בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 34

צַ'נְֿצַ'לַםּ הי מַנַהּ קרישנה  פְּרַמָאתְהי בַּלַוַד דְרּידְּהַם
תַסְיָאהַםּ ניגְרַהַםּ מַנְיֵא  וָאיוֹר איוַה סוּ-דוּשְׁקַרַם
צַ'נְֿצַ'לַם—חסר מנוח; הי—משום ש-; מַנַהּ—המיינד; קרישנה—הו קרישנה; פְּרַמָאתְהי—מסעיר; בַּלַה-וַת—חזק; דְרּידְּהַם—עיקש; תַסְיַה—שלו; אַהַם—אני; ניגְרַהַם—הכנעה; מַנְיֵא—אני חושב; וָאיוֹהּ—של הרוח; איוַה—כמו; סוּ-דוּשְׁקַרַם—קשה.
תרגום
הו קרישנה, ומשום שהמיינד חסר מנוח, סוער, עיקש ורב עוצמה, אני סבור שקשה יותר להכניעו מלרסן את הרוח.
התעמקות
המיינד חזק כל כך ועקשן, עד כי לעתים הוא גובר על התבונה, אף שאמור לציית לה. אין ספק שהשליטה במיינד קשה מאוד למי שחי במציאות היומיומית ונאלץ להתמודד עם אינספור גורמים שניצבים על דרכו. אפשר שבאופן מלאכותי ידע לרסן איכשהו את המיינד ולשמור על יחס שווה כלפי אויבים וידידים, אלא שבסופו של דבר שום אדם ארצי לא מסוגל לעשות זאת, שהרי זה קשה יותר מלרסן רוח עזה. בספרות הוֵדית (קַטְהַה אוּפַּנישַׁד 4-1.3.3) נאמר:

אָתְמָאנַםּ רַתְהינַםּ וידְדְהי  שַׂרִירַםּ רַתְהַם אֵוַה צַ'ה

בּוּדְדְהיםּ תוּ סָארַתְהיםּ וידְדְהי  מַנַהּ פְּרַגְרַהַם אֵוַה צַ'ה

אינְדְרייָאנּי הַיָאן אָהוּר  וישַׁיָאמְּס תֵשׁוּ גוֹ-צַ'רָאן

אָתְמֵנְדְרייַה-מַנוֹ-יוּקְתַםּ  בְּהוֹקְתֵתְי אָהוּר מַנִישׁינַּהּ

"במרכבת הגוף, הישות הייחודית היא הנוסע, התבונה היא הנהג, המיינד הוא מכשיר ההיגוי והחושים הם הסוסים. העצמי נהנה או סובל בגלל התרועעותו עם המיינד והחושים. זו הדרך שבה מבינים זאת אנשי המחשבה הדגולים." התבונה אמורה לכוון את המיינד, אלא שהמיינד חזק כל כך ועיקש, עד כי הוא גובר לעתים על התבונה, ממש כשם שחולי חמור גובר לעתים על השפעתה של תרופה. תרגול היוגה אמור להכניע את המיינד העז, אלא שזה לא מעשי לאדם ארצי כמו ארג'ונה, קל וחומר לאדם בן זמננו. משל הרוח מתאים כאן מאוד, שהרי אי אפשר לעצור את הרוח הנושבת. מכל מקום, קשה עוד יותר לרסן את המיינד הסוער. לפי שְׂרִי צ'איטניה, הדרך הקלה ביותר לשליטה במיינד היא לזמר בענווה רבה את המנטרה "הרא קרישנה", המנתרה הגדולה לגאולה. השיטה המומלצת היא סַה וַי מַנַהּ קרישנה-פַּדָארַוינְדַיוֹהּ: להעסיק את המיינד בקרישנה כליל; שום עיסוק לא יוכל אז לערערו.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר