יוגה של אהבה – בהקטי יוגה

הרי קרישנההאחד התרחב לרבים לצורך הנאה – הנאה מיחסי אהבה. כולנו התרחבויות של האל לצורך אהבה. נועדנו לאהבה, ואהבה (לאלוהים ולשאר ישויות החיים), היא התפקוד היחידי שלנו במישור הרוחני. האל הוא מושא האהבה העליון והנהנה העליון, ואנחנו נושאי האהבה ונהנים משניים.

במישור הרוחני, או בעולם הרוחני, ישנה הרמוניה מלאה בין האל, המרכז, לבין אינספור הנשמות שמתענגות עמו על יחסי אהבה נצחיים. אלא שלפעמים מתאווים נושאי האהבה (אנחנו, הנשמות הייחודיות) להפוך למושאי האהבה, כלומר לשים עצמנו במרכז במקום האל ולנסות וליהנות כמותו, כנהנה עליון. העולם החומרי נוצר עבור נשמות בעלות מנטאליות כזו, ואנוכיות ואגוצנטריות אכן, מהוות שורש הקיום החומרי, או מאפייניה של תודעה חומרית. זו אותה אהבה מקורית לאל שהופכת לתאווה, או לאהבה אנוכית, במגע עם הרצון האשלייתי להפוך ל"אלוהים".

העולם החומרי מאופיין במאבק נואש לעליונות, ל"אלוהיות" ולשליטה; כל אחד מאתנו שואף להיות "הכי". כל אחד מאתנו הוא מרכז הסיפור הפרטי שלו, כשהאחרים משמשים כניצבים בסיפורו. אלא שגם להם יש את סיפורם הפרטי שבו הם הגיבור ואנחנו הניצבים. לפעמים כמו מצטלבים סיפורים, ואז נראה שאוהבים, ואחר כך נפרדים הסיפורים, ונפרדים האוהבים. חוסר ההתאמה הזה בסיפורים הופך את המרדף אחרי אושר חומרי למרדף תעתועים.

חוק הקארמה, או חוק הפעולה והתגובה, נועד לעייף אותנו בהדרגה מניסיונותינו הכושלים להפוך לעליונים, ולעודד אותנו לשוב לטבענו ולתפקודנו המקורי בסיפורו של אלוהים.

יוגה הינו אותו תהליך שמחזיר אותנו לטבענו הרוחני ומחבר אותנו לעליון, כלומר, משיב אותנו ליחסי האהבה הנצחיים שלנו עם האל. מכאן שיוגה, או התחברות, במשמעותה העליונה הינה בהכרח יוגה של אהבה.

יוגה של אהבה, או זוגיות בעולם החומרי
הנשמה מטבעה הרוחני הינה סת-צ'ית-אננדה, או נצחית, מודעת, ומאושרת (ביחסי אהבה עם האל ושאר הישויות) בבואנו לעולם החומרי, אנחנו מנסים לממש את טבע הסת-צ'ית-אננדה שלנו דרך המדיום החומרי; כלומר, אנחנו שואפים לשרוד ולהנציח את קיומנו, אנחנו סקרנים ושואפים לדעת, וכמהים לאהבה ולאושר, אלא שבמישור חומרי ובמסגרת הגוף החומרי.

שבויים בזהויות כוזבות תולדת הגוף המסוים שבו אנחנו מצויים – גבר, אשה, יפה, מכוער, חכם, טיפש, שחור, לבן… – אנחנו מנסים להשיג את אושרנו בהתאם.

נשמה בגוף גבר חושבת "אני גבר" ונמשכת אז לאשה, שלמעשה הינה נשמה בגוף אשה שחושבת "אני אשה", ולהפך. מכל מקום, המשיכה הזו, תולדת הזהות הכוזבת "אני גבר", "אני אשה", יוצרת דבק בין השניים שיכול להפוך לכלי אדיר לצמיחה רוחנית; המשיכה, או ה"דבק" שביניהם מדביק אותם יחדיו, והופך אותם בשלים ללמוד, תחת הדרכה מתאימה, על אהבה אמיתית ונתינה.

קודם, לפני שנכנסו לזוגיות, כל אחד מהם היה גיבור בודד בסיפורו הפרטי. עתה חודר "אחר" בצורה מאד אינטימית לתוך סיפורם ו"מכריח" אותם לצאת לסיפור דו-גיבורי. כמובן, גם סיפור דו-גיבורי אינו מושלם, ובהדרגה יצטרך סיפורם להתרחב ולהכיל עוד ועוד גיבורים, עד שכל אחד מהם יצמח לראות את העולם כולו ואת אלוהים. מכל מקום, שיעור האהבה הינו קשה מאד ורק אם ה"דבק" שביניהם חזק דיו, הם יצליחו ללומדו, וכאשר לומדים אהבה אמיתית בין שניים, בקלות האהבה מתרחבת לרבים, ועד לאלוהים.

האהבה מתחילה אם כן, באלוהים וחוזרת לאלוהים, אולם באמצע נעשית העבודה כאן ועכשיו עם מי שקרובים לנו.

עבודת האהבה
אהבה ותאווה, מלים שהפכו כמעט זהות כיום, הינן בעצם דבר והיפוכו. אהבה הינה התרחבות של העצמי אל האחר. יציאה אליו, ראיית צרכיו האמיתיים, ומחויבות לסייע לו בצמיחתו האישית. אהבה הינה אפוא, נתינה מתוך ראיית האחר.

תאווה לעומת זאת, הינה מרוכזות עצמית כשהאחר משמש אמצעי לאושרי ולצרכיי.

אהבה, או נתינה, הינה טבעו האמיתי של העצמי ומקור אושרו.

תאווה, או לקיחה, הינה מקור חרדותיו וחוסר סיפוקו – השתוקקות למה שאין לי וחרדה מאובדן היש לי.

גם אהבה ומאוהבות נראות זהות, ושוב, הינן דבר והיפוכו. מאוהבות זו חוויה שנראית כמו יוצאת אל האחר, האהוב, אלא שלמעשה האחר הוא רק אובייקט (ויתכן אפילו שאובייקט מקרי) בחוויה הפרטית הנפלאה.

הנה לדוגמה סיפורה של אישה שנורא אהבה את בעלה. כל היום בביתה היא הגתה ודימתה כיצד הם יהיו כבר ביחד. בערב כשבא, אחרי יום עבודה, היא רצה אליו בשמחה וספרה לו כיצד רק עליו היא חשבה. וכששאל הבעל האוהב, שהיה קצת רעב, מה יש לאכול, נזכרה המאוהבת שבכלל שכחה לבשל לאהובה.

מכאן שאהבה אמיתית אינה רק רגש, אלא בעיקר עשייה.

פחד מיחסים – פגיעות מאנוכיות
אהבה פירושה שניים – האוהב והנאהב – כלומר, יחסים. הנשמה, כפי שהסברנו, בנויה מטבעה ליחסים, לאהבה – לאהוב ולהיות אהובה. למעשה, אהבה, או יחסים, הינם הצורך החיוני ביותר של העצמי, כמו סם החיים, ובלעדיהם, כל שפע חומרי הינו בסך הכול כמו קישוטים לגופת מת.

מכל מקום, בקיום החומרי האנוכי שלנו, יחסים הופכים לא פעם למקור כאב וסבל. כי כולנו שבויים בסיפורים פרטיים. כולנו מאד מרוכזים בעצמנו. אנחנו לא יודעים לאהוב, ולא יודעים לאהוב אותנו.

למרבה הצער, התרבות המודרנית ההישגית שלנו רק מגבירה את התפיסה החומרית-האנוכית, של תחרות לעליונות, ולכן מגבירה את הפרדוקס הקיומי שלנו – העצמי הרוחני שנועד לאהבה ולנתינה, שבוי ומזדהה עם קיום מנוגד וזר לו לחלוטין, הקיום החומרי.

בגלל התסכול הזה מיחסים חומריים בקיום החומרי, ובגלל חרדה מתמדת תולדת חוסר הסיפוק שלנו, כאשר אנחנו חושבים על פתרון רוחני, אנחנו רוצים פשוט שלווה – לא להרגיש יותר את הסבל הקיומי הזה – פשוט להיטמע באור גדול. העצמי שנאלץ להרגיש ולחוות ולסבול… עייף וכמו רוצה פשוט לישון.

אנחנו חושבים על אושר במונחים של הקלה מסבל (כמו החוויה הנפלאה שבהסרת נעל לוחצת). אבל אושר אמיתי מקורו ביחסים, באהבה, וזה דורש הרבה עבודה.מאמרים נוספים מאת וָארְשַׁבְּהָאנַוי‎

מתרגמת ספרות ודית עניפה ומחברת הספרים "מתאוה לאהבה" ו"סיפורו של זמן". מרצה לפילוסופיה של היוגה והתרבות הוודית.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר