וידאו: כיצד אפשר לדעת שאלוהים קיים?

ראיון עם רָאדְהָאנת סְוָאמי מַהָארָאגַ'ה:

השאלה הזאת נשאלה עוד מימי קדם… אני זוכר שבמהלך חיי, שמעתי כל כך הרבה דברים; מאנשים דתיים, מאנשים אתיאיסטיים – חלקם טוענים שאלוהים קיים, אך הוא קיים באופן ייחודי ובלעדי לפי הדת שלהם, ואחרים, מתכחשים לעובדה שאלוהים קיים בכלל. לפעמים רק על-ידי בהתבסס פרשנות של אנשים על הטרגדיות והסבל שיש בעולם זה; ולפעמים אנשים מתכחשים לקיומו של אלוהים בהתבסס על עדויות מדעיות.

אז התחלתי לחשוב, שלכל אורך ההיסטוריה, האנשים הדגולים ומלאי החמלה הרבה ביותר שחיו אי פעם, בכל התרבויות, בכל המקומות ובכל הזמנים – היו אנשים שהקדישו את חייהם למען אלוהים.

בדת הנוצרית, ישוע, פרנסיס הקדוש; הם הקדישו את חייהם למען רווחתם של אחרים; הם נתנו את חייהם כדי להפיץ אהבה. הם לא רק טענו שאלוהים קיים, אלא הם טענו שהם מרגישים את אלוהים ורואים את אלוהים. ובדת המוסלמית, הנביא מוחמד, החוויות שלו כלפי אלוהים. בדת היהודית, משה; ההקרבה המוחלטת שלו למען עמו, הקרבה מתוך אהבה גדולה ועדותו על החוויות שלו עם אלוהים.

ובהודו, אנו מוצאים אנשים כמו רָאמָאנוּגָ'אצָ'ארְיַה ומָאדְהַוַה אָצָ'ארְיַה, לוֹרד צ'איטניה – אישיויות אלה נתנו את חייהם למען רווחתם של ישויות חיים אחרות. הם היו התגלמויות של חמלה, עם תבונה כל כך עמוקה ופילוסופיה. ואפילו בקרב האנשים בעולם היום, שעושים עבודה נפלאה ונטולת אנוכיות למען אחרים, עם סיפוק פנימי עמוק, כמו הגורו שלי, הוד קדושתו א.צ' בהקטיוֵדָאנְתַה סְוָאמי פרבהופאדה; הסיכונים שהוא לקח על עצמו, רק כדי להרעיף טוּב לב ולהעניק אהבת אלוהים לאחרים, זה מדהים בעיניי.

ואז אני חייב לחשוב; האם כל האנשים הללו שקרנים? האם הם משקרים לציבור? האם הם ממציאים את מה שהם אומרים? האם הם מולכים שולל ומדברים מתוך בערות? אם זה כך, אז זה הדבר הנפלא ביותר, משום שהוא מביא איכויות כל כך עמוקות ונפלאות של אהבה חמלה, סיפוק פנימי והארה. אך עבורי זה ודאי שהם לבטח דוברי האמת. הם האנשים המוערכים ביותר שהילכו אי פעם על פני כדור הארץ. הם אומרים את מה שהם רואים, את מה שהם מרגישים, את מה שהם חווים, ואת התובנות שלהם. בלי ספק הם אומרים את האמת, והם מלמדים אותנו כיצד להיות טובים באמת. הם מלמדים אותנו על הטבע הנצחי של העצמי ועל היחסים הנצחיים שלנו עם אלוהים; מה שבסופו של דבר כולנו מחפשים.

וכשאנחנו רואים דרך העיניים של נשמות דגולות כאלה ודרך הכתובים, אנחנו יכולים לראות את הנוכחות של אלוהים בכל מקום, בכל עץ. עץ האלון הגדול התחיל בזרע קטנטן. כמה מיליוני עצים צומחים; אין שום טכנולוגיה או מדע שיכולים ליצור את הזרע הזה שיוכל לנבוט ולהצמיח עץ שלם. זה נס. זה נס מוחלט. וכל בן אדם שאנחנו פוגשים הוא נס. אנחנו כל כך מורגלים לניסים, שאנחנו תופסים אותם כדבר רגיל.

בעל ואישה, או מי שלא יהיה, באים במגע, ובדרך זו או אחרת ישנו מעבר של זרע אל הביצית. הם לא יודעים מה מתרחש, ואז הזרע הקטן מתחיל להתפתח והוא מתחיל לפתח איברים פנימיים וגפיים וחושים. ואז באופן שיטתי, בערך אחרי 9 חודשים, תינוק יפיפה נולד. האִם האב והאם "מארגנים את המתרחש"? בוא נשים עיניים, רגליים… הם לא יודעים מה מתרחש, הכול נעשה בידי הטבע. איזו אינטליגנציה! איזו טכנולוגיה מדהימה! כל בן אדם, כל זן של בעל חיים, כל צמח שאנחנו רואים – הוא נס מוחלט. מעבר למדע, מעבר לטכנולוגיה, מעבר לכל דבר. זו התהילה של אלוהים. זוהי העדות של אלוהים. זהו הנס של אלוהים. וכמה מלאי חדווה הם החיים, כשאנחנו באמת מעריכים את הנס של אלוהים בכל מקום בו אנחנו מביטים.

בסופו של דבר, האם כל דבר בא ממשהו? או האם כל דבר מגיע משום דבר? אם אין אלוהים, אז הכול בא משום דבר. אם יש אלוהים, אז אלוהים הוא הדבר ממנו כל הדברים באים. בוֵדָאנְתַה סֻוּתְרַה ישנו פסוק…… שמשמעו: האמת העליונה, או אלוהים, הוא הדבר שממנו הכול נובע. אז אפילו רק מנקודת מבט לוגית, האם זה יותר הגיוני שהכול בא משום דבר או שהכול נובע ממשהו? לא ראינו מעולם, שום דבר בתחום הניסיון שלנו, שמגיע משום דבר. הכול מגיע ממשהו. אז זה הגיוני שבסופו של דבר, כל הדברים מגיעים ממשהו. בסופו של דבר, אותו ה"משהו", על-פי כל חכמי העבר והכתובים, בכל הדורות וכל הזמנים – אותו משהו הוא אלוהים.

אז אם זה הגיוני, למה לא ללמוד את זה באופן רציני? וכפי שמוסבר בספרות הוֵדית, בבהגווד-גיטה, אותו מקור עליון ממנו נובע הכול, או אלוהים, יורד אל העולם הזה פעם אחר פעם כדי לחשוף את עצמו. כדי לחשוף את טבעם של כל הדברים ביחסיהם עם אלוהים. וזהו מדע ההגשמה העצמית; למידה רצינית והבנה של איך הכול מחובר למקור שלו. ואולי זו הלמידה החשובה מכל. משום שכאשר אנחנו מבינים את אלוהים, אנחנו מבינים גם את הקיום שלנו, מעבר למסגרת הזמנית של החיים הקצרים האלה, וכך אנחנו יכולים להבין מהי אהבה אמתית ומהו סיפוק אמיתי בתוך היחסים הללו.

תודה רבה.מאמרים נוספים מאת יוגה של אהבה

כתיבת תגובה

Bookmark and Share
וידאו
מהי מטרת החיים?
שיחה על הצורך הבסיסי של כל בני האדם - לאהוב ולהיות אהוב
עולם מעבר לשמים
קליפ תמונות מוורינדאוון - הודו, המלווה בשירו של מייקל קסידי
פרות שמחות
ארגון "הגנה על פרות" בהודו דואג לפרות ושוורים פצועים בדרך מיוחדת במינה
הרשמה לניוזלטר