וידאו: תשובות פשוטות לשאלות נפוצות – חלק 1

וידאו: תשובות פשוטות לשאלות נפוצות – חלק 1

מראיין: ברוכים השבים! כפי שכבר אמרתי, היום נדבר על האנשים שוודאי כבר ראיתם מתישהו ותהיתם לגביהם, ואולי אפילו חששתם מפניהם; לבטח יש לכם שאלות עליהם; ואלה חברי תנועת הרא קרישנה בארצות-הברית. האורח שלי הוא שְׂרִילַה גוּרוּדֵוַה, שביקש ממני פשוט לקרוא לו גוּרוּדֵוה. הוא, כפי שכבר הזכרתי, מורה רוחני מסמיך וחבר בוועד הניהול בתנועת הרא קרישנה, כאן בארצות-הברית. הוא מבלה זמן רב בטקסס וביוסטון. טוב לראות אותך כאן.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: תודה רבה.

מראיין: אנחנו מעריכים שבאת לתוכניתנו. ספר לנו קצת, כדי לתת לנו רקע על ההיסטוריה של קרישנה, על התנועה ועל התרגול. היכן זה התחיל? איך זה הגיע לכאן?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: קרישנה הוא השם של אלוהים בסנסקריט, אז אני מניח שניתן לומר שהתנועה התחילה מאלוהים. באופן מסורתי סוגדים לקרישנה בהודו. סוגדים לאלוהים שם בשם קרישנה. התנועה הגיעה לארצות-הברית ב-1965,כשהמורה הרוחני שלי, ששמו שרילה פרבהופאדה, הביא את התנועה מהודו; על-פי ההוראה של המורה הרוחני שלו, והתחיל את התנועה. כמובן שזו איננה תנועה חדשה.

לעיתים יש מי שמגדירים אותנו ככת; אך, זה רחוק מלהיות כך; הכתבים שלנו הם בני 5,000 שנה. זוהי דת מאוד מסורתית ושמרנית. למעשה בהודו היא נחשבת לדת המסורתית ביותר מכל הדתות שמתרגלים שם.

מראיין: מדוע הוא הרגיש מחויב להביא את התנועה לארצות-הברית?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: מכיוון שמי שיש לו אהבה לאלוהים, רוצה להפיץ אותה לאחרים. והיופי שבתנועת הרא קרישנה הוא, שהיא מספקת תהליך יום-יומי, שעה אחר שעה, של שירות ואהבה לאלוהים. דרך מאוד פשוטה לפתח אהבה לאלוהים, היא דרך זמרת הרא קרישנה; התמצית של התרגול הוא לשנן את המנטרה הרא קרישנה.

שלושת המילים הללו: הרא, קרישנה, וראמה, הם שמות שונים של אלוהים והם מטהרים. נוכח אי-דתיות שפשטה בכל העולם, העולם נעשה מאוד חומרני בימינו, פרבהופאדה חש כי יש צורך אמיתי להביא הקלה בקרב אנשי העולם והוא חשב שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא על-ידי הפצה של זמרת שמותיו של קרישנה.

מראיין: תחילה הוא הקים מרכז בניו יורק…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: זה נכון.

מראיין: ואתה באופן ברור אמריקאי ואני מוכן גם להתערב שאתה ניו-יורקי…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: אני ניו יורקי…

מראיין: אתה הצטרפת ב-67', זמן לא רב אחרי שהוא הגיע. מה משך אותך לזה? מה בחיים שלך גרם לך לחשוב שזוהי דרך טובה עבורך?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: בקולג' למדתי פילוסופיה, ובאופן טבעי חיפשתי פילוסופיה מושלמת כדרך חיים. למעשה הצטרפתי בסן-פרנסיסקו, בחוף המערבי. אחרי שסיימתי את הקולג', נסעתי לחוף המערבי; במקרה פגשתי דבקים של קרישנה שהזמינו אותי למקדש המקומי שם. זו הייתה הפעם הראשונה שפגשתי את פרבהופאדה, המורה הרוחני שלי. כמובן בפעם הראשונה  ששמעתי אותו מדבר הייתי מעט ספקן, אם להיות לגמרי כנה. ראיתי כל-כך הרבה אנשים רוחניים ומנהיגים, וחשתי שרבים מהם מעט רמאים, אם להיות כנה.

מראיין: באיזה מובן?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: בכך שהם אמרו הרבה דברים יפים אך למעשה לא תרגלו בעצמם את הדבר שאליו הטיפו. עשיתי מחקר מעמיק מאוד; ראשית אודות הדברים שלימד ושנית, לגבי סגנון החיים הפרטי שלו ושל שאר הדבקים שחיו שם. ואז השתכנעתי  מעט.

מראיין: ממה שקראתי, זהו תרגול מאוד קפדני והבנתי שישנם ארבע עקרונות בסיסיים שיש לעקוב אחריהם…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: כעת אני רוצה לומר, זה לא אומר שכל חברי התנועה שלנו ממלאים אחר ארבע ההוראות הללו; אך, כדי להיות דבק מוסמך ו"מיניסטר" של התרגול שלנו, עליך לעקוב אחר ארבע העקרונות: אי-אכילת בשר או דגים וביצים.

מראיין: אני סקרן לדעת למה ביצים כלולים בזה.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: ובכן, יש להם הפוטנציאל…

מראיין: להפוך לחיים?

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: כן.

מראיין: אה, או קיי.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: אז לא בשר, דגים או ביצים, אסור להמר ואיסור על שימוש במסממים למיניהם; למעשה זה כולל גם קפה.

מראיין: קפה, תה וסיגריות…

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: איסור על יחסי מין בלתי חוקיים, שמשמעו, אי קיום יחסי מין מחוץ לנישואין; ואפילו במסגרת הנישואין, רק למטרת הבאת ילדים לעולם.

מראיין: ולשם מה השינון? הוא יכול להישמע לאדם מבחוץ – מעט בלתי פוסק ואפילו מונוטוני.

תַמָאל קרישנה גוֹסְוָאמי: ובכן, נקודה אחת היא, שאם מישהו היה מנסה לשנן כל מילה שהיא; לדוגמה "קפה קפה קפה", זה היה נמאס לו אחרי זמן קצר והוא לא היה מרווה את צימאונו. אך בדרך זו או אחרת, אנחנו יכולים לשנן הרא קרישנה במשך כל היום, לאורך כל חיינו ולא להתעייף; למעשה אנחנו מתענגים מכך יותר ויותר. וזה משום שלמעשה אנחנו מבינים שהשם של אלוהים ואלוהים עצמו – אינם שונים.

במילים אחרות, אלוהים נוכח בשמות הקדושים שלו, וקרישנה הוא אחד השמות של אלוהים. אנחנו לא אומרים שזה השם היחיד שלו. אנחנו מוצאים שעל-ידי חזרה על שמותיו הקדושים של אלוהים, אנחנו מרגישים את עצמינו בקשר עם אלוהים, ובאופן טבעי חשים אקסטטיים ביחס לזה.מאמרים נוספים מאת יוגה של אהבה

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר