סיפורי קרישנה: פרק 76 – הקרב בין שָׂאלְוַה לבני היַדוּ

סיפורי קרישנה: פרק 76 – הקרב בין שָׂאלְוַה לבני היַדוּ

שׂוּקַדֵוַה גוסְוָאמִי, במהלך תיאור עלילותיו של קרישנה כבן אנוש, גולל גם את סיפור הקרב בין בני היַדוּ ושָׂאלְוַה הרשע. הלה זכה באוירון מופלא שנקרא סַוּבְּהַה. הוא היה ידיד קרוב של שׂישׂוּפָּאלַה, וכאשר שׂישׂוּפָּאלַה הלך לשאת את רוּקְמינִּי, הוא היה אחד מחברי משלחת החתן. ושם, בקרב בין חילי היַדוּ לשאר המלכים, שָׂאלְוַה הובס, אולם אז, לפני כולם, הוא נשבע שבעתיד יפטור את העולם מכל בני היַדוּ. ומאז אותה תבוסה, סכל זה שנשבע להרוג את קרישנה, ליבה בלבבו שנאה עזה לאל.

זדים שוטים כאלה מחפשים בדרך כלל מקלט באלים-למחצה כמו שיווה, כדי לממש את תוכניותיהם השפלות. וגם שָׂאלְוַה זה סגד לשיווה כדי להתעצם. הוא ביצע אז סיגופים קשים ומדי יום אכל רק חופן אפר. שיווה, בעלה של פָּארְוַתִי, הינו חנון מאד, ומתרצה מהר ממי שמבצע סיגופים כדי לרַצותו. שנה שלמה ביצע שָׂאלְוַה את סיגופיו, ואז נעתר לו שיווה ואמר לו לבקש את משאלתו.

שָׂאלְוַה ביקש במתנה מטוס שיהיה חזק כל כך, ששום אל-למחצה, אדם, גַנְדְהַרְוַה, נָאגַה, או אפילו רָאקְשַׁסַה—לא יוכל להכחידו. הוא גם ביקש שהמטוס יוכל לטוס בכל מקום, כרצונו, ויהיה מסוכן ורב אימה במיוחד לבני היַדוּ. שיווה הסכים מיד להעניק את הברכה, ואז בסיועו של מַיַה התקין לו שָׂאלְוַה מטוס ברזל אימתני, חסין מפני כל מתקפה או התרסקות. זו היתה מכונה אדירה, כמעט כמו עיר גדולה, ובגלל גובה מעופה הרב ומהירותה, כמעט שלא ניתן היה להתחקות על מקומה. ומשום כך גם אי אפשר היה להתקיפה. אפילו בשעת חשיכה, יכול היה הטייס להמשיך ולהטיס אותה. או אז, משזכה במטוסו המשוכלל, טס לו שָׂאלְוַה לעבר דְוָארַקָא, שהרי עיקר תכליתו של המטוס היתה לתקוף את עיר היַדוּ, שהיוו מושא איבתו המתמדת.

בנוסף למתקפת האויר, שָׂאלְוַה הקיף גם את העיר בחיילים רבים. התוקפים מן הקרקע החלו אז לפגוע באתריה היפיפיים של העיר; הם הרסו בתי מרחצאות, את שערי העיר, גם ארמונות וגם בתים גורדי שחקים, ופגעו גם בחומות הגבוהות ובמקומות בילוי מפוארים. ובשעה שהתנהלה המתקפה הזו על פני האדמה, הטיל האוירון מלמעלה סלעים גדולים, גזעי עצים, ברקים, נחשים ארסיים, ושאר דברים מסוכנים. שָׂאלְוַה חולל גם מערבולות אויר בתוך העיר, והאבק שהיתמר אל-על כיסה את כל העיר באפילה. המצוקה הזו בדְוָארַקָא ששָׂאלְוַה חולל עם מטוסו, דמתה לזו שתְריפּוּרָאסוּרַה חולל על פני האדמה במעשיו הנלוזים לפני הרבה הרבה שנים. האזרחים היו כבר מוטרדים עתה כל כך, שלא מצאו עוד כל שלווה, ולוּ לרגע.

או אז, לנוכח מצוקתם הנוראה, יצאו כל גיבוריה הגדולים של הקיריה—מפקדים כמו פְּרַדְיוּמְנַה בראשם—לתקוף את חיליו ומטוסו של שָׂאלְוַה. פְּרַדְיוּמְנַה ערך אז את צבאו, ובעצמו עלה על מרכבה, מעודד את כל האזרחים ומבטיח שלא יעונה להם כל רע. לפקודתו ניצבו עוד לוחמים רבים, כגון סָאתְיַקי, צָ'ארוּדֵשְׁנַּה, וסָאמְבַּה, גם כל אחיו הצעירים של פְּרַדְיוּמְנַה, ולוחמים כמו אַקְרֻוּרַה, קְרּיתַוַרְמָא, בְּהָאנוּוינְדַה, גַדַה, שׂוּקַה וסָארַנַּה; כולם יצאו מחוץ לעיר להילחם בשָׂאלְוַה. אלה היו לוחמים רבי עוצמה; כל אחד מהם מסוגל להילחם לבדו באלפי אנשים. הם היו מצוידים בנשק הדרוש ובמאות ובאלפי לוחמי מרכבה, פילים, סוסים וצבא רגלי. קרב אימתני פרץ אז בין שני המחנות, דומה ממש לקרב אחר מן העבר, בין האלים-למחצה והזדים. הקרב היה מבעית, וכל מי שצפה בו, סמרו שערותיו.

פְּרַדְיוּמְנַה סיכל מיד את פעלולי הכשפים של מטוסו של שָׂאלְוַה; שָׂאלְוַה, בכוחו הפלאי של מטוסו, כיסה הכול באפילה כבדה כמו הלילה, אולם פְּרַדְיוּמְנַה הופיע לפתע פתאום כמו השמש הזורחת. וממש כמו שהשמש מסלקת את חשכת הליל, עם הופעתו, אבד כליל כוחו של שָׂאלְוַה. חיציו של פְּרַדְיוּמְנַה כולם עוטרו בקצותיהם בנוצת זהב, וראשם היה עשוי מברזל מחודד. עם עשרים וחמישה חיצים כאלה הוא פצע קשה את מפקד צבאו של שָׂאלְוַה, ועוד מאה חיצים הוא שלח לעבר שָׂאלְוַה. הוא שלח אז חץ אחד בכל חייל, ואת נהגי המרכבות הוא הרג, כל אחד, עם עשרה חיצים. את החיות, כגון סוסים ופילים, הוא הרג עם שלושה חיצים. למראה מיומנות מרהיבה שכזו היללו אז הלוחמים משני הצדדים את גבורתו.

ואף-על-פי-כן נשאר מטוסו של שָׂאלְוַה בגדר תעלומה. לעיתים נידמה היה שישנם מטוסים רבים בשמים, ולעיתים, אף לא אחד. לעיתים היה נראה המטוס, ולעיתים בלתי נראה—דבר שבילבל מאד את לוחמי היַדוּ, כי לא יכלו להתחקות על מיקומו. לעיתים נראה המטוס על הקרקע, ולעיתים ראו אותו טס בשמים. לעיתים היה נח על פסגת הר, ולעיתים נראה אפילו שט במים. כמו גחלילית ברוח, לא עצר המטוס המופלא ולוּ לרגע במעופו. מכל מקום, חרף כל פעלוליו, כל אימת שהמטוס היה נגלה עם שָׂאלְוַה ועם חיליו, מיהרו כל צבא היַדוּ להתקיף אותם, חיציהם זוהרים כחמה ומסוכנים כמו לשונותיהם של נחשים ארסיים. בגלל המתקפה הזו, נפלה עד מהרה רוחם של החילים שלצדו של שָׂאלְוַה, ושָׂאלְוַה בעצמו איבד את ההכרה.

אלא שגם חיליו של שָׂאלְוַה היו רבי עוצמה, וגם חיציהם פגעו קשות בגיבורי היַדוּ, ואף-על-פי-כן היו לוחמי היַדוּ חזקים ונחושים יותר, ולא נטשו עמדותיהם. הם היו נחושים בדעתם למות בקרב או לנצח. הם ידעו שאם ימותו בקרב, יזכו בממלכת עדן, ואם ינצחו, יהנו בעולם הזה. שם מפקד צבאו של שָׂאלְוַה היה דְיוּמָאן. היה זה איש רב כוח, ולמרות עשרים וחמשת החיצים ששיגר נגדו פְּרַדְיוּמְנַה, הלה פרץ לפתע ותקף בחזרה עם אלתו האדירה. מכתו היתה כה חזקה עד כי פְּרַדְיוּמְנַה איבד את הכרה. פרצה אז שאגה גדולה, ״עתה הוא מת! עתה הוא מת!״ די היה במכה נוראה שכזו לנפץ לרסיסים חזהו של כל אדם רגיל.

בנו של דָארוּקַה היה נהג מרכבתו של פְּרַדְיוּמְנַה. על-פי כללי המלחמה הוֵדיים, אמורים הרכב ולוחם המרכבה לשתף פעולה ביניהם במהלך הקרב. ובשעת סכנה, זו חובתו של הרכב לדאוג לאיש המלחמה. משום כך, מיהר בנו של דָארוּקַה וחילץ את פְּרַדְיוּמְנַה משדה הקרב. שעתיים אחרי זה, במקום שקט, התעשת פְּרַדְיוּמְנַה ושב להכרה. מכל מקום, משנוכח כי הורחק משדה הקרב, הוא התרגז ואף גינה את הרכב:

״הו, עשית מעשה נתעב מאד! מדוע הרחקת אותי מקרב? מעולם לא נשמע שאיש ממשפחתנו הוצא מהשדה; איש מהם לא נטש את המערכה בעוד המלחמה בעיצומה. חרפה גדולה הטלת עלי עתה. כולם יספרו כיצד ברחתי מהקרב. והאשמה כולה בך—מוג לב שכמוך ופחדן כמו אשה! אמור לי, כיצד אוכל לעמוד עתה בפני דודי בַּלַראמה ואבי, קרישנה? מה אומר להם? כולם ידברו במנוסתי, וגם אם ישאלו אותי, מה אוכל להשיב? גִיסותי יתבדחו על חשבוני ויגידו, 'כיצד הפך גיבור חיל שכמוך לפחדן? כנראה שאיבדת את גבריותך. כל כבודך אבד עתה בעיני הלוחמים מנגד.' רכב יקר, אני סבור שביצעת מעשה מחפיר.״

הרכב השיב אז, ״אדוני היקר, מי יתן ותאריך ימים. לדעתי, לא עוללתי לך כל רע. זו חובתו של הרכב לסייע ללוחם המרכבה בשעת חירום. אין לי ספק שאתה רב כישורים ומיומן לחלוטין בקרב. אולם חובתם ההדדית של הלוחם והרכב לגונן זה על זה בסכנה. עשיתי בסך הכול את חובתי, על-פי כללי המלחמה. המכה הפתאומית של האויב היתה עזה כל כך, עד כי איבדת את הכרתך, וסכנה גדולה נשקפה לך, מוקף כך בין אויביך. משום כך היתה זו חובתי לפעול כפי שפעלתי.״מאמרים נוספים מאת ספרי בְּהַקְתיוֵדָאנְתַה

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר