בהגווד גיטה: פרק 10, פסוק 32

סַרְגָאנָּאם אָדיר אַנְתַשׂ צַ'ה  מַדְהְיַםּ צַ'יְוָאהַם ארג'ונה
אַדְהְיָאתְמַה-וידְיָא וידְיָאנָאםּ  וָאדַהּ פְּרַוַדַתָאם אַהַם
סַרְגָאנָּאם—בבריאה; אָדיהּ—ההתחלה; אַנְתַהּ—הסוף; צַ'ה—ו-; מַדְהְיַם—האמצע; צַ'ה—גם; אֵוַה—אכן; אַהַם—אני; ארג'ונה—הו ארג'ונה; אַדְהְיָאתְמַה-וידְיָא—ידע רוחני; וידְיָאנָאם—בחינוך; וָאדַהּ—המסקנה האמיתית; פְּרַוַדַתָאם—מבין הטיעונים; אַהַם—אני.
תרגום
הו ארג'ונה, אני ראשית כל בריאה, האחרית וגם התווך. במדעים אני המדע הרוחני של העצמי, ובחכמי ההיגיון אני המסקנה האמיתית.
התעמקות
בריאתם של כלל היסודות החומריים היא הבריאה הראשונה. כפי שהוסבר, מַהָא-וישנו, גַרְבְּהוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו וקְשִׁירוֹדַקַה-שָׂאיִי וישנו בוראים את עולם התופעות ומקיימים אותו, ושיווה מחריבו בסופו. ברהמה הוא בסך הכול בורא משני. הסוכנים הללו לבריאה, לקיום ולהרס הם התגלויות איכויותיו החומריות של האל. מכאן שהוא ראשית כל בריאה, התווך והאחרית.

הספרים לקניית ידע הם רבים, כגון ארבע הוודות, ששת משלימיהן, הוֵדָאנְתַה-סֻוּתְרַה, ספרים בתורת ההיגיון, ספרי דת והפּוּרָאנּות. בסך הכול ישנם ארבעה-עשר תחומי ידע שונים. מאלה, ספר שמלמד אַדְהְיָאתְמַה-וידְיָא, כלומר ידע רוחני, ובייחוד הוֵדָאנְתַה-סֻוּתְרַה — מייצג את קרישנה.

חכמי תורת ההיגיון משתמשים בטיעונים שונים. גַ'לְפַּה הן אותן ראיות שמחזקות טיעון כלשהו, כמו גם טיעון נגדי. ניסיון להנחיל תבוסה לשמה לצד הנגדי נקרא ויתַנְּדָּא. ואילו המסקנה הממשית נקראת וָאדַה. זו מייצגת את קרישנה.

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר