היוגה בראי הרפואה הסינית

היוגה בראי הרפואה הסינית

מאמר אורח מאת אפרת רוזנטל – מנהלת התוכן בחסות לימודי רפואה סינית של מכללת מירב.

הן היוגה והן הרפואה הסינית הן פילוסופיות עתיקות הקיימות ועברו התפתחות בת אלפי שנים. קיימים קווי דמיון רבים המקשרים בין הרפואה הסינית ובין יוגה על שיטותיה השונות. שילוב השיטות השונות מאפשר להעצים את החוויה ואת יתרונות כל אחת משתי השיטות כאשר הן באות לבדן, ללא האחרת.

אנרגיית החיים
על פי שתי הגישות מקור העולם והאדם שבו הן באנרגיית חיים. על פי הרפואה הסינית נקראת אנרגיה זו צ'י, היוגה מתייחסת לאנרגיה הזו בשם אחר – פראנה. הצ'י והפראנה זורמים בגוף האדם בערוצים שונים. ברפואה הסינית הצ'י זורם במרידיאנים, ביוגה הפראנה עוברת בנאדים (nadim). כאשר ישנה הפרעה בזרימה חופשית של האנרגיה בערוצים הללו, קיימת בעיה גופנית, מנטאלית או נפשית ותיקונה יבוא באמצעות איזון והחזרת הזרימה התקינה של האנרגיה בגוף.

הקשר בין האדם והעולם
גם היוגה וגם הרפואה הסינית מדגישות את הקשר בין האדם והעולם, הגוף והנפש, בריאות, תזונה ופעילות גופנית. שתי הגישות הן גישות הוליסטיות הרואות באדם וביחסיו עם העולם מכלול אחד שעל מנת להבינו יש להתייחס לכל מרכיביו.

טכניקות ברפואה הסינית וביוגה
הטכניקות המשמשות ברפואה סינית כדיקור (אקופונקטורה) ושיאצו, מתמקדות בפעולה הנעשית על נקודות מסוימות (טאצ'ובו) לאורך ערוצי האנרגיה בגוף שמטרתה לשחרר חסימות: הוספת אנרגיה במקומות בהם קיים חוסר, פיזור במקומות בו האנרגיה מצטברת. הרעיון בתרגול יוגה הוא זהה, הטכניקה בה משתמשים היא שונה- ביוגה מפעילים את ערוצי האנרגיה בגוף על ידי תרגול נשימה (פרניאמה), מדיטציה ובתנוחות שונות (מודרות ואסנות).

ישנם מצבים שונים ורבים בהם ניתן לטפל באמצעות שילוב בין יוגה ורפואה סינית, החל מהסדרת חילוף החומרים בגוף, דרך היפוך עובר ברחם וכלה בטיפולים תומכים בחולי סרטן.

חמשת האלמנטים
אלמנט דומה נוסף בשתי הגישות הוא ההתבססות על חמשת האלמנטים. ברפואה הסינית חמשת האלמנטים הם מים, אש, עץ, אדמה ומתכת. לכל אלמנט יש מאפיינים ברורים: צבע, טעם, ריח, צליל. הקשר בין האלמנטים השונים הוא מורכב, לעתים מזין, לעתים הורס.
גם על פי היוגה, קיימים חמישה אלמנטים. חמשת האלמנטים הגסים ביוגה הם אתר, אויר, אש, מים ואדמה ומהם מורכב העולם החומרי כולו. האלמנטים העדינים מקבילים לחושים: ריח, טעם, צליל, צבע ומישוש. מלבד חמשת האלמנטים גם מושגי היין והיאנג קיימים בשתי הגישות.
השלמה או תחרות?

הרפואה הסינית והגישות השונות של היוגה הן גישות משלימות. הרפואה הסינית מתמקדת יותר בטיפול באחרים בעוד היוגה מתמקדת יותר בהעלאת המודעות וריפוי עצמי כתפישת עולם. מטפל ברפואה סינית שעבר הכשרה כמורה מוסמך ליוגה הוא מטפל מודע יותר המנהל אורח חיים בריא ומוסרי יותר, כך השימוש בשתי הגישות הוא משלים ואינו מתחרה.

לימודי רפואה סינית ויוגה 
מוסדות לימוד רבים המציעים תוכנית לימודים מלאה במסלול לימודי רפואה סינית מציעים גם מסלולים להשתלמות כמדריך וכמורה יוגה. במסגרת לימודי היוגה התלמידים לומדים על אסכולות היוגה השונות , מתרגלים יוגה ומדיטציה ואף מתנסים בהעברת שיעורי יוגה. בין האסכולות הנלמדות במסלולים אלו:

  • איינגאר יוגה – תנוחות אופייניות והשגת דיוק פיזי מרבי בהשגתן.
  • ראג'ה יוגה – שליטה על הגוף והנפש דרך תרגול תנוחות
  • ויניאסה יוגה – יוגה השמה דגש רב על תרגילי נשימה.

השילוב בין יוגה ורפואה סינית הוא שילוב מעניין בין שתי אסכולות עתיקות המשלימות זו את זו ויוצרות רובד שלם יותר של טיפול באחר ובעצמי, מודעות ובריאות.מאמרים נוספים מאת אפרת רוזנטל

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר