כבוד לכל חי

כבוד לכל חי

יוגה של אהבה(מתוך הרצאה שניתנה על ידי גירירָאג' סְוָאמי בהודו)
יום אחד, קיבלתי מכתב ממר מַלְהוֹתְרַה, תעשיין הודי מצליח. מר מַלְהוֹתְרַה הזמין אותי להשתתף בכנס שנקרא 'כבוד לכל חי'. בזכרי את יחסיהם של משפחת מַלְהוֹתְרַה עם מורי הרוחני שׂרילַה פְּרַבְהוּפָאדַה , ואת רצוני להציג את המסר של תודעת קרישנה, הסכמתי להשתתף.

רשימת משתתפי ומארגני הכנס הייתה מרשימה. נציגים חשובים מתחומים ותרבויות שונות, מהדת והפוליטיקה, ועד עסקים ועבודה סוציאלית, נכחו על הבמה .

אחד אחרי השני עלו הדוברים, והביעו את הצורך בחמלה, באי אלימות, ובכבוד והערכה לכלל ישויות החיים. לבסוף תורי הגיע לשאת את דברי:

המפתח הוא להכיר במקור החיים.

נפגשנו כאן היום, כדי לפתח כבוד והערכה לכלל ישויות החיים.

בבּהַגַוַד-גיטה, אשר מהווה הסבר שיטתי על אלוהים ויחסיו עם הנשמה האינדיבידואלית, מוסבר שכל ישות-חיה מקורה באלוהים אשר ידוע בסנסקריט כקרישנה .

אם יש לנו כבוד ואהבה לאל, אז באופן טבעי נאהב ונכבד את כל ישויות החיים אשר נובעות ממנו.

בבהגווד-גיטה קרישנה אומר: "כל ישויות-החיים הן חלקיקים נצחיים שלי". בבהגווד-גיטה עוד מוסבר, שאדם מלומד רואה את כל ישויות-החיים בעין שווה. זאת משום שהוא רואה את הנשמה הזהה בתוך הגופים השונים .

מורי הרוחני, א.צ'. בהקטי-וֵדָאנְתַה סְוָאמי פְּרַבְהוּפָּאדַה נהג לומר: אנחנו רוצים אחווה. אך מה זה אומר להיות אחים? זה אומר שיש לנו אב משותף. רק כאשר נכיר באלוהים כאב העליון נוכל לחיות באחווה אמיתית. על-ידי קבלה של האל כאב העליון נוכל להבין, שכשאנו נוהגים בילדיו האחרים באהבה, הוא מרוצה. אך אם ננסה לנצל ולפגוע אחד בשני, כיצד הוא יהיה מרוצה? ואם אלוהים אינו מרוצה כיצד נוכל לצפות לשלום ושגשוג בעולם?

למרות שתבונתם של בעלי-החיים פחות מפותחת משלנו, גם הם ילדיו של אלוהים. הם דומים לילדים אנושיים שתבונתם ודיבורם אינם מפותחים, ושאינם יכולים להגן על עצמם. אך במסגרת המשפחה החזק אמור להגן על החלש. אם אח בוגר יתעלל וירצח את אחיו התינוק וחסר הישע, הרי זה יחשב לפשע נורא. כמה זה יכעיס ויאכזב את האב?

אנו צריכים לנהוג בבעלי-החיים כבאחינו ואחיותינו הצעירים.

עלינו להגן עליהם ולא לנצלם בכך שנרצח אותם כדי לאכול את בשרם.

בעזרת תודעת-קרישנה, וההבנה שאלוהים הוא האב העליון של כולם, אנו יכולים להשיג אחווה אמיתית, ואחדות בין כלל ישויות החיים.

נשמעו כאן היום דברים עמוקים ויפים. המחשבות והרגשות שביטאו המשתתפים השונים האירו את לבי. שמענו על הצורך באהבה, חמלה, וכבוד לכל חי. גם שמענו על הזוועות האכזריות והאלימות שבוצעו כלפי יצורים חסרי ישע ומזל. אבל עדיין אנו ניצבים בפני העובדה המעשית, שכל כך הרבה אנשים אינם אוהבים, חומלים ומכבדים, כפי שהיו צריכים.

אז השאלה הנשאלת היא, כיצד ליצור את אותה אהבה ואותם רגשות עדינים אחרים שאנו מעריכים כל כך? חייב להיות איזשהו תהליך!

הבהגווד-גיטה וכתבים נוספים ממליצים, שעל מנת לפתח אהבה לאלוהים, שבאופן טבעי כוללת גם אהבה לכלל ישויות-החיים, אנו חייבים לקבל על עצמנו תהליך רוחני. והתהליך המומלץ ביותר לתקופה הנוכחית, הוא שירת שמותיו הקדושים של האל. הוודות ממליצות:

הַרֵר נָאמַה הַרֵר נָאמַה

הַרֵר נַמַיְוַה קֵוַלַם

קַלַוּ נָאסְתְיֵ אֵוַה נָאסְתְי אֵוַה

נָאסְתְי אֵוַה גַתיר אַנְיַתַהַא

על האדם לזמר את שמותיו הקדושים של האל.

באופן דומה, גם הקוראן ממליץ לזמר את שמותיו של אלוהים.

במשך שנים רבות הזדמן לי ללמד תודעת- הרא קרישנה בפקיסטן. מאוד שמחתי להתחבר עם מספר מלומדים מוסלמים, שלימדו אותי שכשם שלהינדים יש את "אלף השמות של וישְׁנוּ", למוסלמים יש תשעים ותשעה שמות של אלוהים.

בקוראן 7.180 כתוב: השמות היפים ביותר הם שמותיו של אלוהים. לכן קרא אליו באמצעותם.

מלומדים מוסלמים מאמינים, שביכולתם להשיג שלמות רוחנית, על ידי שינון שמותיו של האל בשעת המוות .

עוד למדתי מספר שכתב רופא מוסלמי, שהצמחונות היא חלק בלתי ניפרד ממדרשיו של הקוראן. באופן דומה, מורה גם התנ"ך שעל האדם להלל את שם האל עם תופים ומצלתיים. גם בתורתו של בוּדְהַה מומלץ לאדם לזמר את שמותיו הקדושים של האל: "מי שבכנות יקרא בשמי יבוא אלי לאחר מותו ואני אקחהו למשכן הרוחני." (סותרות בודהיסטיות , שבועתו של אמידה בוּדהה 18)

לכן, שירת שמותיו הקדושים של האל, הנה תרגול אוניברסאלי ומומלץ בכל הכתבים.

בלי שננקוט בתהליך מעשי לניקוי הלב מכעס, שנאה, ואלימות, הופעתנו הדתית ואמירותינו הנדושות, לא יביאו את התוצאה המיוחלת.

לכן אני פונה אליכם בבקשה. אתם כולכם מנהיגים רבי השפעה בקהילותיכם, או לפחות אתם מנהיגים את משפחותיכם. אנה קחו לתשומת לבכם את הצורך שבשירת שמותיו של האל, על מנת לטהר את הלב מהנטייה לבצע אלימות כלפי ישויות חיים אחרות. בכל העולם אנו צופים בהשפעה המעשית של שירת שמותיו של האל. בספרות הוֵדית מתואר, שבתקופה הנוכחית, תקופת קַלי, אלוהים עצמו מופיע כשְׁרי קרישנה צַ'יְתַניַה מַהָאפּרַבְּהוּ. לפני חמש-מאות שנה שְׁרי צַ'יְתַניַה חזה, שבכל עיר וכפר אנשים ישירו את שמותיו הקדושים של האל.

מורי הרוחני בהקטיוֵדָאנְתַה סְוָאמי פרבהופאדה שימש ככלי בביצוע רצונו וחזונו של צַ'יְתַניַה מַהָאפּרַבְּהוּ. ומה הייתה התוצאה של הפצת שמותיו הקדושים של האל ברחבי העולם? אנשים שהיו מכורים לכל מיני הרגלים שליליים ויתרו על מעשיהם השליליים וחיים עתה על פי עקרונות רוחניים. הם נמנעים מאכילת בשר, מהימורים, משימוש בסמים, וחיים חיי מין מאופקים.

אנשים אלו שמילדותם הואכלו בשר ללא כל הבחנה בין טוב ורע הפכו עתה לצמחוניים ואף יותר מזה. הם אוכלים רק אוכל טהור שהוצע כמנחה לאל.

לשירת שמותיו של האל עוצמה גדולה מאוד, ואני מאמין ששאיפותינו לכבד את כל ישויות החיים ולשים קץ לאלימות מיותרת יוכלו להתגשם אם האנשים ככלל ישירו דרך קבע את שמותיו הקדושים של האל.

פתאום מר מַלְהוֹתרַה קרא בהתלהבות: מדוע שלא כולנו נשיר?

המשכתי: למעשה שמות אלו אינם כיתתיים. אלוהים הוא לא הודי, נוצרי, יהודי או מוסלמי. ישנו רק אלוהים אחד והוא האב העליון של כולנו. הוא לא הודי או מוסלמי, הוא הנשמה העליונה.

אז עכשיו נשיר הרא קרישנה ומאוחר יותר, אם מישהו מכם ירצה להוביל שירה של שם אחר של אלוהים, גם אנחנו נשמח להצטרף.

הובלתי את שירת הרא קרישנה, וכמעט כולם בקהל-נשים וגברים מכובדים מכל מיני דתות ואמונות-שרו ומחאו כפיים: הרא קרישנה הרא קרישנה קרישנה קרישנה הרא הרא; הרא ראמה הרא ראמה ראמה ראמה הרא הרא.

חשבתי לעצמי: עכשיו הכנס הצליח. כל המשתתפים שרו את שמותיו הקדושים של קרישנה, מקור כל החיים.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר