בהגווד גיטה: פרק 3, פסוק 35

שְׂרֵיָאן סְוַה-דְהַרְמוֹ ויגוּנַּהּ  פַּרַה-דְהַרְמָאת סְו-אַנוּשְׁטְהיתָאת
סְוַה-דְהַרְמֵא נידְהַנַםּ שְׂרֵיַהּ  פַּרַה-דְהַרְמוֹ בְּהַיָאוַהַהּ
שְׂרֵיָאן—הרבה יותר טוב; סְוַה-דהרמהּ—חובות האדם; ויגוּנַּהּ—אפילו באופן לקוי; פַּרַה-דְהַרְמָאת—מחובות המיועדות לאחרים; סוּ-אַנוּשְׁטְהיתָאת—שנעשות בשלמות; סְוַה-דְהַרְמֵא—בחובות האדם; נידְהַנַם—הרס; שְׂרֵיַהּ—עדיף; פַּרַה-דהרמהּ—חובות המיועדות לאחרים; בְּהַיַה-אָוַהַהּ—מסוכנות.
תרגום
עדיף לו לאדם לבצע את החובות שנקבעו לו, ולוּ גם באופן לקוי, מלבצע בשלמות את חובות זולתו. אפילו הרס במהלך ביצוע החובה עדיף על עשיית חובתו של אחר. זאת משום שהליכה בנתיבים זרים היא מסוכנת.
התעמקות
עדיף, אם כן, לכל אחד לבצע את חובותיו בתודעת קרישנה מלאה מאשר לבצע את חובות זולתו. החובות החומריות מותאמות למצבו הגופני והנפשי של האדם, שהוא תולדה של מידות טבע מסוימות. חובות רוחניות, לעומת זאת, הן החובות שמטיל המורה הרוחני בתחום השירות האוהב לאל. אולם בין שהן חומריות ובין שהן רוחניות, יש לדבוק בהן, אפילו עד מוות, ולא לחקות את חובתו של אחר. חובות רוחניות שונות אמנם מחומריות, אולם בשתיהן עיקרון הציות לסמכות מועיל תמיד. מי שמושפע עדיין ממידות הטבע, צריך לדבוק בחובות מעמדו, ולא לחקות את זולתו. ברהמנה, למשל, שרוי במידת הטובות ואינו אלים, בעוד שקְשַׁתְרייַה שרוי בלהיטות ורשאי לפעול באלימות. עדיף לקְשַׁתְרייַה למות בנתיב האלימות, מאשר לחקות ברהמנה ולקיים את עיקרון אי-האלימות. ניקוי הלב הוא תהליך הדרגתי ולא פתאומי. מכל-מקום, מי שמתעלה מעבר למידות הטבע ושרוי כולו בתודעת קרישנה, או אז הוא רשאי לעשות הכול, בהדרכתו של מורה רוחני מוסמך. במישור המושלם של תודעת קרישנה, קְשַׁתְרייַה יכול לנהוג כמו ברהמנה, וברהמנה כמו קְשַׁתְרייַה. ההבחנות החומריות אינן קיימות עוד במישור המוחלט. וישְׂוָאמיתְרַה היה במקורו קְשַׁתְרייַה, אולם אחר כך נהג כמו ברהמנה, בעוד שפַּרַשׂוּראמה היה ברהמנה שנהג כמו קְשַׁתְרייַה. זה אפשרי למי ששרוי בנשגב. מכל מקום, מי ששרוי עדיין במישור החומרי, צריך לבצע את חובותיו בהתאם למידות הטבע, ובו בזמן לפתח הבנה מלאה בתודעת קרישנה.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר