בהגווד גיטה: פרק 3, פסוק 1

ארג'ונה אוּוָאצַ'ה
גְ'יָאיַסִי צֵ'ת קַרְמַנַּס תֵא  מַתָא בּוּדְדְהיר גַ'נָארְדַנַה
תַת קיםּ קַרְמַנּי גְהוֹרֵא מָאםּ  נייוֹגַ'יַסי קֵשַׂוַה
ארג'ונהּ אוּוָאצַ'ה—ארג'ונה אמר; גְ'יָאיַסִי—טובה יותר; צֵ'ת—אִם; קַרְמַנַּהּ—מפעילות תועלתנית; תֵא—בעיניך; מַתָא—נחשבת; בּוּדְדְהיהּ—תבונה; גַ'נָארְדַנַה—הו קרישנה; תַת—אז; קים—מדוע; קַרְמַנּי—בפעולה; גְהוֹרֵא—נוראית; מָאם—אותי; נייוֹגַ'יַסי—אתה מעסיק; קֵשַׂוַה—הו קרישנה.
תרגום
ארג'ונה אמר: הו גַ'נָארְדַנַה, הו קֵשַׂוַה, מדוע ברצונך לגוררני למלחמה נוראה שכזו, אם סבור אתה שתבונה עדיפה על פעילות נושאת פרי?
התעמקות
בפרק הקודם תיאר אישיות אלוה שְׂרִי קרישנה בפרוטרוט את מעמדה של הנשמה. זאת כדי לחלץ את ידידו ארג'ונה מים של צער חומרי. הוא המליץ על נתיב ההגשמה — בּוּדְדְהי-יוגה, או תודעת קרישנה. יש שטועים לחשוב את תודעת קרישנה לאי-פעילות. אלה נוטים לפרוש ולהתבודד, לנסות להפוך למודעים לקרישנה על-ידי זמרת שמותיו הקדושים. התבודדות כזו מעוררת אולי הערצה זולה של אנשים תמימים, אולם אינה מומלצת למי שאינו בקיא ומאומן בפילוסופיה של תודעת קרישנה. גם ארג'ונה חשב שתודעת קרישנה, בּוּדְדְהי-יוגה, כלומר יישום התבונה לצורך התקדמות רוחנית, כרוכה בפרישה מחיי פעילות ובתרגול סיגופים במקום מבודד. במילים אחרות, הוא מנסה ברוב פיקחות להשתמש בתודעת קרישנה כעילה להתחמקות מקרב. אולם כתלמיד רציני, הוא מציג את הנושא לפני מורו ושואל לדרך הנכונה. קרישנה משיב בפרק זה ומרחיב בנושא קארמה-יוגה, פעילות בתודעת קרישנה.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר