משט לשלום ואין שלום

משט לשלום ואין שלום

יוגה של אהבההמשט לעזה מדגים מהלכים שמובילים להתנגשות אלימה – שני הצדדים מאמינים שהם צודקים, שני הצדדים מאמינים שוויתור לשני הינו מחיר בלתי נסבל, שני הצדדים מאמינים שמיצו את כול האפשרויות האחרות, ולכן לא נותר כי אם לנקוט בצעד הקיצוני – אלימות.

האם יש דרך אחרת? כן, בהחלט. על-ידי שינוי האמונה. אם לא של שני הצדדים, לפחות של צד אחד. שני צדדים נחוצים לטנגו. זאת עובדה, אך גם בריקוד זוגי, תמיד יהיה מישהו ראשון שייזום את הריקוד. הראשון שישנה את אמונותיו, הוא זה שירוויח שלום, אם לא עם שכניו, לפחות בתוכו.

אדם מפותח יודע שהמציאות מתעצבת לאור אמונותיו. זה העיקרון הבסיסי של חוק הקארמה. לאור אמונה שגויה עם חש שהוא בסכנת חידלון. לאור אמונה שגויה אנשים רואים אויבים וידידים. לאור אמונה שגויה אנשים חושבים שאדמה מסוימת שייכת להם ולא לאחר. לאור אמונה שגויה עם מאמין שאלוהים איתו במאבקו על זכויותיו הלאומיות ועל אדמתו. כל האמונות הללו הן תולדה של אגו חומרי ושל תוצריו – מידות הטבע (להיטות ובערות). אמונות אלו, הלובשות צביון דתי וחילוני, אף שביסודן אינן דתיות או חילוניות, אחראיות לשואה ההולכת ומתחוללת באזורנו.

רק ברגע שנשנה את אמונותינו, המציאות תשתנה – לטובה. כל עוד שאמונותינו מבוססות על קריאה שגויה של המציאות, כל עוד שמעשינו תולדת אמונותינו יוצרים קארמה נוראית, גם המציאות תהיה נוראית. אך, אם נשנה את אמונותינו, נתחבר למציאות עמוקה יותר, נוכל למצוא מוצא למצוקותינו, גם לעזור לצד השני להשתחרר ממצוקותיו הוא. לפי הבהגווד גיטה, בין אם נלחם או לאו, כל עוד שאנו נתונים למניעים תולדה של אגו חומרי, המציאות תהיה קשה יותר ויותר. אך אם ניקח את הדרך שחכמי היוגה הציעו, בין אם נילחם או לאו, הכול יהיה טוב. עבור היוגי, בין אם הוא מנצח או מנוצח, בין אם הוא מרוויח או מפסיד, אם הוא פועל ביוגה, הוא תמיד ירוויח – רוחנית. לעד.

לפני כ-5000 שנה עמד ארג'ונה, גיבור הבהגווד גיטה, בפני מציאות קשה – נכפתה עליו מלחמת אחים. על-אף היותו אדם ערכי, מוסרי ודתי, לא עמדו אלו לעזרתו במצוקתו. רק כאשר הוא פנה לקרישנה, וקרישנה עזר לו להבין את שיקוליו האנוכיים השגויים שכופים עליו לראות מציאות מוגבלת ומעוותת, גם עזר לו לראות את המציאות מנקודת המבט של הנצח, מצא ארג'ונה מוצא ממצוקתו. ההנחה של תורת הבהקטי היא שאמונות משתנות בכיוון הנכון לאור פעולה המבוססת על קריאת מציאות נכונה. ישנן אמונות החוברות לתפיסת אגו כוזב, וישנן אמונות החוברות לאגו טהור, אמיתי. כול האמונות החוברות לאגו כוזב יולידו אך פעולות שיביאו להסתבכות בחיים, וכול האמונות החוברות לאגו האמיתי יולידו אך פעולות המשחררות את האדם ממצוקות החיים ועושות אך טוב לו ולסביבתו.

יש המאמינים ששיקול דעת עמוק קובע את יכולתנו להתמודד עם המציאות. היינו רוצים להאמין שלמנהיגים שלנו יש שיקול שכזה. אך לא כך. שיקול הדעת שלנו כפוף לאמונות שלנו, ואנו משתמשים בו, בגלל האגו, להצדיק אותן. כך גם שיקול הדעת של מנהיגינו. אלו פשוט מבצעים כמיטב יכולתם את מה שהעם מאמין. במקום לבקר את מנהיגינו שאין להם שיקול דעת מעמיק, מוטב שנטהר את תודעתנו/אמונותינו, ואז נדע לבחור מנהיגים שיוכלו להביא שלום לעולם. הרי המנהיגים פועלים על פי הציפיות של העם מהם, ומה הן אותן ציפיות? את זה הסברנו – אם אלו מקורן באמונות שגויות, ממילא ציפיות אלו לא יובילו לשום דבר טוב, לא משנה מי יהיה המנהיג. לכן, היוגה מתרכזת ראשית כל בהבנת האמונות היסודיות שמניעות את האדם ומקורן. ע"י טיהור האמונות מהאנוכיות ש"צובעת" אותן, ניתן, באמצעות שיקול דעת הנשען על ידע אמיתי, לקרוא את המציאות נכוחה, ולפתור את הבעיות הסבוכות ביותר.

ספר הבהגווד גיטה, ספר היסוד של תורת היוגה, דן באגו החומרי ובאמונות השגויות והדרך לשנותן. כל מה שצריך, כדי להתחיל לשנות לטובה את חיינו, לשנות את גורלו של העם שנולדנו בתוכו ולשנות את גורל האזור על עמיו השונים, שגורלם לטוב או לרע כרוך בגורלנו, זה להתחיל ללמוד את הבהגווד גיטה, וליישם את משנותיה בחיי היום יום.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר