מדריך לבחירות 2015

מדריך לבחירות 2015

shyamantaka-jewelנשאלתי על-ידי חברים למי אני בוחר בבחירות המתקרבות. ראשית, אני מתכוון להצביע. זה חלק מהיותי אזרח בשיטת הממשל שאנו חיים בה כיום. כל אזרח רשאי ליהנות מהזכויות המגיעות לו במדינה, אך גם עליו לקחת חלק בחובות – לשלם מיסים, לשרת את הקהילה, לשמור על החוק, וגם, לטעמי, להצביע ולקחת חלק בעיצוב המדינה שבה אני חי.

זה טוב או רע – מי יודע?
למי להצביע – זאת שאלה קשה. מי באמת יודע מה טוב ומה רע? – יש סיפור על בעל חוות סוסים: יום אחד הסוסים ברחו מהאורווה שלו. ניגש אליו השכן לנחם אותו. החוואי אמר לו: מי יודע אם זה טוב או רע? – לאחר כמה ימים הסוסים שלו חזרו ואיתם סוסי פרא נוספים. ניגש אליו השכן ובירך אותו על מזלו הטוב. אמר לו החוואי: מי יודע אם זה טוב או רע? הבן של החוואי פנה לאילוף הסוסים החדשים. כאשר ניסה לאלף את אחד מסוסי הפרא, הוא נפל ושבר את רגלו. ניגש השכן ואמר : צר לי על גורלו הרע. החוואי ענה: רע או טוב – מי יודע? באותו זמן התלקחה מלחמה באזור ונציגי המלך גייסו את הכשירים לצבא. בגלל רגלו השבורה, פטרו את בן החוואי מגיוס למלחמה. טוב או רע – מי יודע?

מי מאיתנו יודע מה טוב לאזרח ומה טוב למדינה – ימין? שמאל? קפיטליזם? קומוניזם? ליברליזם? מה שנראה רע יכול להתברר כטוב, ומה שנראה תחילה טוב יכול להפוך לרע. המורה שלי נהג לומר "לי יש תכניות, לך יש תכניות, אך בסופו של דבר, תכניתו של אלוהים היא זו שתקבע."

תורת הקארמה
תורת הקארמה מלמדת שאדם לא יכול לשנות את גורלו, את הקארמה שלו, באמצעים חומריים. הוא גם לא יכול לשנות כך את גורל זולתו. הגורל נקבע מראש על פי בחירותינו ומעשינו בעבר. רק אלוהים יכול לשנות גורלות. מי שמתמסר אליו, לא נתון יותר לקארמה, אלא לרצונו הטוב של האל. לכן מי שרוצה לשנות את גורלו ולהשתחרר מכבלי החומר, עליו להתמסר לאל וללכת על פי דרכיו. משום שהאל הוא כל יכול ורוצה את טובת כלל האנושות, מובטח לאדם כזה שייטב גורלו, בין אם העולם יהיה טוב או רע.
כפי שאי-אפשר לשנות קארמה באמצעים חומריים, כך לא ניתן לשנות את גורל המדינה באמצעים מדיניים. אבל אפשר לשנות את גורל האנשים (או המדינה) באמצעות שיתוף פעולה עם אלוהים – ע"י דוגמה אישית רוחנית.

מדינה טובה
בבהגווד גיטה קרישנה, אלוהים, מורה ש"כל מעשה שעושה אדם גדול, חוזרים אחריו המוני העם, והתנהגותו הופכת דוגמא ואמת מידה לעולם כולו". (ב.ג. 3.21)

זה המפתח לשינוי חיובי. לפי פסוק זה, הדבר החשוב והמשפיע ביותר במדינה זה הדוגמא האישית של העומדים בראשה. דוגמא אישית משפיעה לא רק על דרכי השלטון, אלא גם על האזרח הפשוט, על התנהלותו בחברה, ועל יחסיו האישיים בתוך המשפחה. התשתית של המדינה היא התא המשפחתי. תא משפחתי בריא יצמיח אנשים טובים שיהיו, בהמשך, אזרחים טובים. אזרחים טובים יוצרים מנהיגים טובים, ואלו ייצרו מדינה טובה עם עתיד טוב.

קרישנה מלמד שכאשר ראשי המדינה מבצעים כראוי את חובתם, שמשמעותה בראש ובראשונה הגנה על התושבים מפני תאווה, שנאה, קנאה, גזענות ודתיות כוזבת, והם מראים דוגמא חיובית של מסירות ואהבה לאל – נוצרת אווירה שבה אפשרי לתושבים להתגבר על כל הקשיים מבית ומחוץ. לכן, הצעד הראשון בשיפור אמיתי וממשי של המדינה הוא העמדת מנהיגים טובים בראשה, והימנעות ממנהיגים שאין בהם ענווה וצניעות ראויה.

ומה לגבי המציאות הפוליטית העכשווית?
במציאות הישראלית, בשל אילוצים מדיניים ופוליטיים, מרחב התמרון של מפלגה זו או אחרת הוא מזערי; אין הבדל משמעותי בין ראש מדינה שמייצג מפלגה שנקראת ימנית או מפלגה שנקראת ציונית. לכן, אדם החרד לגורל המדינה, מן הראוי שיהיה חרד יותר לטוהר המידות של העומדים בראשה מאשר איזו מפלגה תהיה בשלטון.

אם בראש המדינה ניצבים מנהיגים יהירים ואגוצנטריים היא לא תחזיק מעמד לאורך זמן, גם אם יש לה את הצבא החזק בעולם. אפשר להזכיר כאן את גורלה של רומא.

לכן, הבה נעשה צעד בכיוון הנכון ונתחיל לבחור במנהיגים על-פי טוהר ליבם ופחות על בסיס דעותיהם הפוליטיות.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר