שנה טובה לכל תושבי ישראל מ"יוגה של אהבה"

שנה טובה לכל תושבי ישראל מ"יוגה של אהבה"

כל מי שנולד בישראל – יהודים, מוסלמים, נוצרים, וגם חיות, ציפורים, צמחים וכו' – נכלל בתושבי ישראל. רצוננו שאיחולינו לשנה החדשה לא יהיו מוגבלים לאינטרס צר של אנשים הנתונים לתפיסה גופנית אשלייתית, בה אדם רואה, בהתאם לאנוכיותו הצרה, רק קבוצה מוגבלת כמושא לאיחוליו, או שרואה את האחרים כידידים ואויבים מנקודת מבט אינטרסנטית; שרואה את מי שמועיל לאינטרסים החומריים שלו כידידו, ומי שמאיים על האינטרסים שלו כאויבו, ואחר כמושא לניצול שאין לו זכות לחיים טובים מעבר לצרכים שלו. רק אדם הנתון לאשליה, שלא יודע מי הוא באמת ומה הטוב האמיתי שלו, מסווג כך את העולם*. אדם שהבין את זהותו הרוחנית, או שצומח רוחנית, מבין שאלוהים נמצא בלב כול, שכולם הם בניו ובנותיו, ורוצה לכן את טובת כולם.

מה נאחל לכל תושבי ישראל?
אם נאחל בריאות – מה זה יועיל? האם הבריאות היא נצחית? כולם יודעים שכל שנה גופנו מתקרב צעד נוסף אל הקבר. אם נאחל עושר, הרי עושר בא והולך, וכשהולך משאיר אחריו יגון,  גם לא בהכרח מביא לאושר**. האם נאחל שלום? במצבנו כיום, שלום לאחד זה דיכוי או ניצול האחר. כיצד שלום כזה ייתכן? שלום לא יתקיים לאורך זמן תוך דיכוי וניצול של האחר. חוק הקארמה מלמד שמי שפוגע ייפגע. אם כך, זו לא ברכה שמתאימה לכל תושבי ישראל.

האם נאחל ש"כל שתבקש לו יהי?" לפעמים גם זה מסוכן. האם בהכרח אנו יודעים מה טוב לנו באמת? יש סיפור הודי בהקשר זה. חוטב עצים יצא ליער השכם בבוקר לחטוב עצים ולהביאם לשוק. לאחר שחטב מספר עצים התעייף ו"חטף תנומה" מתחת לעץ עבות. כאשר התעורר שם לב שהערב מתקרב. "אוי, כבר מאוחר ולא הספקתי להוריד את הענפים מהגזעים." בחושבו כך, מייד ענפי העץ נוסרו מהגזעים. כיצד קרה הנס? "מדהים", הוא חשב, "אבל נשאר לי לנסר גם את הגזעים." מייד הגזעים נוסרו באורך המתאים. כעת הוא הבין שהוא נמצא תחת עץ משאלות שמגשים את כל מחשבותיו. "הלוואי והעצים יועמסו על העגלה". אכן העצים הועמסו על העגלה כדרוש. כעת היה מוכן לחזור הביתה, אך הערב ירד. מתוך חשש גדול הוא חשב "מסוכן לעבור כעת ביער, טיגריס יכול לבוא ולטרוף אותי". ואכן, זה מה שקרה.

אך מה כן נאחל לכל תושבי ישראל?
האיחול היחידי שלא יפלג, יתעלם ויפלה בין תושב לתושב, האיחול היחידי האמיתי, שישקף את האינטרס האמיתי של כל אדם וחי, של כל אחד לחוד וכולם ביחד, זה צמיחה רוחנית, פיתוח אהבה אמיתית לאל האחד, שהוא האב העליון של כל הקיים – של היהודים והערבים ובעלי החיים וכו'. ממילא מי שאוהב את אלוהים אמור לאהוב את כל בניו ובנותיו, ולכן יעשה הכול לשמח אותם, כדרך לשמח אותו. כאשר אלוהים מרוצה, סיפוקו הופך לסיפוקנו. רק אהבה לאל ושירות לו יכולים להביא אותנו לסיפוק מלא. רק אדם מסופק שכזה יכול להביא ברכה אמיתית לאנושות ולכל חי.

כמובן שיהיה זה יומרני מצידנו לחשוב שלאיחולינו יש משקל וערך, ואלו יכולים לשנות גורלו של מישהו. רק חסד אלוהי גדול יכול להוציא את מדינתנו מהפלונטר שזו נקלעה לתוכו. לכן תפילתנו הצנועה לאלוהים, שיעניק חסדו לכל תושבי ישראל, שיעניק להם טעם לחיים רוחניים, טעם כזה גדול שממילא לא ישאיר מקום בלב לקנאה, שנאה, גזענות, לאומנות, חוסר סובלנות, סבל, חרדה, תאווה ובצע. שיעניק להם, מעצם חסדו האינסופי, בין אם הם ראויים או לאו, טעם ואמון כה גדולים בו ובשירותו המסור, שיוציאו מליבם את אהבת אלוה החבויה שם, וזו תציף בלובן ומתק את כל המציאות השחורה, תוצר אגואיזם חסר גבולות של אנשים שהתרחקו כל-כך מאלוהים. רק אהבה שכזו יכולה להכניע אפילו את האויבים הגדולים ביותר, ולאחד את כל העולם בשלום אמיתי.

באופן זה, כל תושבי ישראל יתברכו בשנה ממש טובה, כולל תושבי ישראל שאינם בגוף אדם, כמו פרות, כבשים, הודים ותרנגולות, ש"חגינו" הופכים כיום ליום השואה שלהם ואין מי שיגן עליהם מפנינו. הרי מי שלומד לאהוב את האל, כיצד יתכן שליבו ייאטם לסבלו של האחר, אפילו אם הוא בעל חיים? כיצד יתכן שמי שאוכל את בשרם של בניו ובנותיו של האל וגורם להם סבל מיותר יכול לזכות בחסדו, וכך, בשנה טובה באמת?

לכן, רק אהבה אמיתית לאלוהים היא הברכה האולטימטיבית לשנה החדשה – לכולם.

=============================================================================

*בבהגווד-גיטה (5.18) נאמר: "בזכותו של ידע אמיתי, רואים החכמים הענווים בעין שווה בְּרָאהְמַנַּה מלומד ונעים הליכות, פרה, פיל, כלב, כמו גם את אוכל-הכלבים (חסר המעמד)"

כמו כן, בבהגווד-גיטה (6.9) נאמר: "אדם נחשב מתקדם עוד יותר, בשעה שבליבו יחס שווה לדורשי טוב ישרי-דרך, לגומלי חסד מיטיבים, לבלתי מעורבים, לבוררים, לצרי עין, לידידים ואויבים, ולצדיקים וחוטאים."

** המלכה קוּנְתי נשאה תפילה בקשר לגאווה הנובעת מעושר, השכלה, יופי וייחוס. היא אמרה: "אלי, ניתן לקרוב אל כבודך על-נקלה, אולם יכולים לעשות זאת רק אלו שעייפו ומיצו עד תום את החומר. אדם הצועד בנתיב הקדמה [החומרית] ומנסה להיטיב את מעמדו במוצא מיוחס, עושר רב, השכלה גבוהה ויפי תואר, איננו יכול לפנות אליך ברגש כן." אם עושר גורם לגאווה, הפוגעת בצמיחה הרוחנית ומעכבת את היחסים עם האל, אדם הכמה ליחסים עם אלוהים לא יחפוץ בו.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

2 תגובות לפוסט "שנה טובה לכל תושבי ישראל מ"יוגה של אהבה""

 • אינדו:

  המשפט מפתח שאהבתי שמלמד אותנו על טבע האל הוא המשפט הבא:

  שיעניק להם, מעצם חסדו האינסופי, בין אם הם ראויים או לאו.

 • תודה!

  גרשון:

  תודה על מי שאתה עבורי,
  תודה על ארבע שנים שאתה מוליך אותי בעולם הרוחני,
  מייחל לעוד שנים מרובות של למידה ממך!
  תודה,
  גרשון

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר