השלם המושלם

השלם המושלם

יוגה של אהבהקריאה לאל:

"אישיות אלוה הוא מלא ומושלם, ומשום שהוא מושלם לגמרי, כל שנובע ממנו כמו העולם הזה, עולם התופעות, בנוי באופן מושלם כמלא ומושלם. כל הנובע מהמלא המושלם אף הוא מושלם, ומשום שהוא המלא המושלם, אפילו שיחידות כה רבות נובעות ממנו, הוא נשאר באיזונו המלא."

הספרות הוֵדית מלמדת אותנו שהאחד (האל) התרחב לרבים (לנו – ישויות החיים) לצורך יחסים. ההיגיון שלנו אומר שאם האל התרחב לנו, ואנו אכן חלקיו, אז כולנו ביחד מרכיבים אותו. הרי סך כל החלקים מרכיב את השלם.

סברה הגיונית נוספת תטען שאם האל התרחב לנו, אז אנו למעשה שווים לו. האל נהיה אני והוא נהיה גם אתה, וכך למעשה כולנו אלוהים.

אך לרוב המציאות היא קצת שונה מההיגיון שלנו ומאיך שאנו רואים אותה. אנו מנסים להבין את המציאות בעזרת חושינו הבלתי מושלמים, אך המציאות מושלמת היא, ואין שום סיכוי להבין משהו בלתי מוגבל בעזרת חושים מוגבלים.

הקריאה לאל שהבאנו בתחילת המאמר פותחת את השְׂרי אישׂוֹפַּנישַׁד שהינו הראשון מבין 108 האוּפַּנישַׁדות. מקריאה זו ניתן להבין שהמישור המוחלט (הרוחני) שונה לחלוטין מהמישור היחסי (החומרי) בו אנו חיים, ודרך זווית עינו אנו בוחנים את ממצאינו.

בגלל שהאל מלא ומושלם, כל שנובע ממנו גם הוא מושלם. האנרגיה החומרית נוצרה מן האל, אך בו זמנית האל גם נפרד ממנה; האל יוצר את העולם באופן מושלם כמלא ומושלם, ולכן לעיתים לנו נראה כאילו הוא פועל בעצמו ונוצר מעצמו, אך כמובן שלא כך הדבר כי חומר לא יוצר חיים. חיים נוצרים מחיים.

גם אנו, ישויות החיים, שלמים בפני עצמנו. כמובן שאנו חלק ממשפחה, חברה, עם, מדינה, עולם, יקום וגם חלק מן האל, אך בו זמנית אנו גם שלמים בפני עצמנו.

כל חלק שנובע מן האל גם הוא מושלם.

במישור היחסי, כמובן שהדבר הינו בלתי אפשרי, כל חלק ממכונה כלשהי רלוונטי כל עוד הוא מחובר למכונה ואילו המכונה עצמה ללא חלקיה לא יכולה לפעול.

אך במישור המוחלט אפילו שיחידות כה רבות נובעות ממנו, הוא נשאר באיזונו המלא.

"האל העליון צועד ואינו צועד. הוא רחוק מאוד ואף קרוב מאוד. הוא נמצא בכל אך גם מחוץ לכל." שְׂרי אישׂוֹפַּנישַׁד מנתרה 5.

האל אינו כפוף לחוקי הטבע ואינו כפוף לחושינו המוגבלים שאין ביכולתם לתפוס אותו. האמת והמציאות גם לא כפופים לאמונות שלנו ולדרכי החשיבה שלנו.

האמת המוחלטת תמיד נשארת אמת מוחלטת בלי קשר אם אנו מאמינים בה או לא.

וכך, למרות שאנו חלקים של האל, אנו ישויות שלמות, ולמרות שאנו חלקיו, האל נשאר נפרד מאיתנו ומלא לחלוטין.

אנו שווים לאל מבחינה איכותית ושונים ממנו מבחינה כמותית. משמע שמכיוון שבאל מצויה יכולת בריאה, היא מצויה גם בנו, אך יכולתנו קטנה יותר. אנו יכולים בעזרת יסודות הטבע שניתנו לנו ליצור חללית משוכללת, אך כמה היא קטנה לעומת הכוכבים שיצר האל?

לא יכול להיות שלי יהיה משהו שחסר למקור שלי. ילד ניחן בתכונות בגלל שאביו ניחן באלו. לכן כל התכונות שמצויות בי מצויות גם באל רק שבו הן מצויות בכמות גדולה יותר ומוחלטת.

לגבור על היחסיות
מטרתנו היא לגבור על המישור היחסי. הסיפוק שאנו מקבלים בו הוא יחסי ובלתי מושלם, וכך אנו מוצאים את עצמנו במרדף חסר סוף אחר האושר והשלווה המוחלטים שמסרבים לבוא. מכיוון שאנו שלמים, איננו מוצאים עונג בים היחסות (העולם החומרי); לפי הספרות הוֵדית אושרנו תלוי לחלוטין ביחסנו עם השלם המושלם.

"האחד התרחב לרבים לצורך יחסים." נאמר בוודות, אילו יחסים? יחסי אהבה. יחסינו הנצחיים עם האל הם יחסי אהבה, ושיבה ליחסים אלו תביא את חיינו לשלמות ולאושר.

"על האדם לדעת בשלמות את אלוהים ואת שמו הנשגב, ובו זמנית גם את הבריאה החומרית הזמנית, על שלל האלים-למחצה, האנשים והחיות אשר בה. מי שיודע זאת גובר על המוות, ועמו על הגילוי החומרי החולף כולו, ואז, בממלכת אלוהים הנצחית, הוא נהנה מחיי נצח, חדווה וידע." שְׂרי אישׂוֹפַּנישַׁד מנתרה 14.

אנו צריכים לדעת להפריד בין חומר לרוח, בין זמני לנצחי, בין דברים שמקדמים אותנו בנתיב הרוחני ובין כאלה שלא, אנו צריכם לדעת בבירור את ההבדל שבין תאווה לאהבה ותוך כדי מדיטציה על שמו הנשגב של האל לטהר את הלב ולפתוח אותו לאהבה מוחלטת במישור מוחלט.

לבד אין לנו את היכולת לכך; אנו זקוקים לחסד מדבק קרוב לאל ומן האל עצמו; אנו צריכים לכמוה ליחסים עם האל, לכמוה לדעת אותו ואת שמו כדי שנוכל להבינו באמת.

"הו אלי המקיים כל חי, פניך האמיתיים מכוסים בזוהרך המסנוור. אנא, הסר מעטה זה מעליך וחשוף עצמך לדבקך הטהור." שְׂרי אישׂוֹפַּנישַׁד מנתרה 15מאמרים נוספים מאת רז הנדלר

פעיל בעמותת "יוגה של אהבה". חוקר וכותב על הדתות והזרמים השונים. מחבר הספרים בעקבות הדרך, פנינים שזורות על חוט.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר