אושר והתענגות

אושר והתענגות

יוגה של אהבהלפי תורת היוגה, אושר אמיתי נובע אך מיחסי הנשמה (כול אדם הינו נשמה רוחנית העטופה בנפש וגוף חומריים) עם האל. כאשר האדם מתנתק מיחסיו עם האל, תודעתו הופכת מתודעה של אהבה, שבה הוא מרוכז באל, או באובייקט האהבה העליון, לתודעה אנוכית, שבה הוא מרוכז בעצמו ומנסה למצוא את אושרו באמצעות גירוי גופו וסיפוק נפשו. אושר כזה נקרא התענגות. במישור הרוחני אין התענגות. יש יחסי אהבה המולידים עונג אינסופי, אך זה משולל אותה אנוכיות שקיימת בהתענגות. התענגות הינה אך תחליף לאושר אמיתי הבא מיחסים עם האל. היא נראית כמביאה לאושר, אך למעשה אך מרחיקה מאושר אמיתי וגורמת לסבל גדל והולך. זה ממש כמו הניסיון להמתיק עצב על-ידי ממתק. זה עובד לשנייה אחת. זו אך עבודה על עצמנו. כל ניסיון להתענג הינו צעד של התרחקות מהאל. קרישנה אומר בבהגווד-גיטה (5.29) שהוא המתענג היחידי והאמיתי. כאשר הנשמה משתחררת מהקנאה כלפי האל ומסכימה לענג אותו בלבד, היא הופכת למאושרת, ממש כמו היד שמקבלת את תזונתה דרך השירות לקיבה; לא דרך לעיסת המזון בעצמה.

כיצד התענגות מביאה לסבל?
התענגות מבטאת את רצונו של האדם להיות מאושר. אושר, לפי היוגה, בא אך מיחסי אהבה, מנתינה. הבעיה היא שהתענגות גורמת לנו להיות שקועים בסיפוק צרכינו וחסרינו, ולכן ליבנו לא באמת פנוי לאהוב. אהבה מתחילה במקום שהחסרים מסתיימים. אולם התענגות בנויה על ניסיון לספק את החושים או את האגו החומרי, וניסיון זה אך מגביר חסרים אלו. באופן זה האדם מתרחק מאהבה. הוא שקוע יותר ויותר בעצמו ובצרכיו. בן זוגו או העולם שסביבו הופכים להיות אך כלי לספק את מצוקותיו. היכן אושרו? מה טיב יחסיו? בהיותו שקוע בעצמו, הוא משתעבד לגופו ונפשו. הגוף משדר חסרים חושיים, והנפש משדרת חוסר ערך. לכן אדם כזה יהיה שקוע בסבל גופני ונפשי; תענוג בשבילו יהיה לשכוח את סבלו. בשביל זה הרי קיימים בילויים, כדי לברוח משעמום, חוויית חוסר ערך וכישלון. נכון? במשך הזמן הגוף, שהיה בצעירותו מקור לתענוגות רבים, מזדקן והולך. גוף זקן מלא בסבל. אדם שקשור לגופו ונפשו כמקור לאושרו, בהזדקן הגוף סבלו יגדל וילך. אך אדם שאושרו בא מאהבה אמיתית, ימצא את האושר בתוכו ללא תלות בגופו ונפשו, וכך מצבו יהיה משופר לאין ערוך.

באהבה אמיתית אדם קשוב לצרכי זולתו. הוא רואה עצמו כמשרת מושא אהבתו. אך אדם שמשתמש במערכת יחסיו כדי להתענג, לא יוכל ליצור יחסי אהבה אמיתיים. הוא הרי יראה את מושא "אהבתו" כמכשיר לסיפוק צרכיו. כול עוד שבןבת זוגו מרוצים מהניצול ההדדי, העסק ימשך. אך כפי שהזכרתי, התענגות לא מובילה לסיפוק אלא לחסר גדול יותר. לכן בן הזוג יצפה שבןבת זוגו יספקו ויגרו אותו יותר ויותר. אך ליכולת בןבת הזוג יש גבול, ולכן סופם של יחסים כאלו אכזבה וכעס. "בן הזוג שלי לא מספק אותי ולא מענג אותי לפי צרכי. לכן אני כועס עליו, אולי אעזוב אותו". זה טבע ההתענגות האנוכית, שהינה הפכית ליחסי אהבה, ובהכרח זו משעבדת לסבל גדל והולך.

אך חשוב לשים לב, שידיעה זו כשלעצמה לא מספיקה להיפטר או לשלול התענגות. ניתן לחדול מהמשיכה להתענגות רק בשעה שאנו חווים טעם גבוה יותר. זה יוגה.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר