רז הנדלר

אלטרנטיבה חיובית

פרבהופאדהרבים המחקרים והמילים אשר נכתבו על התופעה הגדולה אשר התרחשה בארצות הברית בשנות השישים. הרקע הסוציו-אקונומי אשר ממנו צמחו ילדי הפרחים למאמר המלא »

הברכה והקללה של המונותאיזם

הברכה והקללה של המונותאיזםההבדל הגדול בין מונותאיזם (אל אחד) לפוליתאיזם (אלים רבים) אינו מספרי, ואינו משפיע רק על אמונת האדם המאמין, אלא על כל צעד ושעל של אורח חייו. למאמר המלא »

לילה בין שני ימים

לילה בין שני ימיםלאחרונה קראתי שני ספרים מלאי חיים העוסקים בסוגיית המוות. הקריאה התרחשה במקביל ונוכחתי לדעת כיצד שני ספרים כל כך שונים אשר נכתבו בתקופות שונות למאמר המלא »

שמות האל

שמות האללאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה האנושית, דתות שונות וזרמים רוחניים שונים עסקו במדיטציה או בתפילה הנושאת בתוכה את שם האלוהים. עם השנים בתוך תחומי היהדות למאמר המלא »

המשרת של המשרתים

קרישנה וארג'ונהתפישת האלוהות הוֵדית המתוארת בספרות הוֵדית הינה עמוקה מחקר. במאמר זה אני מתכוון לגעת רק בהיבט אחד שלה, אך מבחינתי הוא המשמעותי ביותר. למאמר המלא »

חלומות ומציאות

חלומות ומציאותלא מכבר, בעת נסיעתי ברכבת שמעתי שיחה בין שתי חיילות. הן דיברו מה יעשו כאשר יסיימו את שירותן הצבאי. כאשר דנו בעיניים בורקות ביום המחר, העתיד הקרוב והרחוק התמזגו יחדיו. למאמר המלא »

המסע של משה וארג'ונה

המסע של משה וארג'ונהגם משה וגם אָרג'וּנה משמשים ככלי בידי האל, כצינור אשר דרכו האמת יוצאת אל האור. במאמר זה אנסה לבחון מה עשו משה ואַרְג'וּנַה בכדי לזכות במעמדם, אספר על המשותף והשונה למאמר המלא »

זכרונות אישיים מעזה והצעת פתרון

קרישנה וארג'ונהרק כעת ממרומיי ההימלאיה ההודית, קל לי יותר לכתוב בצורה נקייה וברורה על הנעשה בארצנו. מביט בעצב על המצב, על הפצועים וההרוגים משני הצדדים. למאמר המלא »

מערב או מזרח – מבט אל פני היהדות

מערב או מזרח – מבט אל פני היהדותפעם שאלתי מורה רוחני מערבי המתרגל ומלמד אורח חיים מזרחי, על ההבדל שבין דתות המזרח לבין אלו שבמערב. טענתו הייתה שההבדל המהותי ביותר טמון בתפישת האלוהות עצמה. למאמר המלא »

על משכבי בלילות

קרישנה והגופיות שטים בסירהכאשר אני קורא את שיר השירים אני מוצא בו שני היבטים, או שני נושאים עיקריים שבהם דן המלך שלמה בצורה ספרותית ופיוטית. למאמר המלא »

אשרי המאמין

maha-vishnuלא מכבר שמעתי בחור הנחשב לאינטליגנט מסביר שטיפשות היא בעידן המודרני להאמין באלוהים. מיד הוא נשאל למה ישנם דתיים רבים המחזיקים בתארים אקדמיים מכובדים. למאמר המלא »

הזכות לשאול

הזכות לשאוליום שישי בצהריים, אני על הכביש, נוסע לבד, נהנה מהשקט, משני צדי הכביש שדות העמק הערומים נפרשים עד להרים. חלקם הגדול נזרעו לאחרונה וכשהגשם יגיע, לאט לאט... למאמר המלא »

אבן החכמים

שְׂרִילַה בהקטיוינוֹדַה טְהָאקוּרַה בספרו הָרינָאם צִ'ינְתָאמָנִי מנתח שְׂרִילַה בהקטיוינוֹדַה טְהָאקוּרַה (1838-1914) את שיחתם הנשגבה של שְׂרי צ'איטניה מַהָאפְּרַבְּהוּ עם הָרי דָאסַה טְהָאקוּרַה, מורה דגול לזמרת שמות האל. למאמר המלא »

הידיד הטוב ביותר

הידיד הטוב ביותרמהי סיבת כל הסיבות? האם יש כוח עליון? מהו אותו כוח עליון? והאם יש תכלית לכל הנעשה סביבנו? אלו הן רק חלק מהשאלות אשר מעסיקות את האנושות כבר אלפי שנים. למאמר המלא »

המדינה

יוגה של אהבהרבות נאמר על השלטון הנוכחי, נאמר אפילו שהוא "משטר המאתגר את הדמוקרטיה" (דפני ליף). אני מסכים שלשלטון זה אכן ניתן לקרוא "משטר" אך איני מסכים... למאמר המלא »

שלוש דרכים לשליטה במיינד

יוגה של אהבההמֶחשָב הוא הידיד שלנו והוא גם אויבנו. כל עוד אנו מזדהים עם הגוף, הוא יישאר הנורא שבאויבים. וברגע שנבין שאנו נבדלים מגופינו, המֶחשָב יוכל לשמש כקרש קפיצה אדיר. למאמר המלא »

האם העולם הזה מושלם?

יוגה של אהבהפעמים רבות כבר נתקלתי בשאלה הזו. מהיכן היא נובעת? לרוב היא צצה בעת דיון על קיומו או אי קיומו של אלוהים. אם אלוהים הוא כל יכול ומושלם אז גם בריאתו צריכה להיות מושלמת. למאמר המלא »

המדע הרוחני

יוגה של אהבהמהו מדע? הצגת שאלת מחקר או הנחת יסוד, איסוף נתונים, תצפית, ניסוי ותוצאה. אם הגדרה זו אכן קולעת להגדרת מדע, אז הבהגווד-גיטה הינה חיבור מדעי. למאמר המלא »

הידע הטהור ביותר

יוגה של אהבהשירות מסור לא מצריך אמונה כלשהיא ומתרגליו לא צריכים לקבל דבר באופן עיוור. השירות המסור עצמו מאשש את הנחות היסוד של הכתבים הוֵדיים. למאמר המלא »

מַנְתְרַה שחוצה כל גבול

יוגה של אהבההמַנְתְרַה יוצאת מתוכי, מגיעה אל השמים, חוצה את היקום, מתפזרת לכל עבר ונכנסת שוב לתוכי. למאמר המלא »

זרם מסתורי ביהדות

יוגה של אהבהאורח חייהם של האיסיים לפי סיפורו של יוספוס פלביוס הינו מזכיר מבחינה חיצונית ופילוסופית אורח חיים וישְׁנּוִי. חיי קהילה פשוטים וצנועים בהם כולם משרתים של אלוהים. למאמר המלא »

מדינה שאפשר לחיות בה

הרי קרישנהמה בסך הכול הציבור מבקש? מדינה שאפשר לחיות בה! כאן טמון גם הפתרון וגם הבעיה הגדולה שהובילה, מובילה וככל הנראה תמשיך להוביל אותנו למשבר אחר משבר. למאמר המלא »

להניח את מקל הנדודים

יוגה של אהבהלפני כשבוע, בסביבות השעה שש בבוקר, לאחר שסיימתי את המדיטציה היומית נכנסתי להתקלח. בבית בו אני שוהה בהודו המקלחת ממוקמת בחצר הבית. למאמר המלא »

שלום פנימי וחיצוני

יוגה של אהבה"אפשר אולי, להגביל את הנשמה שבגוף מהנאה חושית גם בשעה שטעמם של מושאי החושים עדיין חי בה. אולם כאשר היא חדלה מפעילות כזו, לאור התנסות בטעם נעלה יותר, היא נשארת יציבה בתודעתה." למאמר המלא »

בהקטי יוגה – תנועת המחאה הנצחית

יוגה של אהבהבשעה שמתעוררת בישראל תנועת מחאה אמיתית, בשעה שאנשים בלתי מסופקים יוצאים ואף לנים ברחובות, בשעה שעם שלם רוצה להחזיר את המדינה המופרטת לבעלותו ודורש צדק. למאמר המלא »

מעשה בחמישה בלונים

יוגה של אהבהכולנו היינו פעם בגוף של ילד, ואהבנו סיפורי ילדים. סיפורים וסדרות ילדים מאז ומעולם מלאים מסרים ותובנות על החיים. למאמר המלא »

הפרדוקס הגדול של עולם הקבלה

הארי קרישנהלפי האר"י הקדוש, כשם שגוף האישה הינו מושלם תמיד אך שלמותו מתבטאת רק כאשר היא יולדת, כך גם האל הינו מושלם אך שלמותו באה לידי ביטוי כאשר הוא בורא. למאמר המלא »

מפה להבנת המציאות

הרי קרישנהייחודה של הבְּהַגַוַד-גִיתָא אותה הוציא לאור שְׂרִילַה פְּרַבְּהוּפָּאדַה נעוצה בעובדה שפְּרַבְּהוּפָּאדַה עוקב אחר שושלת הוראה מוסמכת המתחילה באל עצמו. למאמר המלא »

תמיד כאישיות ייחודית

יוגה של אהבה "על האדם להגות באישיות אלוה העילאי כיודע-כל, כקדום מכל, כשליט, כקטן מהקטן ביותר... כבלתי נתפס, ותמיד כאישיות ייחודית..." למאמר המלא »

מעבדות לחירות – דווקא בחג השבועות

יוגה של אהבהלא ניתן להיות "חופשיים" באמת. תמיד אנו כפופים למישהו או משהו, תמיד מישהו או משהו שולט בנו. למאמר המלא »

עקרון העונג

יוגה של אהבהעקרון העונג כפי שפיתח אותו פרויד אומר למעשה, שהאדם חותר להנאה או לעונג מקסימלי, תוך כדי שאיפה לסבל מינימלי. למאמר המלא »

וישנויזם

יוגה של אהבהזרם הוַיְשְׁנַוַה אשר עוקב אחר התרבות הוֵדית ומקורו בהודו העתיקה, אינו מגדיר את עצמו כ"הינדי". למאמר המלא »

היכן היה אלוהים בשואה?

הארי קרישנהכל שנה ביום השואה עולה השאלה הזו מחדש. כל שנה אני מתלבט אם לכתוב ומחליט שלא, אולי שנה הבאה. השנה החלטתי שכן. למאמר המלא »

צמחונות ביהדות

יוגה של אהבההרב קוק אידיאליסטי אך מציאותי, כמו תמיד, ויודע שאנושות צמחונית היא רק חלום נעים בתקופה זו למאמר המלא »

חתונה רוחנית

יוגה של אהבהכל-כך קל להיסחף בזרם ההכנות לחתונה. לבחור סוג שולחן, סוג כלים, סכו"ם, מפה ומפיות, ולשכוח את המטרה שלשמה התכנסנו; למאמר המלא »

מהי תנועת הרא קרישנה

הארי קרישנהכבר שנים שתנועת הרא קרישנה אפופה במסתורין, בשמועות ובסיפורי מעשיות כאלה ואחרים. למאמר המלא »

וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר