טנטרה ויוגה

טנטרה ויוגה

הרי קרישנהטנטרה זה אוסף תרגולים שמטרתם שחרור מתודעה חומרית, או טרנספורמציה של התודעה – מתודעה נמוכה לתודעה גבוהה יותר. מטרתה בסופו של דבר יחסים עם העליון. הטנטרה זה החלק המעשי של העשייה הדתית והעשייה של היוגה. עבודת הקודש במקדש, טקסים, לחשים ומנטרות שייכים לעולם המושגים הטנטרי. אנשים בתודעה נמוכה משתמשים בטנטרה לצרכי מגיה שחורה. רבים במערב נמשכו לאספקט זה ולאספקט המיני של הטנטרה, וכך זו ידועה במערב.

ספרות הטנטרה מחולקת לתרגולות ברמות שונות. אדם השקוע במידת הבערות וחייו נתונים לאנוכיות ותאווה, יכול באמצעותה לעדן את טבעו האנוכי. אדם החפץ באהבת אלוהים, ימצא שכללי הטנטרה נותנים בידיו כלים מעשיים לטרנספורמציה אישית, ללא צורך להתנתקות מהעולם.

אנשים במידת הבערות, הנשלטים לחלוטין על ידי יצריהם, אין באפשרותם ללמוד ולהפנים את הרעיונות המופיעים בבהגווד גיטה. הם כול כך קשורים לגופם ולהנאות הנובעות ממנו, שאין באפשרותם להכיל את הרעיון שאין הם גופם אלא נשמה רוחנית, רעיון המהווה את הצעד הראשון לעבר הארה. אם אלו עדיין חפצים בקדמה רוחנית, עבורם ישנו ענף בטנטרה המלמד כיצד באמצעות פעילות מינית מבוקרת ניתן להשתחרר מתאווה, תולדת האנוכיות. הבעיה היא שבקַלי יוּגה, התקופה המטריאליסטית שמאופיינת בצביעות וזולות, אנשים לוקחים את תרגולות הטנטרה לא כדי למגר את תאוותם, אלא כדי למלא אותה נופך חדש, לעשותה "רוחנית". תרגול טנטרה כזאת אך מרחיק אותם מכול התעלות רוחנית.

מקובל על העוסקים ביוגה שאיפוק מיני (אלא לצורכי הבאת ילדים), או אף הימנעות מוחלטת ממין, עוזרים מאוד להתקדמות הרוחנית[i]. יוגה מטרתה שחרור מאנוכיות ותאווה הפוגמים ביכולת האהבה לאל ולאדם. האם אפשרי לקיים מין ללא התאווה הנלווית אליו? בנוסף לזה, אדם הפגוע מבחינה רגשית וקשה לו לכן ליצור יחסים מספקים עם בת/בן זוגו, מין עבורו הוא לרוב תחליף אובססיבי ליחסי אהבה וידידות אמיתיים. בשעה שאדם מתרגל, במסגרת תרגול היוגה של יחסים ואהבה (בהקטי-יוגה), יחסי אהבה על בסיס רוחני, הוא מוצא עצמו כול כך מסופק, עד שביכולתו לוותר בהדרגה על המין ולמצוא יחסים עמוקים וסיפוק רב, גדל ומתעצם, עם בן/בת זוגו. הוא מבטא את חיבתו ואהבתו לבן זוגו באותו אופן של יחסים שלא מעורר את התאווה ביניהם.

מטרת היוגה של אהבה לתת כלים לאיש משפחה (או לצורך זה, לכול מערכת יחסים זוגית) להפוך את משיכתו לאשתו ממשיכה המבוססת על תאווה ומין, ליחסים של שיתוף פעולה במסע הרוחני, יחסים המבוססים על הערכה ועידוד במסע הרוחני לעבר אהבת האל. אך ישנם כאלו שלא יכולים לתאר לעצמם חיים ללא מין, למרות רצונם להתפתח רוחנית. הטנטרות העוסקות בטקסים מיניים מאפשרות להם, על-ידי תרגולות מיניות מסוימות שדורשות משמעת עצמית עצומה, להתעלות ולוותר בסופו של דבר על המשיכה למין, וכך להמשיך ולצעוד בדרך היוגה להארה רוחנית.

——————————————————————————–

[i] מין כשלעצמו אינו מהווה מכשול בהתקדמות רוחנית. ממש כשם שסכין אינו טוב או רע כשלעצמו, אלא בהתאם לאופן השימוש בו. מין שמטרתו להביא ילדים על פי עקרונות היוגה אינו מהווה מכשול לחיים רוחניים. זו התאווה, ההפוכה לאהבה, שהינה מכשול בקדמה הרוחנית. בבהגווד גיטה התאווה משולה לאש, שגדלה ומתעצמת ככול שמספקים לה דלק. כך גם סקס שנעשה במטרה לספק את התאווה. ככול שנספק יותר את אבר המין, כך התאווה תגדל, כך ההזדהות עם הגוף החומרי תתעצם, ותפיסת החיים האשלייתית של "אני" ו"שלי", שורש האשליה החומרית, תתחזק. מין כזה מרחיק אותנו מאהבה אמיתית. חיבה ועידוד המבוטאים במגע גופני, אם אין הם מעוררים את התאווה, מהווים כלי חשוב בביטוי רגשי וביחסי אישות. כול עוד שבני הזוג רואים אחד את השני כפרטנר לסיפוק צרכיהם האנוכיים, כיצד התאווה לא תתעורר? אך אם הם רואים אחד את השני כשותפים למסע רוחני, ומבטאים במגעם את הערכתם ועידודם זה לזה, יתכן שמגעם הגופני לא יעורר את התאווה. (חזרה)מאמרים נוספים מאת גוּנָאוַתַר דָאס

מורה לבהקטי יוגה ולפילוסופיה של היוגה.

תגובה אחת לפוסט "טנטרה ויוגה"

  • ענת תמיר:

    אני מודה לכם מאוד
    אני רוצה להודות לכם על ההשקעה והמחשבה העמוקה שהבאתם בפנינו במאמרים אלו,אני אוהבת את האתר הזה מאוד ומשתוקקת לעוד מאמרים פוקחי עיניים ותודעה.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר