סיבה ותוצאה

סיבה ותוצאה

קרישנה אומר לארג'ונה: "יתר על כן ארג'ונה, אני הזרע המחולל כל הוויה. אין ישות – נעה או נייחת – שיכולה להתקיים בלעדיי." (ב.ג. 10.39)

"הו הגדול מכל, אפילו מברהמה, אתה הינך הבורא הראשוני. מדוע איפה שלא ישתחוו לפניך? הו הבלתי מוגבל, אל האלים, מקלט היקום! אתה המקור הבלתי מנוצח, סיבת כל הסיבות,ונשגב אתה לעולם התופעות החומרי."
(ב.ג.11.37)

אלו הן מילותיו של ארג'ונה שעושה רושם שהשתכנע כליל…

לכל דבר בעולם הזה, שהמוח המוגבל יחסית שלנו יכול לקלוט, יש סיבה ותוצאה. לכל מחשבה שעברה לי בראש יש סיבה שהובילה לתוצאה שנהפכה לסיבה שיצרה אינסוף סיבות ותוצאות חדשות, נשמע מסובך? בכלל לא! לדוגמא:

רכב א' התנגש ברכב ב', מאוחר יותר, כשנחקור את סיבת התאונה נגלה שהנהג ברכב א' עבר ברמזור אדום וזו הסיבה לתאונה שבמקרה זה היא התוצאה. גם לעובדה שרכב א' עבר ברמזור אדום יש סיבה, והיא כי הוא מיהר וזה נבע מהעובדה שאשתו בהריון שוכבת בבית חולים עם צירי לידה, גם לעובדה שאשתו בהריון יש סיבה והיא שהאישה והגבר קיימו יחסי מין ללא אמצעי מניעה ונשמה נכנסה לזרע שהבעל החדיר לנרתיקה של האישה, וכמובן שגם לעובדות אלו (קיום יחסי המין, אי השימוש באמצעי מניעה וכניסת הנשמה לרחם האישה) יש סיבה ותוצאה אבל לא נחקור את העבר יותר מדי כרגע, ונחזור לתאונה כלומר להווה שבעוד רגע יהפוך לעבר.

כאמור רכב א' נסע ברמזור אדום והסיבה הזו הולידה תוצאה במקרה שלנו תאונה, כתוצאה מהתאונה, כלומר ההתנגשות, גוף הנהג ברכב ב' נפגע ומפרקתו נשברה, כתוצאה מהמפרקת השבורה מערכת המוח קרסה כליל, ובעקבות העובדה שהגוף לא יכול לתפקד בשום מובן כי כל חלקיו הפסיקו לקבל פקודות מהמוח, הנשמה יצאה, ויציאתה של הנשמה כתוצאה משבירת המפרקת היא הסיבה לזה שהגוף מת, כלומר חסר חיים. עכשיו, גם אם נוכל לתקן את המפרקת השבורה או להחליפה באחרת, לא נוכל להשיב את המת לחיים.

הנהג ברכב א' לעומת זאת נפגע בגב פגיעה אנושה שכתוצאה ממנה הוא לא יוכל ללכת יותר אך גופו עדיין יכול לנשוף, לשאוף, לאכול, לשתות, לעכל ולהפריש (לא משנה אם בעזרת מכשירים או בכוחות עצמו), כלומר הוא עדיין חיוני אז הנשמה נשארה בו, כמובן שגם לעובדה שהנהג ברכב ב' נהרג והנהג ברכב א' לא יש סיבה, רק שהמוח המוגבל שלנו לא יכול להבין אותה, אבל אין זה אומר שהיא לא קיימת, ממש כמו שילד קטן שנולד בישראל לא יודע שיש מדינה ששמה טרינידד וטובגו אך אין זה הופך אותה ללא קיימת.

בואו נמשיך. בעקבות התאונה הגיעו למקום אמבולנסים, משטרות ומאות סקרנים שיצרו פקק גדול באזור התאונה, שלצורך העניין ארעה קצת לפני חדרה לבאים מדרום על הכביש הישן. באותו הזמן אני התחלתי לצאת מתל אביב לכיוון צפון ותכננתי לנסוע על כביש מס' 4 כדי לבקר חבר במעגן מיכאל. בגלל שהדיסקמן שלי ברכב התקלקל, האזנתי לרדיו וכתוצאה מכך ידעתי על התאונה ועל הפקק, והחלטתי לנסוע בכביש החוף, לרדת במחלף זיכרון יעקב, ובצומת פרדיס לחזור דרומה לכיוון מעגן מיכאל.

מסתבר שלא הייתי היחיד ששמע על התאונה בכביש מס' 4 וכביש החוף ההומה ברכבים תמיד, היה הומה כפליים, ובאזור נתניה גם הרכב שלי עמד בפקק. כאשר יצאתי מהרכב העומד לשאוף אוויר, התחלתי לדבר עם הנהגת של הרכב לפני שיצאה כמוני לאוויר הפתוח, וכתוצאה מהפגישה "הכביכול" מקרית, אותה אישה נהפכה לאשתי ואם לילדיי.

עכשיו, האם יהיה נכון להגיד שבגלל התאונה הכרנו? או שמא בגלל הרדיו? או אולי היה זה האוויר הפתוח? או הדיסקמן המקולקל? או אולי בכלל הרמזור האדום? או הריון האישה?

כמובן שאף תשובה לא נכונה ולא מושלמת כי גם עובדות אלו הן תוצאה של סיבות אחרות מוקדמות יותר.

הנקודה ברורה. לכל דבר ודבר יש סיבה שמובילה לתוצאה שמייד נהפכת לסיבה של התוצאה הבאה, אז האם לא קצת טיפשי וילדותי להגיד שאין סיבה ראשונה? שהיא סיבת כל הסיבות? וכמובן שאם לכל דבר יש סיבה אז שום דבר לא מתרחש סתם, כלומר אין צירופי מקרים. גם אם הסיבה אינה ידועה לנו, זה לא אומר שהיא לא קיימת, ממש כמו כלב שנובח; לפעמים נצליח להבין מהי הסיבה ולפעמים לא, אך הסיבה תמיד קיימת.

בן אדם שלא מכיר בסיבת כל הסיבות חי את חייו בלופּ, בסיבוב, כי כאשר נשאל אותו איך העולם נוצר, הוא יגיד שזה כתוצאה מארוע אקראי בריק קוונטו מכני. הוא יספר שהאנרגיה הכוללת של היקום הייתה מרוכזת באזור מיקרוסקופי, ואז בפיצוץ עז אנרגיה זו הרחיבה את מימדי היקום לגודל הנצפה כעת. הוא ימשיך ויספר שחלק מאנרגיה זו התקרר והפך לתרכובת הכימיקלים שממנה גם הגוף שלנו בנוי.

אך כימיקלים לא זזים, נוצרים, מתערבבים או מתפוצצים סתם בלי סיבה; צריך אדם, רוח או ישות בעלת אינטליגנציה גבוהה יותר שיזיזו אותם, כלומר צריך סיבה לכל הסיבות.

גם אם נשאל את אותו אדם הטוען בתוקף שאין סיבה לכל הסיבות: איך נוצר האדם? הוא יגיד כמובן מהקוף, ואיך נוצר הקוף? כמובן מזרע, ומה בא קודם, הקוף או הזרע, הביצה או התרנגולת? אין מוצא, המעגל נמשך ונמשך, ממש כמו מעגל הלידה והמוות שלא פוסק עד שלא מבינים את סיבת כל הסיבות.

הסכמנו שלכל דבר יש סיבה וכל עוד המדע הארצי לא מצליח לצאת מהמעגל ללא מוצא שבו הוא נמצא, כל עוד המדענים לא מצליחים ללמוד על מקורה של התודעה,כל עוד הם לא מצליחים ליצור חיים ונכשלים טוטאלית במניעת המוות, וכל עוד חיים נוצרים ונלקחים בכל רגע נתון, אלוהים, או סמכות גבוהה יותר או כוח עליון (לצורך הנקודה) הוא הסיבה הראשונה, כלומר סיבת כל הסיבות.

"לאחר לידות ומיתות רבות, בעל הידע האמיתי אשר יודעני כסיבת כל הסיבות וכל היש, מתמסר לי.נשמה דגולה שכזו הינה נדירה עד מאוד."(ב.ג. 7.19)מאמרים נוספים מאת רז הנדלר

פעיל בעמותת "יוגה של אהבה". חוקר וכותב על הדתות והזרמים השונים. מחבר הספרים בעקבות הדרך, פנינים שזורות על חוט.

3 תגובות לפוסט "סיבה ותוצאה"

 • gad loven:

  סיבת הסיבות
  למרות שכול המתרחש סביבנו מבוסס על סיבה ותוצאה, ואכן, זה כה פשוט , לא רבים מסיקים מזאת על קיומו של אלוהים – סיבת הסיבות, הסיבה הראשונה, שהיא כל-כך שלמה ומושלמת, שיכולה להסביר את כול שנבע ממנה, כולל את היותנו בעלי גוף ואישיות. עוד פחות אנשים מסיקים שמטרת החיים היא להתחבר אל ולדעת את סיבת הסיבות, אלוהים. לפי תורת היוֹגַה, יחסי שירות ואהבה לאלוהים מהווים את פסגת החיים ושלמותם.

 • gadi:

  יפה ונחמד מה שרשמת ומזל טוב לך ולאישתך,אך עם זאת המאמר הזה לא מחדש כלום לא לי ולא לאף אחד "מי ישמ כאילו גילית את אמריקה". סיבה ותוצאה יודע גם הבן שלי בכיתה ב.
  והוא לא היה בהודו…

 • אבישג הנדלר:

  אם ההורים היו קולטים ומעכלים את המסרים שילדיהם – התוצאה כותבים או אומרים, היו רואים עד כמה הם טובים מהם וחכמים.ועד כמה אנו היינו רק כלי קיבול ותכנינו מוגבלים והנה הם מרחפים ומתמלאים באנרגיות ורעיונות…

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר