הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 7, פסוק 25

בהגווד גיטה: פרק 7, פסוק 25

נָאהַםּ פְּרַקָאשַׂהּ סַרְוַסְיַה  יוגה-מָאיָא-סַמָאוְרּיתַהּ
מֻוּדְּהוֹ 'יַםּ נָאבְּהיגָ'אנָאתי  לוֹקוֹ מָאם אַגַ'ם אַוְיַיַם
נַה—אין; אַהַם—אני; פְּרַקָאשַׂהּ—מתגלה; סַרְוַסְיַה—לכולם; יוגה-מָאיָא—על-ידי האון הפנימי; סַמָאוְרּיתַהּ—מכוסה; מֻוּדְּהַהּ—סכלים; אַיַם—האלו; נַה—לא; אַבְּהיגָ'אנָאתי—יודעים; לוֹקַהּ—אנשים; מָאם—שאני; אַגַ'ם—איני נולד; אַוְיַיַם—בלתי מתכלה.
תרגום
לעולם איני מתגלה לסכלים ולחסרי-התבונה. עבורם אני מתכסה באוני הפנימי, ומשום כך אינם יודעים שאיני נולד ואיני שוגה לעולם.
התעמקות
קרישנה התגלה בעבר לכול עלי אדמות. מדוע, אפשר לטעון, הוא אינו מתגלה עתה? אלא שלמעשה, גם אז הוא לא התגלה לכול. רק מעטים הבינו שהוא אישיות אלוה העליון. באולם האסיפות של הקוּרוּ, כאשר שׂישׂוּפָּאלַה הביע את התנגדותו לבחירתו של קרישנה לנשיא הכינוס, בְּהִישְׁמַה תמך בבחירה והכריז שקרישנה הוא אלוה העליון. הפָּאנְּדַּוים ידעו שהוא העליון ועוד מעטים ידעו זאת, אולם לא כולם. הוא לא נחשף בפני הלא-דְבֵקים וכלל האנשים. קרישנה אומר בבהגווד גיטה שלבד מדְבֵקיו הטהורים, הכול חושבים אותו לאדם כמותם. עבור דְבֵקיו הוא התגלה כמאגר כל העונג, בעוד שבפני האחרים, הלא-דְבֵקים חסרי-התבונה, הוא התכסה באונו הפנימי.

בתפילותיה של קוּנְתִי בשרימד בהאגותם (1.8.19) נאמר שהאל מכוסה במסך של יוגה-מָאיָא. זאת כדי שכלל הציבור לא יוכל להבינו. מסך היוגה-מָאיָא מאושש גם באִישוֹפַּנישַד (מנטרה 15), שם הדָבֵק מתפלל:

הירַנְּמַיֵנַה פָּאתְרֵנַּה  סַתְיַסְיָאפּיהיתַםּ מוּקְהַם

תַת תְוַםּ פֻּוּשַׁנְן אַפָּאוְרּינּוּ  סַתְיַה-דְהַרְמָאיַה דְרּישְׁטַיֵא

"הו אלי, אשר מקיים ומכלכל את כל היקום, שירות-מסור לך מהווה את עיקרון הדת העליון. תפילתי היא שתקיים גם אותי. דמותך הנשגבת מכוסה ביוגה-מָאיָא. הבְּרַהְמַגְ'יוֹתי הוא מעטה האנרגיה הפנימית. מי ייתן ותסיר את זוהרך המסנוור אשר מסתיר מעיניי את הסַץ'-צ'יד-אָנַנְדַה-ויגְרַהַה שלך, דמותך הנצחית של חדווה וידע." אישיות אלוה העליון בדמותו הנשגבת של חדווה וידע מכוסה באונו הפנימי, הבְּרַהְמַגְ'יוֹתי, ולכן נסתר מעיניהם של האימפרסונליסטים פחותי-התבונה.

בשרימד בהאגותם (10.14.7) מצויה תפילתו של ברהמה: "הו אישיות אלוה העליון, הו נשמת-העל, הו אדון כוחות הנסתר! מי יכול למנות את אוניך ועלילותיך בעולם זה? מרחיב אתה ומעצים את אונך הפנימי לעד, ומשום כך איש לא יכול להבינך. אפשר שיעלה בידם של המדענים והמלומדים הגדולים ללמוד את מבנהו האטומי של העולם החומרי, או אפילו של הכוכבים השונים, אולם אין בכוחם לאמוד את אוניך, גם אם תופיע לנגד עיניהם." קרישנה, אישיות אלוה העליון, הוא בלתי נולד, כמו גם אַוְיַיַה, בלתי מתכלה. דמותו הנצחית היא דמות של חדווה וידע ואוניו כולם בלתי מתכלים.

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר