בהגווד גיטה: פרק 6, פסוק 35

שְׂרִי-בְּהַגַוָאן אוּוָאצַ'ה
אַסַמְּשַׂיַםּ מַהָא-בָּאהוֹ  מַנוֹ דוּרְניגְרַהַםּ צַ'לַם
אַבְּהְיָאסֵנַה תוּ קַוּנְתֵיַה  וַיְרָאגְיֵנַּה צַ'ה גְרּיהְיַתֵא
שְׂרִי-בְּהַגַוָאן אוּוָאצַ'ה—אישיות אלוה אמר; אַסַמְּשַׂיַם—ללא ספק; מַהָא-בָּאהוֹ—הו גיבור חיל; מַנַהּ—המיינד; דוּרְניגְרַהַם—קשה להכנעה; צַ'לַם—חסר מנוח; אַבְּהְיָאסֵנַה—על ידי תרגול; תוּ—אולם; קַוּנְתֵיַה—הו בן-קוּנְתִי; וַיְרָאגְיֵנַּה—על ידי פרישות; צַ'ה—גם; גְרּיהְיַתֵא—נשלט.
תרגום
שְׂרִי קרישנה אמר: הו בן קוּנְתִי גיבור-חיל, קשה אמנם לרסן את המיינד חסר המנוח, אולם הדבר אפשרי על-ידי תרגול הולם והתנתקות.
התעמקות
אישיות אלוה מסכים אמנם עם דבריו של ארג'ונה לגבי הקושי שבריסון המיינד העיקש, אולם מסביר שזה אפשרי על-ידי תרגול והתנתקות. ומהו תרגול זה? איש בתקופתנו אינו מסוגל לעמוד בכללים נוקשים כגון התגוררות במקום קדוש, מיקוד המיינד בנשמת-העל, ריסון החושים והמיינד, התנזרות ממין, התבודדות, וכו'. מכל מקום, תרגול תודעת קרישנה מעסיק את האדם בתשעה סוגי שירות לאל. השמיעה על אודות קרישנה מהווה את הראשון והחשוב מכל סוגי השירות הללו. זו שיטה נשגבת ורבת כוח לטיהור המיינד מכל תפיסה מוטעית. ככל שמרבים ושומעים, כך מוסיפים ומזדככים ונוטשים כל זיקה לדברים שמרחיקים את המיינד מקרישנה. קל מאוד ללמוד וַיְרָאגְיַה בשעה שהמיינד מנוּע מפעילות שאינה מוקדשת לקרישנה. וַיְרָאגְיַה פירושה התנתקות מהחומרי והעסקת המיינד ברוחני. ההתנתקות הרוחנית האימפרסונליסטית קשה יותר מהתקשרותו של המיינד למעשיו של קרישנה. זה מעשי מאוד, שהרי על-ידי שמיעה על קרישנה מתקשרים מוכנית לרוח העליונה. התקשרות שכזו נקראת פַּרֵשָׂאנוּבְּהֻוּתי, סיפוק רוחני. זה דומה לתחושת הסיפוק שחש אדם רעב עם כל בליעה. סיפוקו וכוחו גדלים כשהוא מוסיף ואוכל. דומה לזה סיפוקו של מי שמתרגל שירות מסור וחש סיפוק נשגב כשתודעתו מתנתקת ממטרות חומריות. זה כמו לרפא מחלה באמצעות טיפול הולם ותזונה נכונה. שמיעה על מעשיו הנשגבים של קרישנה מהווה את הטיפול היעיל לנפש המטורפת, ואכילת מזון שהוגש כמנחה לקרישנה מהווה תזונה מתאימה לחולה המתייסר. טיפול זה הוא התהליך של תודעת קרישנה.
Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר