הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 3, פסוק 30

בהגווד גיטה: פרק 3, פסוק 30

מַיי סַרְוָאנּי קַרְמָאנּי  סַנְנְיַסְיָאדְהְיָאתְמַה-צֵ'תַסָא
נירָאשִׂיר נירְמַמוֹ בְּהֻוּתְוָא  יוּדְהְיַסְוַה ויגַתַה-גְ'וַרַהּ
מַיי—אלַי; סַרְוָאנּי—את כל; קַרְמָאנּי—את המעשים; סַנְנְיַסְיַה—בנוטשך לחלוטין; אַדְהְיָאתְמַה—המלאה בידע על העצמי; צֵ'תַסָא—על ידי התודעה; נירָאשִׂיהּ—ללא תשוקה לרווח; נירְמַמַהּ—ללא תחושת קניין; בְּהֻוּתְוָא—בהיותך; יוּדְהְיַסְוַה—הִלחם; ויגַתַה-גְ'וַרַהּ—חופשי מעצלות.
תרגום
הו ארג'ונה, לכן הקדש כל מעשיך לי, תוך ידע מלא על אודותיי, וללא תשוקה לרווח וללא תחושת קניין, חופשי מעצלות ואדישות, קום והילחם.
התעמקות
פסוק זה מצביע בבהירות על מטרת הבהגווד גיטה. האל מורה שלצורך ביצוע חובותינו, עלינו להפוך למודעים לו כליל, כמו במשמעת צבאית. אפשר שהוראה כזו מקשה במידה מסוימת. אף על פי כן יש לבצע את החובות, מתוך תלות מוחלטת בקרישנה. זהו מצבה היסודי של ישות החיים. מאחר שמעצם טבעה היא כפופה לרצונו של האל, הרי שאינה יכולה להיות מאושרת ללא שיתוף פעולה שכזה. שְׂרִי קרישנה מורה לארג'ונה להילחם, כמו היה מפקד צבאו. עלינו להקריב הכול לרצונו של האל, ואז לבצע את חובותינו ללא תחושת קניין. לכן, ארג'ונה לא היה אמור להתחבט לגבי הוראותיו של קרישנה, אלא פשוט לבצען. אישיות אלוה הוא נשמת הנשמות כולן; מי שתלוי בו כליל, ללא כל שיקולים אנוכיים, כלומר מי שמודע לקרישנה, נקרא אַדְהְיָאתְמַה-צֵ'תָאהּ. המילה נירָאשִׂיהּ פירושה לקיים את הוראות האדון מבלי לצפות לטובת הנאה כלשהי. קופאי סופר לעתים מיליוני דולרים עבור מעבידו, אולם אינו רשאי לשלשל ולו אגורה אחת לכיסו. כמותו, חשוב להבין שדבר אינו שייך לאיש בעולם זה אלא לאלוהים. זוהי משמעותה האמיתית של המילה מַיי, או "אלַי". ואכן, מי שפועל בתודעה כזו, אינו חושב דבר לשלו. תודעה כזו נקראת נירְמַמַה, כלומר "דבר אינו שייך לי". אם חשים אי-נכונות למלא הוראה פסקנית שכזו, שמתעלמת מכל קשרי משפחה — צריך להיפטר מאי-נכונות זו. רק אז אפשר להפוך לויגַתַה-גְ'וַרַה, פטור מן החולי החומרי, או פטור מנרפּוּת ועצלות. לכל אחד נועדה פעילות כלשהי, בהתאם לתכונותיו ומעמדו, ופעילות זו צריכה להתבצע בתודעת קרישנה, כמתואר לעיל, שהרי זה מוביל אל נתיב הגאולה.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר