הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 14, פסוק 3

בהגווד גיטה: פרק 14, פסוק 3

מַמַה יוֹניר מַהַד בְּרַהְמַה  תַסְמין גַרְבְּהַםּ דַדְהָאמְי אַהַם
סַמְבְּהַוַהּ סַרְוַה-בְּהֻוּתָאנָאםּ  תַתוֹ בְּהַוַתי בְּהָארַתַה
מַמַה—שלי; יוֹניהּ—מקור הלידה; מַהַת—כלל האנרגיה החומרית; בְּרַהְמַה—העליון; תַסְמין—בו; גַרְבְּהַם—הריון; דַדְהָאמי—יוצר; אַהַם—אני; סַמְבְּהַוַהּ—האפשרות; סַרְוַה-בְּהֻוּתָאנָאם—של כל ישויות החיים; תַתַהּ—אז; בְּהַוַתי—מתהווה; בְּהָארַתַה—הו בן בְּהַרַתַה.
תרגום
הו בן בְּהַרַתַה, כלל החומר, שנקרא ברהמן, הוא מקור הלידה. אני מעבּר את אותו ברהמן ומאפשר את לידתן של כל ישויות החיים.
התעמקות
זהו הסברו של העולם: הכול מתהווה מצירופם של קְשֵׁתְרַה וקְשֵׁתְרַה-גְ'נַֿה, כלומר הגוף והנשמה הרוחנית, ואלוהים הוא שמחולל את הצירוף הזה. המַהַת-תַתְתְוַה היא כלל הסיבה של עולם התופעות, וכלל החומר של התופעה החומרית, שבו פועלות מידות הטבע, נקרא לעתים ברהמן. אישיות אלוה מעבּר את כלל החומר וגורם להתהוותם של יקומים לאינספור. הספרות הוֵדית מתארת את כלל החומר, המַהַת-תַתְתְוַה, כברהמן (מוּנְּדַּקַה אוּפַּנישַׁד 1.1.9): תַסְמָאד אֵתַד בְּרַהְמַה נָאמַה-רֻוּפַּם אַנְנַםּ צַ'ה גָ'איַתֵא. אישיות אלוה מעבּר את ברהמן בזרעי ישויות החיים. עשרים וארבעה היסודות, החל מאדמה, מים, אש ואוויר, הם כולם אנרגיה חומרית, ומהווים את המַהַד בְּרַהְמַה, הברהמן הגדול, כלומר הטבע החומרי. מכל מקום, בפרק השביעי מוסבר שמעבר לזה ישנו טבע אחר עילי — ישויות החיים. הטבע העילי מתערבב בטבע החומרי ברצונו של אלוהים, וכך נולדות ישויות החיים בטבע החומרי.

העקרב מטיל את ביציו בתוך ערמת אורז, ומשום כך נאמר לעתים שעקרבים נולדים מאורז. אלא שלא האורז הוא מקורו של העקרב, אלא האם שהטילה את ביציה. בדומה לכך, גם הטבע החומרי אינו גורם לידתן של ישויות החיים. הזרע מקורו באישיות אלוה, ורק נראה כאילו ישויות החיים מופקות מן הטבע החומרי. כל ישות חיה ניחנת, על פי מעשיה בעבר, בגוף שונה, תוצר הטבע החומרי, ובאמצעותו היא מגשימה את מכסת הסבל והאושר שמגיעים לה בהתאם למעשיה. אלוהים הוא מקור כל ישויות החיים, על צורותיהן השונות.

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר