הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 3

בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 3

אָרוּרוּקְשׁוֹר מוּנֵר יוֹגַםּ  קארמה קָארַנַּם אוּצְ'יַתֵא
יוֹגָארֻוּדְּהַסְיַה תַסְיַיְוַה  שַׂמַהּ קָארַנַּם אוּצְ'יַתֵא
אָרוּרוּקְשׁוֹהּ—המתחיל; מוּנֵהּ—לחכם; יוֹגַם—ביוגת שמונה השלבים; קארמה—פעילות; קָארַנַּם—אמצעי; אוּצְ'יַתֵא—נאמר; יוגה—יוגת שמונה השלבים; אָרֻוּדְּהַסְיַה—למי שהשיג; תַסְיַה—הזה; אֵוַה—אכן; שַׂמַהּ—הפסקת כל פעילות חומרית; קָארַנַּם—האמצעי; אוּצְ'יַתֵא—נאמר.
תרגום
למתחיל ביוגה בת שמונת השלבים נחשבת פעילות לאמצעי; ולמתקדם ביוגה נחשבת הפסקת כל פעילות חומרית לאמצעי.
התעמקות
תהליך ההתקשרות לעליון נקרא יוגה. אפשר להשוות את זה לסולם שנועד להביא להבנה הרוחנית העליונה. ראשיתו של הסולם במצבה החומרי הנחות ביותר של ישות החיים, וסופו בהגשמה עצמית מושלמת שבחיים רוחניים טהורים. שלביו נקראים בשמות שונים, בהתאם לדרגת ההתקדמות, אולם בכללותו הוא נקרא יוגה, ואפשר לחלקו לשלוש — גְ'נָֿאנַה-יוגה, דְהְיָאנַה-יוגה ובהקטי-יוגה. שלבו הראשון נקרא יוֹגָארוּרוּקְשׁוּ, והעליון נקרא יוֹגָארֻוּדְּהַה.

שיטת היוגה של שמונה השלבים, שמתחילה בתרגול הגוּת באמצעות כללי חיים מווסתים ותרגול תנוחות ישיבה שונות (שהן פחות או יותר תרגילים גופניים) — נחשבת למעשה לפעילות חומרית נושאת פרי. תכליתה להשיג איזון נפשי מושלם לצורך שליטה בחושים. מי שהשיג שלמות בתרגול הגוּת, חדל מכל פעילות מחשבתית מפריעה.

מכל מקום, אדם המודע לקרישנה שרוי כבר מראשית במישור של הגוּת, שהרי הוא הוגה בקרישנה תמיד. מאחר שהוא עוסק בשירותו של קרישנה תמיד, הרי שאינו עוסק עוד בפעילות חומרית.

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר