"פרבהופאדה" במהדורה עברית חדשה

"פרבהופאדה" במהדורה עברית חדשה

פרבהופאדהבימים אלו יצאה מהדורה עברית חדשה לביוגרפיה של שרילה פרבהופאדה, מאת סַתְסְוַרֻוּפַּה דָאס גוֹסְוָאמי. מהדורה זו כוללת הגהה חדשה, תמונות רבות, כריכה רכה, 416 עמודים. תרגום לעברית מאת דורית לובן. בהוצאת "נאמנות ספרי בהקטיודאנתה".

אפשר להוריד חינם גרסה אלקטרונית או לרכוש גרסה מודפסת (103 ש"ח כולל משלוח).

•       •       •

דמיינו לעצמכם את ניו יורק בסוף חורף 1966, רחוב בשכונת עוני מוכת אבטלה, סמים ואלכוהול. סאדהו הודי בן שבעים פוסע לבדו. לרגליו נעלי גומי הודיות, בידו האחת אוחז שקית קניות חומה ובשנייה מטריה, גופו מכוסה בבד רחב כתום. ראשו מגולח ולאורך מצחו סימן חמר. בניסיון להיכנס לבניין מגוריו, הוא נאלץ לעבור מעל שיכור מעולף ששוכב בכניסה. הוא מטפס במעלה המדרגות לעליית הגג שבקומה הרביעית, נכנס לחדר ריק מרהיטים שבמרכזו וילון, ומתיישב מאחוריו על הרצפה. מולו שולחן נמוך שעליו מכונת כתיבה קטנה. הוא מדליק את מנורת השולחן ומתחיל לכתוב.

זהו שרילה פרבהופאדה, כמה חודשים לאחר שהגיע לארצות-הברית מהודו בספינה קטנה.

מה גרם לסוואמי מבוגר זה לעזוב את חיי האשרם שלו בהודו, שם יכול היה, בשנות חייו האחרונות, לשקוע כליל בשלמות תרגוליו הרוחניים? מה גרם לו לקחת סיכון גדול שכזה, לחצות את האוקיאנוס האטלנטי במסע בן חודש, לעבור בדרך שני התקפי לב, ולהגיע לארץ מוכת חומרנות כארצות-הברית?

בעליית הגג, פרבהופאדה ממשיך לכתוב. לאחר כמה שעות, נכנסת חבורה של הִיפים עם כלי נגינה. פרבהופאדה מרים שתי מצילות קטנות ומתחיל להכות בהן זו בזו בעדינות, בקצב אחיד. הם מתחילים לזמר ביחד את המָהא-מנטרה, המנטרה הגדולה. ככל שהזמרה נמשכת כך גוברת ההתלהבות, עוד אנשים מצטרפים, עד רגע השיא. לאחר כשעה השירה מסתיימת.

כך התחיל פרבהופאדה את התנועה לתודעת קרישנה במערב. הסיבה למסע בלתי אפשרי זה היא הוראתו של מורו הרוחני – שרילה בְּהַקְתִיסִידְדְהָאנְתַה סַרַסְוַתי, שביקש ממנו לתרגם לאנגלית את הספרות ההודית העתיקה, ולהפיץ את דרך הבהקטי ברחבי העולם.

פרבהופאדה ומורו הרוחני ידעו שהתרבות החומרנית הכתה שורש במערב ולאנשים אין גישה לחיים רוחניים אמתיים, גם אם ירצו בכך. הצורך במימוש רוחני הוא מהותי לחיים, ולכן הייתה לו אמונה מלאה באל – שיאפשר לו להצליח במשימתו.

שירתו ומילותיו פגשו את אוזניהם הצמאות של צעירים רבים בארצות הברית, שבאותה תקופה מאסו בשיטה הקיימת וחיפשו דרכים חדשות להרחיב את תודעתם המקובעת, ולמצוא משמעות חדשה לחייהם. אלה שהבינו כי סמים וחיים מחוץ למסגרת לא ייתנו את התשובה המלאה, חיפשו אחר סמכות שניתן ללכת בעקבותיה.

לאחר זמן קצר החלו לשיר ברחובות, לחלק עלונים עם מאמרים ולהפיץ את הבשורה החדשה: "Stay high forever".

בין פרבהופאדה לתלמידיו נרקמה נאמנות הדדית שאפשרה לתנועה לצמוח במהירות. תלמידיו פתחו עוד ועוד מרכזים בארצות הברית. באנגליה פגשו את ג'ורג' האריסון, שסייע באופן ניכר להתבססות התנועה שם. משם המשיכה התנועה לפרוח בארצות רבות בכל העולם.

בשנים הנותרות, עד לעזיבתו את העולם ב- 1977, פרבהופאדה פעל ללא לאות לתרגום וכתיבה של למעלה מ-80 ספרים, הקים מקדשים מפוארים בהודו ובעולם, וכך חרש, דישן, שתל השקה ואף קצר את פירות עמלו – לאפשר לאנשי המערב גישה לתרבות העתיקה, העשירה והרוחנית של הודו, וכך להעניק להמונים תרגול מעשי שמאפשר מימוש רוחני.

הספר "פרבהופאדה" פורש בפנינו את ההרפתקה הגדולה הזו של התפתחות התנועה לתודעת קרישנה, ומגלה איך תלות בחסדו של האל יכולה לבסס יחסים אינטימיים ביותר בין אנשים – כמו אלה שנרקמו בין פרבהופאדה לתלמידיו – ואיך אמונה גדולה יכולה לחולל ניסים של ממש.מאמרים נוספים מאת יוגה של אהבה

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר