שנה טוב לכוּוּוּוּלם

שנה טובה לכולםשנה טובה לכל תושבי ישראל. כן כן, ברצוני לאחל שנה טובה לכול מי שגר ונולד בה (במיוחד לכל בני האדם, בני כל לאום ודת, אך גם לכל יצור באשר הוא).

אך ראשית כל, מי אני שאאחל משהו לזולתי? האין זה יומרה מצידי? האם אני אלוהים שיכול לשנות גורלו של אדם? ודאי שלא. לכן אני מאחל שנה טובה לכולם מעומק ליבי רק כדי להתגבר על הקנאה וצרות העין ששוכנים בליבי. ואם אלוהים יתרצה מתפילתי ויעשה טוב לעולם, מה טוב. אני מאחל לכולם את הטוב העליון לא רק למענם אלא גם למעני, כי כה חשוב לי שבליבי ישרור רק רצון טוב לכל אחד ואחת. בלי רצון טוב שכזה, נטול קנאה ושנאה לזולת (ובלי להיווכח שאני מוגן לחלוטין ע"י אלוהים הטוב), חיי יהיו מלאי שנאה ופחד. אם החיים הם גיהינום – זו הסיבה. אם החיים שלי הם גיהינום זה לא בגלל העולם הרע; זה בגללי, בגלל שליבי לא נקי ולכן אני חווה את העולם כרע כלפי ולא יכול לסלוח ולהבין את המצוקה לה נתונים עושי הרע. מעשית, את הרוע שבעולם קשה מאוד לשנות, אך את ליבי אולי כן, לכן מן הראוי שמאמציי יהיו מכוונים בעיקר ללב שלי, ורצוני הטוב – לעולם. בתודעה שכזו אחדל לחוש ולראות את העולם כרע כלפי.

אני רוצה לאחל רק טוב – לכולם – אפילו לאויבי. הכיצד? לאחל רק טוב לאויבי? כן. זה הדדי. כפי שהטוב העליון שלי זה לאחל רק טוב לאויבי, כך הטוב העליון של אויבי זה לאחל רק טוב לי. אם יש שנאה בליבם כלפי, זה בא מהמקום שבו הם לא יכולים לאהוב. ומי שלא מסוגל לאהוב ולרצות את טובת האחר ראוי לחמלה. ככפוי שד הוא שונא את מה שראוי לאהבה. מן הראוי לאהוב את כולם, אפילו את מי שנחשבים לרעים. זאת משום שכולנו בנים ובנות לאותו אלוהים. האין אלוהים, המכונה אבינו שבשמיים, מושא האהבה העליון שבכל הדתות, שמח כאשר בניו ובנותיו, בין אם הם טובים או רעים, בין אם הם בני עם זה או אחר, בין אם הם עשירים או עניים, וכו', מאחלים כל טוב, מעומק ליבם, אחד לשני? האם קינאה ושנאת אחים לא פוגעת באבא? מי שאוהב את כל יצורי החיים, אלוהים אוהב אותו, ומי שבאמת כמה לאהוב אותו, ממילא יאחל רק טוב לבניו ובנותיו. מי שאוהב אחדים ושונא אחרים, לא יודע מה זו אהבה. הוא אוהב ושונא על פי האינטרסים הגופניים שלו, ואינטרסים אלו מונעים ממנו לראות את אלוהים ובניו ובנותיו ולאהוב אותם. אהבה שכזו תדרדר אותו לחיי גיהינום.

האם אאחל לתושבי ישראל בריאות? עושר? אלו הרי יילקחו מאיתנו ברגע המוות. ואפילו שנזכה בהם לזמן מה, אלו לא מהווים אושר אמיתי ואולי רק יעכבו את יכולתנו להתחבר לאושר אמיתי. אושר אמיתי הוא בנשמה ולא בגוף. בריאות ועושר שלא מנוצלים לצמיחה רוחנית רק מאריכים את מסכת הסבל והאשליה שהאדם נתון לה. אך אם אאחל לכלל תושבי ישראל לפתח אהבה לאלוהים, ואם אלוהים הטוב יאזין למשרתו הקטן וחסר המשמעות ויעזור בעניין "פעוט" זה, מובטחני שכל מצוקות הקיום באזור זה ייעלמו במהרה, ונוכל להפוך אזור זה לגן עדן עלי אדמות.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר