הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 33

בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 33

ארג'ונה אוּוָאצַ'ה
יוֹ 'יַםּ יוֹגַס תְוַיָא פְּרוֹקְתַהּ  סָאמְיֵנַה מַדְהוּסֻוּדַנַה
אֵתַסְיָאהַםּ נַה פַּשְׂיָאמי  צַ'נְֿצַ'לַתְוָאת סְתְהיתיםּ סְתְהירָאם
ארג'ונהּ אוּוָאצַ'ה—ארג'ונה אמר; יַהּ אַיַם—השיטה הזו; יוגהּ—יוגה; תְוַיָא—על ידך; פְּרוֹקְתַהּ—תוארה; סָאמְיֵנַה—באופן כללי; מַדְהוּ-סֻוּדַנַה—הו הורג הזד מַדְהוּ; אֵתַסְיַה—שלה; אַהַם—אני; נַה—לא; פַּשְׂיָאמי—רואה; צַ'נְֿצַ'לַתְוָאת—בשל חוסר מנוחה; סְתְהיתים—מצב; סְתְהירָאם—יציב.
תרגום
ארג'ונה אמר: הו מַדְהוּסֻוּדַנַה, שיטת היוגה שתיארת בקצרה נראית לי בלתי מעשית וקשה עד מאוד, שהרי המיינד חסר מנוח והפכפך.
התעמקות
ארג'ונה דוחה כאן את שיטת היוגה שקרישנה תיאר, החל במילים שׂוּצַ'וּ דֵשֵׂא וכלה ביוֹגִי פַּרַמַהּ. זאת משום שחשש שלא יוכל לעמוד בה. בדרך כלל, אדם בתקופת קַלי אינו מסוגל לנטוש את ביתו ולפרוש למקום מבודד בהרים או ביערות לצורך תרגול יוגה. תקופה זו מאופיינת במאבק אכזרי לקיום ובתוחלת חיים קצרה. האנשים אינם נוטים אחר הגשמה עצמית, לא בצורתה הפשוטה והמעשית, קל וחומר באמצעות שיטת יוגה מסובכת שמכתיבה אורחות חיים קפדניים, דרכי ישיבה, בחירת מקום וניתוק המיינד ממעורבות חומרית. כאיש מעשי, ארג'ונה לא חשב שאפשר לתרגל את השיטה הזו, זאת על אף שניחן בכישורים רבים: הוא השתייך למשפחת המלוכה והתברך במעלות רבות; הוא היה לוחם גדול, הוא זכה באריכות ימים, ומעל לכול, היה ידידו הקרוב של שְׂרִי קרישנה, אישיות אלוה העליון. אפשרויותיו לפני 5,000 שנה היו טובות בהרבה משלנו כיום, ואף על פי כן דחה שיטה זו. למעשה, בשום מקום לא נאמר שתרגלהּ בשלב כלשהו בחייו. מכאן שבאופן כללי זו שיטה שאינה אפשרית בקַלי-יוּגַה. כמובן, אפשר שאחדים, נדירים במינם, יוכלו לתרגל אותה, אולם היא אינה מתאימה לאדם הרגיל. זה היה נכון לפני 5,000 שנה, קל וחומר בימינו. מכאן שגם כל אותם אלה שמחקים את שיטת היוגה הזו בבתי הספר ובמועדונים למיניהם, גם אם הם מרוצים מעצמם, רק מבזבזים את זמנם לריק. זאת משום שהם נבערים ביחס לתכלית העליונה.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר