוהים שלנו בדרכים השונות הללו אז יש לנו כל כך הרבה ללמוד מכלב.

תודה רבה

וידאו: כיצד אפשר לדעת שאלוהים קיים?

ראיון עם רָאדְהָאנת סְוָאמי מַהָארָאגַ'ה:

השאלה הזאת נשאלה עוד מימי קדם… אני זוכר שבמהלך חיי, שמעתי כל כך הרבה דברים; מאנשים דתיים, מאנשים אתיאיסטיים – חלקם טוענים שאלוהים קיים, אך הוא קיים באופן ייחודי ובלעדי לפי הדת שלהם, ואחרים, מתכחשים לעובדה שאלוהים קיים בכלל. לפעמים רק על-ידי בהתבסס פרשנות של אנשים על הטרגדיות והסבל שיש בעולם זה; ולפעמים אנשים מתכחשים לקיומו של אלוהים בהתבסס על עדויות מדעיות.

אז התחלתי לחשוב, שלכל אורך ההיסטוריה, האנשים הדגולים ומלאי החמלה הרבה ביותר שחיו אי פעם, בכל התרבויות, בכל המקומות ובכל הזמנים – היו אנשים שהקדישו את חייהם למען אלוהים.

בדת הנוצרית, ישוע, פרנסיס הקדוש; הם הקדישו את חייהם למען רווחתם של אחרים; הם נתנו את חייהם כדי להפיץ אהבה. הם לא רק טענו שאלוהים קיים, אלא הם טענו שהם מרגישים את אלוהים ורואים את אלוהים. ובדת המוסלמית, הנביא מוחמד, החוויות שלו כלפי אלוהים. בדת היהודית, משה; ההקרבה המוחלטת שלו למען עמו, הקרבה מתוך אהבה גדולה ועדותו על החוויות שלו עם אלוהים.

ובהודו, אנו מוצאים אנשים כמו רָאמָאנוּגָ'אצָ'ארְיַה ומָאדְהַוַה אָצָ'ארְיַה, לוֹרד צ'איטניה – אישיויות אלה נתנו את חייהם למען רווחתם של ישויות חיים אחרות. הם היו התגלמויות של חמלה, עם תבונה כל כך עמוקה ופילוסופיה. ואפילו בקרב האנשים בעולם היום, שעושים עבודה נפלאה ונטולת אנוכיות למען אחרים, עם סיפוק פנימי עמוק, כמו הגורו שלי, הוד קדושתו א.צ' בהקטיוֵדָאנְתַה סְוָאמי פרבהופאדה; הסיכונים שהוא לקח על עצמו, רק כדי להרעיף טוּב לב ולהעניק אהבת אלוהים לאחרים, זה מדהים בעיניי.

ואז אני חייב לחשוב; האם כל האנשים הללו שקרנים? האם הם משקרים לציבור? האם הם ממציאים את מה שהם אומרים? האם הם מולכים שולל ומדברים מתוך בערות? אם זה כך, אז זה הדבר הנפלא ביותר, משום שהוא מביא איכויות כל כך עמוקות ונפלאות של אהבה חמלה, סיפוק פנימי והארה. אך עבורי זה ודאי שהם לבטח דוברי האמת. הם האנשים המוערכים ביותר שהילכו אי פעם על פני כדור הארץ. הם אומרים את מה שהם רואים, את מה שהם מרגישים, את מה שהם חווים, ואת התובנות שלהם. בלי ספק הם אומרים את האמת, והם מלמדים אותנו כיצד להיות טובים באמת. הם מלמדים אותנו על הטבע הנצחי של העצמי ועל היחסים הנצחיים שלנו עם אלוהים; מה שבסופו של דבר כולנו מחפשים.

וכשאנחנו רואים דרך העיניים של נשמות דגולות כאלה ודרך הכתובים, אנחנו יכולים לראות את הנוכחות של אלוהים בכל מקום, בכל עץ. עץ האלון הגדול התחיל בזרע קטנטן. כמה מיליוני עצים צומחים; אין שום טכנולוגיה או מדע שיכולים ליצור את הזרע הזה שיוכל לנבוט ולהצמיח עץ שלם. זה נס. זה נס מוחלט. וכל בן אדם שאנחנו פוגשים הוא נס. אנחנו כל כך מורגלים לניסים, שאנחנו תופסים אותם כדבר רגיל.

בעל ואישה, או מי שלא יהיה, באים במגע, ובדרך זו או אחרת ישנו מעבר של זרע אל הביצית. הם לא יודעים מה מתרחש, ואז הזרע הקטן מתחיל להתפתח והוא מתחיל לפתח איברים פנימיים וגפיים וחושים. ואז באופן שיטתי, בערך אחרי 9 חודשים, תינוק יפיפה נולד. האִם האב והאם "מארגנים את המתרחש"? בוא נשים עיניים, רגליים… הם לא יודעים מה מתרחש, הכול נעשה בידי הטבע. איזו אינטליגנציה! איזו טכנולוגיה מדהימה! כל בן אדם, כל זן של בעל חיים, כל צמח שאנחנו רואים – הוא נס מוחלט. מעבר למדע, מעבר לטכנולוגיה, מעבר לכל דבר. זו התהילה של אלוהים. זוהי העדות של אלוהים. זהו הנס של אלוהים. וכמה מלאי חדווה הם החיים, כשאנחנו באמת מעריכים את הנס של אלוהים בכל מקום בו אנחנו מביטים.

בסופו של דבר, האם כל דבר בא ממשהו? או האם כל דבר מגיע משום דבר? אם אין אלוהים, אז הכול בא משום דבר. אם יש אלוהים, אז אלוהים הוא הדבר ממנו כל הדברים באים. בוֵדָאנְתַה סֻוּתְרַה ישנו פסוק…… שמשמעו: האמת העליונה, או אלוהים, הוא הדבר שממנו הכול נובע. אז אפילו רק מנקודת מבט לוגית, האם זה יותר הגיוני שהכול בא משום דבר או שהכול נובע ממשהו? לא ראינו מעולם, שום דבר בתחום הניסיון שלנו, שמגיע משום דבר. הכול מגיע ממשהו. אז זה הגיוני שבסופו של דבר, כל הדברים מגיעים ממשהו. בסופו של דבר, אותו ה"משהו", על-פי כל חכמי העבר והכתובים, בכל הדורות וכל הזמנים – אותו משהו הוא אלוהים.

אז אם זה הגיוני, למה לא ללמוד את זה באופן רציני? וכפי שמוסבר בספרות הוֵדית, בבהגווד-גיטה, אותו מקור עליון ממנו נובע הכול, או אלוהים, יורד אל העולם הזה פעם אחר פעם כדי לחשוף את עצמו. כדי לחשוף את טבעם של כל הדברים ביחסיהם עם אלוהים. וזהו מדע ההגשמה העצמית; למידה רצינית והבנה של איך הכול מחובר למקור שלו. ואולי זו הלמידה החשובה מכל. משום שכאשר אנחנו מבינים את אלוהים, אנחנו מבינים גם את הקיום שלנו, מעבר למסגרת הזמנית של החיים הקצרים האלה, וכך אנחנו יכולים להבין מהי אהבה אמתית ומהו סיפוק אמיתי בתוך היחסים הללו.

תודה רבה.

פורום – שאלות ותשובות

וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר