פילוסופיה

אמונה באלוהים

אמונה באלוהיםכמה לא פשוט, כך סתם, להאמין באלוהים. אף על פי כן, אמונה באלוהים זה הדבר הטבעי ביותר לנשמה. זה ממש כמו שלתינוק אין דבר יותר טבעי מיחסים עם אמו. למאמר המלא »

אלטרנטיבה חיובית

פרבהופאדהרבים המחקרים והמילים אשר נכתבו על התופעה הגדולה אשר התרחשה בארצות הברית בשנות השישים. הרקע הסוציו-אקונומי אשר ממנו צמחו ילדי הפרחים למאמר המלא »

מדיטציה

מדיטציהמדיטציה היא מרכיב עיקרי בתרגול בְּהַקְטי יוגה, יוגה של אהבה. כדי להבין את תפקידה המרכזי של המדיטציה ומה היא "עושה" לנו, עלינו להבין ראשית כל מה זה יוגה. למאמר המלא »

שְרִימַד בְּהָאגַוַתַם, לב הספרות הרוחנית ההינדואית – גם בעברית!

Sukadeva-Goswamiהשְרִימַד בְּהָאגַוַתַם הנו מקבץ של חכמה עתיקה מהתרבות ההינדואית, חכמה רלוונטית לכל אדם שוחר דעת באשר הוא, המחפש דרכים אחרות מהמוכר להיטיב עם חייו והחברה בה הוא חי למאמר המלא »

הברכה והקללה של המונותאיזם

הברכה והקללה של המונותאיזםההבדל הגדול בין מונותאיזם (אל אחד) לפוליתאיזם (אלים רבים) אינו מספרי, ואינו משפיע רק על אמונת האדם המאמין, אלא על כל צעד ושעל של אורח חייו. למאמר המלא »

מלוא כל הארץ כבודו

מלוא כל הארץ כבודוישנן תפיסות רבות לגבי אלוהים והקשר שלו עם הבריאה – עם עולם זה. הספרות הוֵדית הקדומה כמו השְׂרִימַד בְּהַגְוַתַם מציעה הבנה הדרגתית בנושא. למאמר המלא »

לילה בין שני ימים

לילה בין שני ימיםלאחרונה קראתי שני ספרים מלאי חיים העוסקים בסוגיית המוות. הקריאה התרחשה במקביל ונוכחתי לדעת כיצד שני ספרים כל כך שונים אשר נכתבו בתקופות שונות למאמר המלא »

שנה טוב לכוּוּוּוּלם

שנה טובה לכולםשנה טובה לכל תושבי ישראל. כן כן, ברצוני לאחל שנה טובה לכול מי שגר ונולד בה (במיוחד לכל בני האדם, בני כל לאום ודת, אך גם לכל יצור באשר הוא). למאמר המלא »

לזכור את המוות

המבחן האחרוןהבוקר חשבתי על "ממנטו מורי", חפצים שאנשים השתמשו בהם במאות קודמות כתזכורת לעצם היותם בני תמותה. נוהג זה של מחשבה מתמדת על מותנו היה נפוץ באירופה למאמר המלא »

שמות האל

שמות האללאורך תקופות ארוכות בהיסטוריה האנושית, דתות שונות וזרמים רוחניים שונים עסקו במדיטציה או בתפילה הנושאת בתוכה את שם האלוהים. עם השנים בתוך תחומי היהדות למאמר המלא »

חיי משפחה רוחניים

חיי משפחה רוחנייםחיי משפחה בתודעה רוחנית הם הזדמנות פז להתקדם בדרך הבהקטי – אם הופכים את חיי המשפחה לאַשְׁרַם, למקום של תרגול רוחני. למאמר המלא »

מוסר וצדק ללא אלוהים

מוסר וצדק ללא אלוהים"אנשים סבורים כי ההצלחה בדתיות, פיתוח כלכלי, עינוג חושים וגאולה אינם מחייבים את קבלת סמכותו של אישיות אלוה. לפי דעתם, עקרונות דתיים נועדו ליצור אלוהים דמיוני... למאמר המלא »

צמחונות, אי אלימות וחיים רוחניים

צמחונות, אי אלימות וחיים רוחנייםדיאטה נטולת בשר חשובה מאוד למי שחפץ לצמצם את מקומו של האגו בחייו ולהתפתח רוחנית. דרך היוגה מלמדת שרק בתודעה טהורה, הנטולה מניעים חומריים למאמר המלא »

שבשמיים ובארץ

שבשמיים ובארץאחד אלוהינו שבשמיים ובארץ. אנו שרים זאת כל פסח. האם אנו יודעים מה הכוונה מאחורי משפט זה? היכן שוכן ריבונו של עולם? אם הוא אחד, איך הוא נמצא גם בשמיים וגם בארץ? למאמר המלא »

המשרת של המשרתים

קרישנה וארג'ונהתפישת האלוהות הוֵדית המתוארת בספרות הוֵדית הינה עמוקה מחקר. במאמר זה אני מתכוון לגעת רק בהיבט אחד שלה, אך מבחינתי הוא המשמעותי ביותר. למאמר המלא »

חיים רוחניים ויתושים

ורינדאווןזה עתה חזרתי מהודו עם כמה תובנות חדשות. נתחיל עם יתושים.
כל שנה, לרגל הנסיעה להודו, אני מצטייד בחומרים דוחי יתושים. יש מקומות בהודו שהיתושים בלתי נסבלים למאמר המלא »

המסע של משה וארג'ונה

המסע של משה וארג'ונהגם משה וגם אָרג'וּנה משמשים ככלי בידי האל, כצינור אשר דרכו האמת יוצאת אל האור. במאמר זה אנסה לבחון מה עשו משה ואַרְג'וּנַה בכדי לזכות במעמדם, אספר על המשותף והשונה למאמר המלא »

הסיפור האלוהי – האחד הפך לרבים לצורך יחסים

מהא וישנובספרות הבְּהַקְטי, כמו בבהגווד גיטה ובמיוחד בשרימד בהאגותם, מתואר הסיפור האלוהי. הסיפור האלוהי מגובה בספרות זאת בדברי היגיון ודרכים מדיטטיביות להשגת וודאות ולהתנסות למאמר המלא »

מערב או מזרח – מבט אל פני היהדות

מערב או מזרח – מבט אל פני היהדותפעם שאלתי מורה רוחני מערבי המתרגל ומלמד אורח חיים מזרחי, על ההבדל שבין דתות המזרח לבין אלו שבמערב. טענתו הייתה שההבדל המהותי ביותר טמון בתפישת האלוהות עצמה. למאמר המלא »

בהקטי היא המטרה העליונה של אשטנגה יוגה

ב.ק.ס איינגרבהקדמה לספרו של דר' אדוין בריאנט -
The Yoga Sūtras of Patañjali, אומר ב.ק.ס איינגר: בהקטי היא המטרה העליונה של פַּתַנְגַ׳לה יוֹגַה. למאמר המלא »

בין דת ליוגה, או בין דת חומרית לדת רוחנית

cause-of-all-causesהבְּהַגַוַד גִיתָא מפרידה בין דת תחת מידות הטבע, לדת שמעבר למידות הטבע. דת תחת מידות הטבע היא דת המבוססת על מגוון של מניעים אנוכיים בדרגות שונות. למאמר המלא »

זווית נוספת לחג החירות

זווית נוספת לחג החירותחג הפסח המסמל את החירות ניחן במשמעויות סמבוליות רבות. כשם שלחירות רבדים רבים, כך גם לחג עצמו עשרות פנים. במאמר זה, אנסה להראות לאן היהדות המודרנית לקחה את החג למאמר המלא »

הכמיהה אל הנצח והאושר

שׂוּקַדֵוַה גוֹסְוָאמיב – 26 לחודש מרץ התקיים ברחבי הארץ יום המדע הישראלי. מטרתו של היום הייתה לקרב את הציבור אל המדע, לחשוף אותו אל התגליות של החקר הישראלי ולעודד לימודי מדעים. למאמר המלא »

הופעתו של שרי צ'איטניה מהאפרבהו

הופעתו של שְׂרי צַ'יְתַנְיַה מַהָאפְּרַבְּהוּבוהק בזוהר הזהב המותך הוא הופיע בתקופת קַלי כדי להעניק את אשר לא העניקה שום התגלות אלוהים לפניו: את הטעם העליון של שירות מסור למאמר המלא »

על משכבי בלילות

קרישנה והגופיות שטים בסירהכאשר אני קורא את שיר השירים אני מוצא בו שני היבטים, או שני נושאים עיקריים שבהם דן המלך שלמה בצורה ספרותית ופיוטית. למאמר המלא »

אשרי המאמין

maha-vishnuלא מכבר שמעתי בחור הנחשב לאינטליגנט מסביר שטיפשות היא בעידן המודרני להאמין באלוהים. מיד הוא נשאל למה ישנם דתיים רבים המחזיקים בתארים אקדמיים מכובדים. למאמר המלא »

למה דווקא ארג'ונה?

קרישנה וארג'ונה בשדה הקרבהבהגווד גיטה מתרחשת בשדה הקרב של קוּרוּקְשֵׁתְרַה, קרישנה האל וארג'ונה הלוחם ישובים על מרכבה וצופים על שדה הקרב. למאמר המלא »

אבן החכמים

שְׂרִילַה בהקטיוינוֹדַה טְהָאקוּרַה בספרו הָרינָאם צִ'ינְתָאמָנִי מנתח שְׂרִילַה בהקטיוינוֹדַה טְהָאקוּרַה (1838-1914) את שיחתם הנשגבה של שְׂרי צ'איטניה מַהָאפְּרַבְּהוּ עם הָרי דָאסַה טְהָאקוּרַה, מורה דגול לזמרת שמות האל. למאמר המלא »

יוגה ודת – ההבדל בין יום ולילה

יוגה של אהבהפעמים רבות אנשים שואלים אותי האם הבהגווד-גיטה הוא למעשה ספר דתי. כאשר אני עונה שהוא ספר יוגה, הם שואלים לגבי ההבדל בין דת ליוגה, או במילים אחרות, בין דת לבין תהליך רוחני. למאמר המלא »

"אלוהים הוא גם אישיות"

אלוהים הוא גם אישיותמשהו עבר על מרטין בובר בשנים שעברו מ- 1910 ועד לצאת ספרו המפורסם ביותר 'אני ואתה' ב- 1923. למאמר המלא »

תפילותיו של ארגו'נה

תפילותיו של ארג'ונה בפרק השביעי של הבהגווד-גיטה, קרישנה מסביר לארג'ונה כיצד האלוהות ניכרת בכול. בתחילת הפרק השמיני, אָרג'וּנה שואל לגבי מהותה של אותה אלוהות, לגבינו – ישויות החיים למאמר המלא »

יום יום חג

יום יום חגהבְּהַגַוַד-גִיתָא מלמדת אותנו שדרך עקרונותיה של בְּהַקְתי-יוגה ניתן לייחד כל רגע לאל וכך לחוות אותו כל הזמן, משמע לחיות בתוך חג. למאמר המלא »

איינשטיין והאל

אינשטייןרבים המאמרים ואפילו הספרים שנכתבו על יחסו של אלברט איינשטיין אל הדת ואל האל. המכנה המשותף לרוב הכתבים הללו הוא שכל אחד בחר לקחת את דבריו של איינשטיין... למאמר המלא »

מורה רוחני – הצעד אל החופש

הרא קרישנהבאחד המוספים הרבים של עיתון 'ידיעות אחרונות' בחג הפסח – דנו בערך החירות. כמה פסיכולוגים ניסו להסביר שלמעשה חירות אמתית אינה קיימת, אלא בראשינו בלבד. למאמר המלא »

השוני שבאחדות

יוגה של אהבהתפישת המציאות והאלוהות הוֵדית הינה עמוקה ומרתקת וניתן לקחת אותה לכיוונים שונים ומשונים. לא בכדי רבים הוגי הדעות אשר שאבו את רעיונותיהם מהמעיין הבלתי נדלה של הספרות הוֵדית. למאמר המלא »

הבנת הבלתי מוגבל

הארי קרישנה"עננים ואבק נישאים באוויר אולם אנשים מעוטי תבונה אומרים שהשמיים מעוננים והאוויר מאובק. בצורה דומה הם מייחסים מושגים גופניים לעצמי הרוחני." (בהאג. 1.3.31) למאמר המלא »

וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר