מותר האדם מן הבהמה?

מותר האדם מן הבהמה?

הארי קרישנה האומנם? מותר האדם מן הבהמה?

כלב נושם – האדם נושם. כלב אוכל – האדם אוכל. כלב שותה – האדם שותה. כלב מקיים יחסי מין – האדם מקיים יחסי מין. כלב מפריש צואה ושתן – האדם מפריש צואה ושתן. כלבה נכנסת להריון כתוצאה מזיווג מיני, וכך גם אישה.

אז מה בכל זאת מבדיל את האדם מן הבהמה?

חיות, בהמות, ציפורים, עצים, צמחים ופרחים הם כולם ישויות חיות. משמע, שבתוך גוף החיה, העץ או הצמח, נמצאת נשמה, זהה לזו שנמצאת בגוף האדם.

הראייה לכך, היא כוח החיוּת המצוי בעץ, בכלב ובפרח…

רכב, מכונת כביסה או בית, אינם ניחנים בתודעה, אין להם רצון משלהם, ואם הם נהרסים, תמיד ניתן לשחזר אותם מחדש (לפעמים מבחינה כלכלית הדבר אינו משתלם).

כלב שמת, או עץ שניתק משורשיו, לא ניתן להחזיר לחיים, בדיוק באותה מידה שישנו רגע מאוד מסוים שרופא קובע את מותו של אדם וכאן מסתיימים גם ניסיונות ההחייאה.

מכונה אינה חפצה בדבר, היא חומר מת העשוי מאותם היסודות בשינוי מרקם שמהם עשויים האדם והכלב. אך לאדם ולכלב יש רצון, אינטליגנציה וכוח חיוּת שלמכונה אין; לאדם ולכלב יש תודעה!

חומר מת אינו מסוגל ליצור חיים ואינו מסוגל ליצור תודעה, לכן ההנחה שחיים מקורם בחיים היא זו שמוכיחה את עצמה, ולא התיאוריה שחיים נוצרים מתרכבות כימיקלים כזו או אחרת. שתי גופות מתות לעולם עוד לא הצליחו ליצור גוף חי.

אז הכלב חי והאדם חי, אך מה בכל זאת מבדיל את האדם מהכלב? התשובה היא: מצב התודעה.

חייהם של בעלי החיים מבוססים על ארבעה עקרונות: אכילה ושתייה, קיום יחסי מין (התרבות), שינה והגנה.

כלב מקיים יחסי מין ברחוב והאדם בבית אך העיסוק הוא אותו עיסוק – קיום יחסי מין. כלב אוכל ושותה וכך גם האדם. כלב ישן ברחוב או במלונה והאדם ישן על מיטה נוחה, אך העיסוק הוא אותו עיסוק – שינה. כלב מתגונן עם שיניים וציפורניים והאדם עם נשק גרעיני, אך שוב, העיסוק הוא אותו עיסוק – הגנה.

כל עוד האדם לא מנצל את תודעתו המפותחת, ומפתח רק את ארבעת העקרונות הללו – אכילה ושתייה, התרבות, שינה והגנה, אין הוא נעלה מן הכלב; זו רק חייתיות מלוטשת.

מצב התודעה של עץ או של צמח הינו נמוך למדי, ואפילו כאשר האדם בא לגדוע אותו הוא אינו יכול להתנגד. אך הוא ניחן בתודעה והראייה לכך היא חיפושו המתמיד אחר שמש. אם נשים עציץ ליד החלון, נוכל להיווכח שתמיד הוא ינסה לפנות אל עבר השמש, דבר שמצביע על אינטליגנציה, שמצביעה בעצמה על תודעה.

התודעה של הדג גבוהה מזו של העץ, ושל הכלב מזו של הדג. האדם שניחן בתודעה מפותחת יותר, הוא בעל החיים היחיד שמנסה להתפתח. הוא בונה בתים משופעים בנוחות ומכונות שונות כדי לשפר את איכות חייו, דבר ששום בעל-חיים אחר אינו עושה. אך בפועל הוא רק יוצר בעיות חדשות (זיהום אוויר, בזבוז משאבי בריאה, תאונות דרכים, קרינה סלולארית וכדומה).

האדם לא מתוך חוכמה, מנסה למעשה לשפר רק את ארבעת העקרונות המשותפים לו ולחיה, ולכן הוא אינו נעלה ממנה.

אך בכל זאת ניתן לראות שהאדם ניחן בערך מוסף – האדם חוקר את הטבע, ומנסה לגלות מהיכן הוא הגיע ואיך הכול נוצר.

האדם חותר לצדק ולרמת מוסר מסוימת. למשל האריה, ראש השבט, מנסה להרוג את כל הגורים הזכרים הנולדים בשבטו, כדי שלא יקום לו יורש, והלביאה איננה מתלוננת. אך כאשר הורדוס הורג מאותה סיבה את בניו שלו, ההיסטוריה זועקת.

כלפי חוץ אין לאדם בעיה עם "חוקי הג'ונגל" – החזק שורד. ואכן הוא הורג ואוכל חיות חלשות ממנו. אך עדיין משהו בתוכו מציק – כאשר העשירים עושקים את העניים, הוא מוחה! דבר שמעיד על העובדה שחוקי הג'ונגל – החזק שורד – כן מפריעים לאדם והוא חותר אל עבר רמת מוסר גבוהה יותר.

רק ברגע שהאדם מתחיל לשאול שאלות, כגון מי אני? מהיכן באתי? איך הכול נוצר? למה עליי למות? מדוע אני צריך לחלות ולסבול? מדוע זִקנה קיימת? מהי חובתי? רק אז הוא הופך לנעלה מן החיה.

קִדמה טכנולוגית אינה הופכת את האדם לנעלה אם הוא ממשיך להתנהג כמו חיה.

חיפוש פילוסופי אחר האמת, חתירה אל הצדק והתקדמות רוחנית האפשריים רק בגוף אדם, הם אלו שמבדילים את האדם מן הבהמה. חיי אדם נועדו להגשים מטרות אלו.

"מבין אלפי אדם אולי אחד חותר לשלמות, ומאלה שהשיגו שלמות, בקושי אחד מכירני באמת."(ב.ג. 7.3)

 מאמרים נוספים מאת רז הנדלר

פעיל בעמותת "יוגה של אהבה". חוקר וכותב על הדתות והזרמים השונים. מחבר הספרים בעקבות הדרך, פנינים שזורות על חוט.

2 תגובות לפוסט "מותר האדם מן הבהמה?"

 • רז הנדלר:

  שלום רב.
  המכשירים שבני האדם עושים רק עוזרים להם לשפר את אותם העקרונות שמשותפים להם ולחיה. לדוגמא האדם יוצר בחוכמה רבה נשק גרעיני והכלב מתגונן עם שיניים וצפורניים אך העיסוק הוא אותו עיסוק התגוננות.
  הכלב הולך לצל כשחם לו ולשמש כשקר לו, האדם יצר מזגן ותנור כדי לחמם ולקרר את גופו אך אין הבדל מהותי ביניהם. כפי שכתבתי זו חייתיות מלוטשת.
  לכן המכשירים השונים רק משפרים את אותם העקרונות המשותפים לאדם ולחיה.
  לגבי טיול, קודם כל כלבים גם מטיילים, אני רואה זאת הלכה למעשה בקיבוץ שבו אני גר וגם בכפר ההודי בו אני נמצא עכשיו. למעשה כשהכלב קשור ולא יכול לטייל הוא נהיה עצבני ותוקפני ממש כמו אדם שרק יושב במשרד כל היום ולא יוצא החוצה להתאוורר.
  האדם יוצא לחופשות כדי להתאוורר ולרוקן את הראש ואילו הכלב לא יוצא לחופשה, מסיבה מאוד פשוטה, הכלב כל הזמן בחופשה הוא אינו הולך למשרד כמו האדם. בגלל המכשירים הרבים שהאדם יצר בשביל חיי הנוחות שלו הוא צריך ללכת למשרד ולעבוד, הכלב לא סיבך את חייו עם המוצרים השונים ולכן הוא תמיד בחופשה.
  לגבי הפסיכולוג, מתי האדם הולך לפסיכולוג? כאשר יש לו בעיות בחיי המין, בהרגלי האכילה והשתייה שלו, ביכולתו להתגונן (הן פיזית והן נפשית) או בעיות שינה. כלומר האדם הולך לפסיכולוג כאשר הוא מתקשה לספק את ארבעת העקרונות המשותפים לו ולחיה.

 • אלדן:

  רז היקר. אבל בני אדם עושים דברים שחיות לא עושות, כמו לבנות מכשירים שיעזרו להם לחיות בצורה יותר נוחה, וגם אדם לדוגמה אוהב לטייל, טיול זה לא משהו שחיות צריכות כמו בני אדם, אדם הולך גם לחופשות לנוח ולרוקן את הנפש ולהתאוורר, כל אלו הם לא צרכים של חיה, אדם גם צריך פסיכולוג או פסיכיאטר, מה משותף לאדם ולחיה בפסיכולוג? כל אלו הם צרכים של אדם שמבדילים את האדם מחיה ללא קשר לחיפוש תודעה רוחנית.

  תודה, אלדן.

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר