יוגה ובהקטי יוגה

יוגה ובהקטי יוגה

הארי קרישנהלמה לתרגל יוגה?
יוגה זה תהליך של התחברות לאמת. יש אמת חולפת ויש אמת נצחית. האמת החולפת נחשבת לשקר, כי כחלום, היא קיימת לזמן מה ואחר נעלמת, קיימת במצב אחד, אך לא קיימת במצב אחר. אך אמת נצחית קיימת תמיד, בכול המצבים. בחיפוש אחר משמעות ואושר נצחי, יוגי הוא מי שחפץ לגלות את האמת הנצחית ולהתחבר אליה. יוגה מתייחסת לכלל הדרכים לטרנספורמציה של התודעה – מהשתקעות בחולף, באשליה, להתחברות לנצחי, לאמת, מהשתקעות באגואיזם לאהבה טהורה המשוללת אגואיזם, אהבה לאלוהים ולכל המתייחס אליו.

יוגה לסוגיה
קטגורית, יוגה מבוססת על שלושה נתיבים:

נתיב הקארמה
– עשייה מתוך שיקולים תועלתניים. כאשר עשייה זו חדלה להיות תועלתנית ופירותיה מוקדשים לאל, זו הופכת לקארמה-יוגה.
קארמה יוגה מבוססת על שירות בהתאם לנטיותיו החומריות של האדם. כאשר שירותו של האדם לאל הופך לרצון לספק את האל מעבר לנטיותיו החומריות, ויש כמיהה לשרת ללא כל מניע ושיקול אנוכי, זו הופכת לבהקטי-יוגה.

נתיב הגְ'נָאנַה
– דרך הידע, או התבוננות שכלית על טבע העולם. שיאה של התבוננות כזאת מביאה להתנתקות מהחולף, והאמת המוחלטת נתפסת, עקב חשיבה שכזאת,  כמציאות אחדותית והומוגנית, המשוללת כל ביטוי רגשי, שגם לא ניתן להתייחס אליה באופן רגשי או ליצור איתה יחסים.
כאשר דרך הידע מוקדשת לבסס את ההבנה, על פי כתבי היוגה, מי אני, מי הוא האלוהים, מה היחסים שלי איתו וכיצד להסיר את המכשולים בדרך אליו, זו הופכת לגְ'נָאנַה-יוגה, או שלב בדרך לבהקטי-יוגה.

נתיב הבהקטי
– שורש המילה בהקטי הוא סגידה. כאשר אדם חדל מלסגוד לכול דבר אחר כי אם לאלוהים, ומקדיש עצמו לשרתו באהבה, דרך הבהקטי הופכת לבהקטי-יוגה, או יוגה של אהבה. בדרך הבהקטי-יוגה אדם מזהה את אלוהים כמושא האהבה העליון, קרישנה, ועושה כל דבר ודבר כמנחה לאל במטרה לספקו.

אַשְׁטָאנְגַה יוגה – יוגת שמונת השלבים
מה שידוע במערב כיוגה, זה שילוב של שני נתיבים – חמשת השלבים הראשונים (כללי עשה ואל תעשה ותנוחות גופניות ונשימות) שייכים לנתיב הקארמה, ושלושת השלבים האחרונים הם מדיטטיביים, ושייכים לנתיב הגְ'נָאנַה או בהקטי. אם מטרת היוגי זה שחרור או הטמעות במוחלט (משמע שהוא חפץ להיות "אלוהים"), תרגולו נחשב לשילוב בין קארמה וגְ'נָאנַה. אך אם מטרתו היא קשר עם אלוהים המבוסס על שירות ואהבה, את שלושת השלבים האחרונים הוא מתרגל כבהקטי יוגי (ראה יוגי קְרישְׁנַמאָצָ'ארְיַה).

בנתיב הקארמה אלוהים נתפס כאנרגיה, לפעמים מואנשת (בדמות זו או אחרת), שנועדה לשרת את האינטרסים על פי תפיסותיו החומריות של ההולך בדרך זו.

בנתיב הגְ'נָאנַה אלוהים ניתפס כמהות אחדותית שמעבר לכל הגדרה או תפיסה.

בנתיב הבהקטי יוגה, אלוהים נתפס כמישהו שאינו רק האחד שאין שני לו, שבורא את עולם ומקיים אותו; הוא מאפשר למי שחפץ בכך, לשכוח את היותו אלוהים, ופשוט לשרת ולאהוב אותו בגלל מעלותיו הנפלאות. זו ההבנה הגבוהה ביותר של האל, גם יחסים כאלו איתו מהווים את פסגת השלמות של כל היוגה. בבהגווד גיטה (18.55) נאמר, שרק באמצעות בהקטי, או אהבה טהורה, ניתן לדעת את אלוהים כמות שהוא.

כל נתיב מביא לשלמות רוחנית שונה
לפי השרימד בהאגותם, הנחשב בידי ההולכים בדרך הבְּהַקטי כספרות היוגה העליונה, לאמת המוחלטת שלושה היבטים: "האמת המוחלטת האחת נתפסת על-ידי יודעי המוחלט בשלוש רמות הבנה. אלה הם ברהמן, פַּרַמָאתְמָא ובְּהַגַוָאן". ברהמן הינו הזוהר השורה בכול שמקורו בגופו הטרנסצנדנטאלי של אלוהים. פַּרַמָאתְמָא הינו אלוהים היושב לצידה של כול נשמה ומנחה את מסעה בעולם החומרי. בְּהַגַוָאן הינו אלוהים, אדון כל השפעים, סיבת כול הסיבות. מי שמתרגל את נתיב הגְ'נָאנַה, יחווה את היבט הסת (קיום) של האמת, את הברהמן. מי שמתרגל אַשְׁטָאנְגַה יוגה, יכול לחוות את היבט הסת והצ'ית (קיום ומודעות) של האמת, את הפַּרַמָאתְמָא. מי שמתרגל בהקטי, יחווה בשיאו את היבט הסת-צ'יד-אָנַנְדַה (קיום, מודעות וחדווה רוחנית אין סופית) של האמת, את בְּהַגַוָאן (קרישנה) ואת היחסים המתוקים איתו.

תרגול בהקטי יוגה
לבהקטי יוגה שלושה שלבים. תחילה יש לדעת את המציאות – מי אני, מי ומה זה אלוהים, ומה זה העולם שאנו חיים. על בסיס ידע זה יש לפעול נכון, ופעולה בתודעה נכונה תביא אותנו ליעד העליון – אהבה לאלוהים ולכול בניו ובנותיו. קרישנה נתן לנו את הבהגווד גיטה, המהווה את ספר היסוד להבנת המציאות וכיצד לתפקד בה, באופן שמאפשר התקדמות בנתיב היוגה. עלינו לכן ללמוד את הבהגווד גיטה בעצמנו ובהדרכת מורים מנוסים. לימוד הגיטה באופן מסודר יאפשר לנו לפעול נכון, כשירות לאל, תוך ניסיון להשתחרר מכול המכשולים הנפשיים והחומריים שמעכבים את הצמיחה הרוחנית, ולבצע את התרגול העיקרי בבהקטי יוגה – שמיעה אודות האל וחזרה על שמותיו כאמצעי לחוות את זהותנו הרוחנית ולבוא איתו במגע ישיר.
מומלץ למתרגל המתחיל להתרועע כמה שיותר עם מתרגלים ומדריכים מנוסים. הימנעות מאכילת בשר, הימנעות מסמים ומעוררים למיניהם, צניעות מינית וניקיון אישי – כול אלה מסייעים להיפטר מהמכשולים שבדרך הרוחנית.

*באתר יוגה של אהבה אנו משתמשים במילה בְּהַקְטי (או בהקטי) במשמעות בְּהַקְטי יוגה.מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר