הרא קרישנה | בהגווד גיטה: פרק 7, פסוק 26

בהגווד גיטה: פרק 7, פסוק 26

וֵדָאהַםּ סַמַתִיתָאני  וַרְתַמָאנָאני צָ'ארְג'וּנַה
בְּהַוישְׁיָאנּי צַ'ה בְּהֻוּתָאני  מָאםּ תוּ וֵדַה נַה קַשְׂצַ'נַה
וֵדַה—יודע; אַהַם—אני; סַמַתִיתָאני—את שחלף; וַרְתַמָאנָאני—את ההווה; צַ'ה—ו-; ארג'ונה—הו ארג'ונה; בְּהַוישְׁיָאנּי—את העתיד; צַ'ה—כמו גם; בְּהֻוּתָאני—את ישויות החיים; מָאם—אותי; תוּ—אולם; וֵדַה—יודע; נַה—לא; קַשְׂצַ'נַה—מישהו.
תרגום
הו ארג'ונה, מאחר שאני אישיות אלוה העליון, הרי שיודע אני את שקרה בעבר, את שקורה עכשיו ואת שנועד להתרחש. אני יודע גם את כל ישויות החיים; אולם אותי איש לא יודע.
התעמקות
שאלת האישיות או חוסר אישיות ייחודית נדונה כאן בבהירות. אם קרישנה, דמותו של אישיות אלוה העליון, היה מָאיָא, חומרי, כפי שגורסים האימפרסונליסטים, הרי שכמו כל ישות חיים אחרת, היה משנה את גופו ושוכח את חיי עברו. מי שמצוי בגוף חומרי אינו זוכר את חייו בעבר, ואינו מסוגל לנבא את עתידו, או לחזות את תוצאות חייו הנוכחיים; מכאן שאינו יודע את המתרחש בעבר, בהווה ובעתיד. רק מי שפטור מטומאה חומרית מסוגל לדעת את אלה.

שלא כמו אדם רגיל, קרישנה אומר בבירור שהוא יודע הכול על מה שהתרחש בעבר, המתרחש בהווה ושיתרחש בעתיד. בפרק הרביעי הוא זוכר שהורה לויוַסְוָאן, אל השמש, לפני מיליוני שנים. קרישנה מכיר כל ישות חיה, שהרי הוא מצוי בלבה של כל אחת כנשמת-העל. אולם אף שהוא נמצא בכול כנשמת-העל ונוכח כאישיות אלוה העליון, חסרי התבונה, גם אם הם מבינים את היבט הברהמן הבלתי אישי, אינם יודעים ששְׂרִי קרישנה הוא האישיות העליונה. מובן שגופו הנשגב של קרישנה בלתי מתכלה. הוא משול לשמש, ומָאיָא לענן. בעולם החומרי מצויים שמש, עננים וכוכבים שונים. אפשר שהעננים יכסו את השמים לזמן מה, אלא שכסות זו קיימת רק בתחום ראייתנו המוגבלת. למעשה, השמש, הירח והכוכבים אינם מכוסים כלל. בדומה לכך, מָאיָא לא יכולה לכסות את האישיות העליונה. הוא בוחר באמצעות אונו הפנימי שלא להתגלות לעיניהם של חסרי התבונה. כפי שנאמר בפסוק השלישי של פרק זה, רק אחדים מבין מיליוני אנשים מנסים להגיע לשלמות, ומבין אלפים מושלמים שכאלה אולי אחד מסוגל להבין את קרישנה כפי שהוא. גם המושלם בהבנת הברהמן הבלתי אישי, הפַּרַמָאתְמָא המקומי, אינו מסוגל להבין את אישיות אלוה העליון, שְׂרִי קרישנה, מבלי להיות בתודעת קרישנה.

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר