יוגה טיפולית – גוף בריא בנפש בריאה

יוגה טיפולית – גוף בריא בנפש בריאה

הרפואה המשלימה הולכת ותופסת מקום של כבוד לצד הרפואה הקונבנציונאלית בשנים האחרונות. הרפואה המערבית נוקטת בגישה כי יש לטפל באדם רק לאחר שחלה, וגם אז הטיפול הוא בסימפטומים של המחלה אשר התגלו. לעומתה, הרפואה המשלימה מתייחסת לאדם כמכלול המשלב את הגוף, הנפש והקשר בין האדם לסביבתו. התמקדותה איננה בסימפטומים, אלא בגורמי המחלות, והקו המנחה הוא מניעה. אומרים שההבדל בין חכם לאינטליגנט הוא שהאינטליגנט יודע לצאת ממצבים אליהם החכם יודע שלא להיכנס מלכתחילה. שני סוגי הרפואה משלימים זה את זה כך שהרפואה המשלימה משולה לאותו חכם בעוד הרפואה הקונבנציונאלית משולה לאינטליגנט.

רפואה משלימה חולשת על תחומים רבים – החל מהמזון ותוספי התזונה שאותם המטופל צורך, דרך אורחות חיים ופעילות גופנית וכלה בטיפולי מגע המיועדים לשפר את הזרימה האנרגטית בגוף, ואת תפקודו של הגוף. אחד התחומים הזוכים להכרה וקבלה הולכת וגדלה בשנים האחרונות הוא היוגה תרפיה, או היוגה הטיפולית בשמה העברי. יוגה טיפולית מבוססת על טכניקות יוגה מסורתיות עם מתן דגשים על טיפוליים הוליסטיים. באמצעות יוגה טיפולית ניתן לטפל במגוון מצבים ומכאובים הקשורים לשלד ולשרירים, לקשר בין הגוף לנפש ולהקניית אורח חיים בריא יותר ואיכות חיים גבוהה יותר

למי מיועדת יוגה טיפולית?

תרגול יוגה טיפולית כדרך חיים ייטיב את חייו של כל העוסק בה. ישנן קבוצות עניין מיוחדות אשר יפיקו תועלת רבה ביותר מתרגול שיטה זו:

  • בני גיל הזהב – בני גיל הזהב נוטים לסבול ממכאובים שונים: כאבי גב, ברכיים, מרפקים. תרגול קבוע של יוגה טיפולית לאחר אבחון פרטני יעזור לזהות את מקור הבעיה המדויק ולשפר את איכות חייהם של המטופלים. בנוסף על בעיות אלו עוזרת היוגה הטיפולית גם בשיפור היציבה ומניעת בעיות בשיווי המשקל, תוך למידת הדרך הנכונה ליפול ומניעת שברים וחבלות כתוצאה מנפילות.
  • חולי סרטן – טיפול ביוגה טיפולית עבור חולי סרטן מתמקד באיזון הגוף והנפש והבאת הגוף למצב מיטבי. המערכת החיסונית מתחזקת, החוסן הגופני והנפשי עוזר לעבור את הטיפולים בצורה קלה יותר, ולהתמודד טוב יותר עם הקשיים הנפשיים ועם תופעות הלוואי של הטיפולים הקשים. גישה חיובית הוכחה מדעית כעוזרת בהתמודדות והחלמה ממחלת הסרטן והיוגה הטיפולית עוזרת בשמירה על גישה כזו.
  • סובלים מיתר לחץ דם ודופק לא סדיר – ההתמקדות עבור מטופלים אלו בשיטת היוגה הטיפולית היא בתרגילים שמתמקדים בנשימה נכונה ומרגיעה. את השיטה פיתח קרדיולוג אמריקני בשם דין אורניש.
  • כאבי גב וצוואר ושיקום פריצת דיסק – תוכנית ריפוי אישית העוזרת בשיפור היציבה, תרגילי נשימה והרגעה.
  • לחץ וחרדה – יוגה טיפולית עוזרת בהרגעת הגוף והנפש וטיפול במצבים של חרדה ושל לחץ נפשי.
  • בעלי יכולת מוגבלת – גם בעלי היכולת המוגבלת, ואפילו המרותקים לכסא גלגלים, ישפרו את איכות חייהם תוך תרגול יוגה טיפולית המותאמת אישית ליכולתם.

הכשרת מדריכים בתחום היוגה הטיפולית

קיים גידול ניכר בביקוש למטפלים מתחום הרפואה המשלימה. כדי לענות על הביקוש ישנם מסלולי הכשרה שונים המיועדים לאלו המעוניינים בתחום לימודי רפואה משלימה, ובתחום היוגה הטיפולית בפרט. בתחום היוגה הטיפולית, ההכשרה מיועדת עבור מדריכי יוגה שמעוניינים להתמחות ביוגה תרפיה. בכמה מסלולים ניתן ללמוד יוגה טיפולית ללא הכשרה קודמת כמדריך יוגה, אולם אז הבוגר לא יקבל תעודת הסמכה כמטפל ביוגה טיפולית.

הכשרת מדריכים ליוגה נמשכת כשנה, במפגשים חד שבועיים המוכרים לגמול השתלמות במסלול אישי. הכשרת מטפלי יוגה טיפולית נמשכת כחצי שנה במפגשים חד שבועיים והיקף שעות של כ-180 שעות אקדמאיות.

במסגרת הלימודים התלמידים ילמדו ויתרגלו תנוחות יוגה שונות תוך שימוש במודיפיקציות (התאמות אישיות). הם יבינו לעומק את הארגון הנכון של הגוף, כיצד לאזן את הנשימה ומערכות אחרות, ויקבלו כלים שיעזרו להם ליצור מפגשים מודעים היוצרים תיעול מצוקות נפשיות ודפוסים מנטאליים באמצעות דמיון מודרך וטכניקות הרפיה עמוקה.

יוגה טיפולית היא כלי רב עוצמה העוזר לרפא את הגוף ממגוון תחלואים ולשפר את איכות החיים. היוגה הטיפולית מקדמת אורח חיים בריא ומבריא, וכוללת תרגול לשמירה על הגוף, תחזוקתו, ותיקונו תוך החזרת המרץ והאנרגיה למטופל. יותר מכל תחום אחר, היוגה הטיפולית הוכיחה את עצמה כיעילה בטיפול במגוון מצבים בריאותיים שונים והתמודדות עם כאבים כרוניים.מאמרים נוספים מאת אפרת רוזנטל

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר